Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co warto wiedzieć o przepuklinie pępkowej?

2017-07-18
Co warto wiedzieć o przepuklinie pępkowej?Przepuklina pępkowa to trzecia co do częstości - po przepuklinie pachwinowej oraz udowej - przepuklina, która stanowi około 11% wszystkich diagnozowanych przypadków. Najczęściej dotyczy niemowląt, ale występuje także u starszych dzieci czy nawet dorosłych. Stosunkowo łatwa do zdiagnozowania, wymaga leczenia operacyjnego.

Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa powstaje jako wrodzony defekt anatomiczny. Jeśli po odcięciu pępowiny dojdzie do nieprawidłowego zrośnięcia się pierścienia pępkowego - powstaje miękki guzek w okolicy pępka. Ma on tendencję do wybrzuszania się podczas płaczu niemowlaka i niekiedy zanika samoistnie przed ukończeniem 1 roku życia. Zdarza się jednak, że przepuklina pępkowa u dziecka rozrasta się, dając szereg uciążliwych objawów.

Przepuklina pępkowa u dorosłych natomiast jest konsekwencją stale powiększonego ciśnienia wewnątrz powłok brzusznych, co ma miejsce m. in. podczas napadów kaszlu, częstych zaparć, nadwagi, problemów z oddawaniem moczu towarzyszących przerostowi prostaty. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi przepukliny pępkowej u dorosłych to ciężka praca fizyczna oraz osłabienie powłok brzusznych, a także ciąża. Nie bez znaczenia jest postępująca wraz z wiekiem degradacja włókien kolagenowych.

Jak objawia się przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa u dzieci najczęściej zauważalna jest u wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Pojawia się wybrzuszenie w okolicy pępka, które najczęściej powodowane jest płaczem. Z czasem zauważalna jest powiększona przepuklina pępkowa. Objawy u dzieci to wtedy trudności z wypróżnianiem się, wymioty i płacz generowany dyskomfortem.

Natomiast jeśli u dorosłych pojawia się przepuklina pępkowa objawy to: charakterystyczne uwypuklenie w jamie otrzewnej, bóle brzucha, uczucie dyskomfortu i ucisku oraz nudności i wymioty. Warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji - jest nią przepuklina pępkowa po ciąży. Objawy to początkowe uczucie ciągnięcia i dyskomfortu, które z czasem przechodzi w ciągłe bóle brzucha oraz powiększanie się uwypuklenia w okolicy pępka.

Przepuklina pępkowa - czy można jej zapobiec?

W przypadku wrodzonej przepukliny diagnozowanej u dzieci tuż po urodzeniu - nie można jej zapobiec. Istnieje jednak profilaktyka przepukliny brzusznej u dorosłych. W jej ramach warto:

- utrzymywać właściwą masę ciała
- komponować lekkostrawną dietę obfitującą w błonnik, co ma na celu zapobieganie zaparciom
- wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
- unikać stałego dźwigania dużych ciężarów
- unikać palenia papierosów


Jeśli jednak pojawią się objawy przepukliny, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Nie należy bowiem traktować przepukliny jak defektu kosmetycznego, gdyż nieleczona przepuklina może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uwięźnięcie jelita oraz potencjalnie śmiertelna martwica jelit. To dlatego, gdy pojawi się przepuklina pępkowa leczenie i zapobieganie powikłaniom to absolutna konieczność.

Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklinę pępkową u dzieci leczy się po ukończeniu 3 roku życia, gdy przepuklina nie ustąpiła samoistnie. Dorośli powinni zgłosić się do lekarza zaraz po zauważeniu charakterystycznych objawów. Gdy zdiagnozowana jest przepuklina pępkowa, leczenie laparoskopowe stosowane jest w przypadku nawracających przepuklin. Natomiast większość przypadków leczona jest zabiegiem chirurgicznym zwanym hernioplastyką. Polega on na cofnięciu wszystkich luźnych elementów z worka przepuklinowego i umocowaniu pod otrzewną specjalnej siatki wzmacniającej. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko nawrotu przepukliny pępkowej. Postępowanie po zabiegu to unikanie dźwigania ciężarów, noszenie specjalnego pasa przepuklinowego, stosowanie lekkostrawnej diety i utrzymanie właściwej masy ciała.

Kup Teraz☛ Pasy przepuklinowe

Źródła:

  1. Weber T, Tracy T: Groin hernias and hydrocoeles. In: Pediatric surgery. Eds.: Ashcraft K et al. 3rd ed., W. Saunders Co. Philadelphia, 2000, 654–662.
  2. Scherer L, Grosfeld J: Inguinal hernia and umbilical anomaly. Pediatr Clin N Am 1993, 40, 1121–1134.
  3. Stankiewicz W: Anatomia powłok jamy brzusznej. W: Przepukliny brzuszne. Red.: Kuś H, Mackiewicz Z.PZWL, Warszawa 1997, 16–48.
  4. Garcia V: Umbilical and other abdominal wall hernias. In: Pediatric surgery. Eds.: Ashcraft K et al. 3rd ed. W.Saunders Co., Philadelphia 2000, 651–654.
  5. Askar O.: Aponeurotic hernias. Recent observations upon paraumbilical and epigastric hernias. Surg Clin N Am 1984, 64, 315–333.

Polecane

pixel