Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest łokieć tenisisty, a czym łokieć golfisty?

2017-08-18
Co to jest łokieć tenisisty, a czym łokieć golfisty?"Łokieć tenisisty" to potoczna nazwa schorzenia, którego pełna nazwa brzmi: zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wbrew potocznej nazwie, na schorzenie to najczęściej uskarżają się  nie  tylko tenisiści, lecz pracownicy biurowi, informatycy i monterzy. Wśród tenisistów uraz wiąże się często z niepoprawną techniką gry na początku przygody z tym sportem.


Jaka jest przyczyna łokcia tenisisty?

Przyczyną schorzenia są uszkodzenia we włóknach kolagenowych mięśni i przyczepów. Mogą one powstać na skutek długotrwałego powtarzania tych samych ruchów rąk, takich jak  przy kręceniu śrubokrętem, odbijaniu piłki bekhendem, pisaniu na klawiaturze, klikaniu myszką czy pracy na taśmie montażowej. Związane jest to z przeciążeniem oraz stanem zapalnym mięśni otaczających staw głównie przyczepu bliższego mięśnia prostownika wspólnego palców i nadgarstka, czyli entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Objawy łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty najczęściej objawia się bólem przy chwytaniu, prostowaniu nadgarstka i ruchach obrotowych. Nawet lekki nacisk na nadgarstku może wywołać dolegliwości bólowe. W wyniku tego urazu możemy mieć problem nawet z wykonaniem bardzo prostych, codziennych czynności, takich jak podanie komuś ręki czy sięgnięcie po kubek z herbatą. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Łokieć tenisisty leczenie

Jeszcze do niedawna, leczenie łokcia tenisisty było mało skuteczne. Związane jest to z faktem, że stosowane leki nie dawały znaczących rezultatów - pomagały jedynie uśmierzyć ból. Obecnie zamiast nich stosuje się falę uderzeniową i podaje osocze bogato-płytkowe.
W leczeniu łokcia tenisisty bardzo duże znaczenie ma także fizjoterapia. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń przez chociaż kilka minut dziennie zalecane jest zarówno w ramach rehabilitacji, jak i profilaktyki.

Łokieć tenisisty - zalecane ćwiczenia:

  • uciskanie łokcia
  • zginanie i prostowanie nadgarstka
  • unoszenie nadgarstka


Jakie są przyczyny łokcia golfisty?

Innym urazem, jakiego możemy nabawić się w pracy lub podczas uprawiania sportu, jest tzw. łokieć golfisty.Bezpośrednią przyczyną są nadmiernie wykonywane oporowe ruchy nadgarstka,które powodują mikrourazy i przerost masy mięśniowej uciskającej bezpośrednio nerw łokciowy. Terminem tym również określa się potocznie zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej - inaczej entezopatie. Na schorzenie to szczególnie narażeni są sportowcy i osoby pracujące fizycznie, ale także osób spędzających wiele godzin w pracy przed komputerem. Do urazu dochodzi wskutek nadmiernego, nienaturalnego napięcia nadgarstka. Przyczyną może być również przeciążenie mięśni przedramienia a dokładniej dotyczy to mięśnia nawrotnego obłego oraz zginacza promieniowego nadgarstka.

Łokieć golfisty objawy

Łokieć golfisty objawia się przede wszystkim silnym bólem po wewnętrznej stronie łokcia i może promieniować w kierunku nadgarstka i palców dłoni.
I zdecydowanie nasila się on podczas zginania nadgarstka. W wyniku urazu brakuje nam siły, by przy pomocy nadgarstka wykonać proste codziennie czynności, takie jak zmycie naczyń czy naciśnięcie klamki.

Łokieć golfisty - leczenie

Łokieć golfisty, tak samo jak łokieć tenisisty, leczy się falą uderzeniową. Możliwe jest również leczenie laserem. Do tego przepisuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Istotną rolę w czasie rehabilitacji odgrywają również regularne ćwiczenia. W przypadku łokcia golfisty wyglądają one nieco inaczej niż w przypadku łokcia golfisty.

Łokieć golfisty - ćwiczenia:

  • rozciąganie nadgarstka
  • prostowanie rąk leżąc
  • zginanie ręki w leżeniu na boku

Pamiętaj o tym, że niepoprawnie wykonane ćwiczenia nie tylko Ci nie pomogą, ale i mogą spotęgować ból. Z tego powodu jeżeli nie wiemy dokładnie, jak dane ćwiczenie powinno być wykonane, lepiej nie ryzykować. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie ćwiczeń zalecanych indywidualnie przez fizjoterapeutę. 

Profilaktyka łokcia tenisisty i golfisty

Ostatnimi czasy wielu specjalistów przykłada dużą wagę do zapobiegania występowania objawów łokcia tenisisty i golfisty, oraz stanów zapalnych związanych z tymi przeciążeniami. Dlatego zalecają oni używanie specjalnych opasek na łokieć, oraz w zaawansowanym stadium stabilizatorów stawu łokciowego, które łagodzą ból i stany zapalne łokcia.
pixel