Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co stosować dla zdrowia na jesieni?

2021-03-29

Mamy jesień, zdarzają się piękne, ciepłe, słoneczne dni. Nie siedźmy wówczas w domu, ale idźmy na dłuższy spacer w pola lub na skraj lasu. Znajdziemy tam prawdziwe skarby dla naszego zdrowia: głóg i dziką różę. Właśnie w jesieni należy je zbierać. Przydadzą się, jak znalazł, w zimie, kiedy organizm nasz potrzebuje specjalnego wzmocnienia.


Głóg

Często mylimy głóg z dziką różą. Głóg jest czerwony i ma jedną pestkę w środku, dzika róża - posiada wiele ziarenek.

Owoc głogu posiada flawonidy, trójterpeny, puryny, aminy, a także garbniki i witaminę C> Związki te działają rozkurczowo na naczynia wieńcowe serca, powodując ustąpienie bólu i uczucia duszności w stanach przedzawałowych. Wzmacniają mięsień sercowy i obniżają ciśnienie krwi. Ich działanie jest powolne i łagodne, co sprzyja stosowaniu głogu w profilaktyce leczenia miażdżycy u osób starszych. Głóg można używać w  postaci odwaru lub gotowych preparatów przy nerwicach serca, bezsenności, wysokim ciśnieniu krwi. dobre wyniki uzyskuje się też w leczeniu początków zwapnienia żył ( miażdżycy) i rekonwalescencji przy zawałach serca. Stosowanie głogu nie rodzi negatywnych skutków dla organizmu.

Jak stosować: 3 łyżeczki suszonych i rozdrobnionych owoców zalewamy na noc szklanką chłodnej, przegotowanej wody. Rano napój ten przelewamy do drugiej szklanki, a owoce zagotowujemy w małej ilości wody. Otrzymany odwar mieszamy z oddzielonym wcześniej napojem i pijemy 3-4 razy w ciągu dnia po pół szklanki między posiłkami.

Zalecany też jest wyciąg alkoholowy, szczególnie jako środek uspokajający, znoszący stany przemęczenia i nadmiernej pobudliwości, połączonej najczęściej z bezsennością.

Przepis: jedną część rozdrobnionych owoców zalewamy dwiema częściami spirytusu i odstawiamy na dwa tygodnie w miejsce chłodne i ciemne. Wskazane jest wstrząsnąć kilka razy tym nastawem. Przyjmujemy 40-50 kropli  na cukier lub wodę 3 razy dziennie przed jedzeniem.


Dzika róża

Kilka owoców dzikiej róży wystarczy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. W domowym lecznictwie owoce dzikiej róży wykorzystuje się w postaci naparów przy niedokrwistości, anemii, osłabieniu, bezsenności, nerwicach. Napar przygotowuje się z jednej łyżki owoców zalanych szklanką wrzątku i pozostawia pod przykryciem na 15 minut. Po przecedzeniu pije się 3 razy dziennie po pół szklanki. Do naparu można dodać łyżeczkę miodu lub soku malinowego.

Nalewka na zmęczenie:

500 g owoców róży

250g cukru

1l wódki 45 procentowej

Zawartość przetrzymać przez dwa tygodnie, potem przelać do butelek. Spożywać jeden kieliszek dziennie przy zmęczeniu.

Uwaga: Witamina C z dzikiej róży jest 3 do 5 razy skuteczniejsza w działaniu od syntetycznej. Towarzyszące jej związki chemiczne powodują, że nie rozkłada się tak szybko i jest lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego. Witamina C wpływa na szczelność naczyń krwionośnych, ułatwia wydzielanie niektórych hormonów, zapobiega przeziębieniom i chorobom bakteryjnym. Owoce dzikiej róży poleca się kobietom w ciąży, rekonwalescentom oraz w stanach ogólnego osłabienia, zmęczenia, stresu.


Bez czarny

Sambucus nigra to krzew występujący powszechnie na terenie całego kraju. Pozyskuje się z  niego do celów leczniczych kwiaty, korę, korzeń, liście i owoce. Właśnie jesienią można zbierać bardzo cenne owoce, które przydają się w wielu schorzeniach.

Owoce stosuje się w przypadku nerwic, stanów zapalnych żołądka, biegunki, kamicy moczowej, nerwobóli, niedomagań wątroby, niestrawności.

Sposób użycia: 1-2 łyżki owoców zalewamy szklanką wody, podgrzewamy do wrzenia, gotujemy przez pięć minut na małym ogniu, odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Pijemy 1/3 - 1/2 szklanki 2 razy dziennie.

Sok z czarnego bzu można pić przez 6 tygodni tak jak syrop. tzn. co 2 godziny po łyżce. Nie tylko usuwa ona zapalenia i nieżyty dróg oddechowych, lecz przywraca też równowagę psychiczną - uspokaja i wzmacnia system nerwowy.

W przypadku otyłości można łączyć czarny bez z jarzębiną. Wysuszone owoce należy zmielić w młynku tak jak kawę. Następnie wsypać do szklanki dwie czubate łyżeczki i zlać wrzątkiem. Można posłodzić i dodać parę kropli cytryny. Pić dwa razy dziennie. Herbata ta pomaga zachować szczupła sylwetkę, gdyż reguluje trawienie i przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu.


Jarzębina

Owoc jarzębiny zawiera dużo witaminy C, PP i K oraz sporo miedzi i magnezu.

Sok z owoców jarzębiny:  Korale jarzębiny obieramy z szypułek, dokładnie myjemy, zasypujemy cukrem (pół kilo cukru na 1 kg owoców) i pozostawiany na 5 godzin. następnie całość gotujemy przez 30-40 minut, studzimy, odcedzamy sok i zlewamy do butelek.

pixel