Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest pas przepuklinowy?

2017-07-28
Co to jest pas przepuklinowy?Chorzy, którzy chcą uniknąć operacji bardzo często stosują pasy przepuklinowe. Jednak należy pamiętać o tym, że pasy przeznaczone są także dla tych osób, które z jakichś względów nie kwalifikują się do zabiegu, np. operację uniemożliwiają im inne choroby, lub pacjent jest w wieku powyżej 80 lat.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pasów przepuklinowych:

 •  pas przepuklinowy pachwinowy,
 •  pas na przepuklinę pępkową,
 •  pas brzuszny przepuklinowy.

Pasy przepuklinowe i ich rodzaje

Różnią się one budową i funkcją w zależności od dolegliwości pacjenta. Pas przepuklinowy pachwinowy można zakupić w wersji jednostronnej lub obustronnej. Jest on wówczas wyposażony w wygodne do regulacji taśmy z zapięciem, które nie krępują ruchów i pomagają w łatwej regulacji stopnia ucisku.
Pas na przepuklinę pępkową został wykonany z elastycznego i wygodnego materiału, a dodatkowo niektóre modele wyposażone są w innowacyjną pelotę pępkową. Pelota została anatomicznie dopasowana do ludzkiego ciała, a zastosowanie miękkiego silikonu sprawia, że doskonale zamyka ona otwór przepukliny.
Pas brzuszny przepuklinowy wykonywany jest zazwyczaj z pianki elastycznej, dzięki czemu jest bardzo wygodny i komfortowy w użytkowaniu oraz nie krępuje ruchów. Ponadto wyrób bardzo często wyposażany jest w pas obwodowy z funkcją samoszczepiania i w odpinane zapięcie, dzięki czemu pozwala na precyzyjne ustalenie obwodu produktu.

Wskazania do stosowania pasów przepuklinowych


Pacjenci powinni stosować pasy przepuklinowe w poniższych przypadkach:
 • po operacjach jamy brzusznej, ponieważ pas w znacznym stopniu ułatwia swobodne poruszanie się,
 • pas wzmacnia mięśnie brzucha w trakcie aktywności fizycznej, wspomaga również codzienną aktywność oraz pomaga w poruszaniu się (np. w trakcie spaceru), kaszlu czy śmiechu,
 • produkt w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej,
 • pas brzuszny zwiększa pooperacyjny komfort chorego, a także poprawia jego poczucie bezpieczeństwa,
 • ogranicza powiększanie się istniejących już przepuklin brzusznych, np. pępkowych lub pooperacyjnych,
 • pas brzuszny wspomaga również leczenie w przypadku zapalenia nerwu kulszowego,
 • jest również bardzo pomocny w przypadku wszelkich chorób zwyrodnieniowych, ponieważ wykazuje duże właściwości ochraniające oraz w znacznym stopniu łagodzi bóle,
 • doskonale chroni przed stanami zapalnymi w obrębie brzucha,
 • noszenie pasa przepuklinowego jest bardzo istotnym elementem przygotowania do leczenia operacyjnego,
 • jest również zalecany wszystkim chorym kwalifikującym się do operacji,
 • pas pachwinowy ogranicza ryzyko przemieszczania się istniejących przepuklin pachwinowych,
 • jest stosowany jako zabezpieczenie pachwin po zabiegach operacyjnych,
 • podtrzymuje niewielkie przepukliny pachwinowe u chorych kwalifikujących się do zabiegu,
 • można go łatwo regulować za pomocą taśmy głównej oraz taśm krocznych.


Kup Teraz ☛ Pas Przepuklinowy

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać pas przepuklinowy?

Pas przepuklinowy dobieramy według zaleceń lekarza, musi on być dopasowany do danego rodzaju przepukliny. Ze względu na lokalizację wyróżniamy przepukliny brzuszne pachwinowe, pępkowe, udowe, przepukliny pooperacyjne oraz przepukliny kręgosłupa. Rozmiar pasa przepuklinowego dobieramy w zależności od modelu mierząc obwód tułowia - na odpowiedniej wskazanej przez producenta wysokości.

Jak nosić pas przepuklinowy?

Pas przepuklinowy nosimy ściśle według wskazań lekarza prowadzącego. Należy jednak pamiętać że taki pas przepuklinowy należy stosować tylko na przepukliny odprowadzane, oraz po zabiegach chirurgicznych żeby zapobiec przepuklinie w bliźnie pooperacyjnej. Nie należy zakładać pasa na tzw. "przepuklinie uwięźniętą" gdzie wymagany jest natychmiastowy zabieg operacyjny!Źródła:

 1. Zendejas B., Ramirez T., Jones T., Kuchena A., Martinez J., AliSM i wsp. Trends in the utilization of inguinal hernia repairtechniques: a population-based study. Am. J. Surg. 2012; 203:313–317.
 2. Ruhl C.E.., Everhart J.E. Risk factors for inguinal hernia amongadults in the US population. Am. J. Epidemiol. 2007; 165: 1154–1161.
 3. Pierściński S., Szopiński J., Szmytkowski J., Dąbrowiecki S.Próba oceny częstości występowania i kosztów leczenia operacyjnego przepuklin pachwinowych w Polsce w latach 2001–2002.Przegl. Epidemiol. 2005; 59: 981–986.
 4. Altom L.K., Snyder C.W., Gray S.H., Graham L.A., Vick C.C.,Hawn M.T. Outcomes of emergent incisional hernia repair. Am.Surg. 2011; 77: 971–976.
 5. Franz M.G. The biology of hernia formation. Surg. Clin. NorthAm. 2008; 88: 1–15.
 6. Szczęsny W., Dabrowiecki S. Współczesne poglądy na etiopatogenezę przepuklin ściany brzucha. Chirurgia Polska 2005;7:280–282.
 7. Smigielski J., Kołomecki K., Ziemniak P., Drozda R., AmsolikM., Kuzdak K. Degradation of collagen by metalloproteinase 2 in patients with abdominal hernias. Eur. Surg. Res. 2009; 42: 118–121.
pixel