Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co zwiększa ryzyko złamania stawu biodrowego?

2020-06-15
Co zwiększa ryzyko złamania stawu biodrowego?
Drogie Panie, gdy już osiągnięcie pewien wiek, być może warto pomyśleć o gęstości kości. Przecież tak w ogóle, w miarę, gdy się starzejemy, nasze kości tracą na masie oraz stają się cieńsze i bardziej kruche. Kości, jak każde inne tkanki w organizmie, cały czas ulegają zmianom. Twój organizm zamienia starą tkankę na nową, silniejszą i mocniejszą. Ale w miarę upływu lat, a u kobiet w szczególności po menopauzie – ten proces zwalnia. Co więcej, jesteś narażona na zbyt niską gęstość kości jeszcze bardziej, gdy chorujesz na cukrzycę. I, jak ostrzega nowe badanie przeprowadzone w Kanadzie – jest bardzo prawdopodobne, że skończy się to ograniczającym Twoją sprawność złamaniem kości.


Co robić gdy masz cukrzycę typu drugiego?

Tak naprawdę, nowe dowody pokazują, że gdy masz cukrzycę typu drugiego, to nieważne, jak długo na nią cierpisz, i tak może to zwiększyć ryzyko złamania szyjki kości udowej o około 70–80%! Powinno być to dla Ciebie co najmniej alarmujące, ponieważ, jak jakiś czas temu wspominałem, dwie trzecie złamań szyjki kości udowej zdarza się pacjentom, którzy potem nigdy więcej nie odzyskują pełni sprawności.

Czym dłużej zmagasz się z cukrzycą, tym ryzyko jest wyższe.

Być może Twój lekarz mógł to zagrożenie przeoczyć. Naukowcy kanadyjscy alarmują, że te poziomy ryzyka dla kobiet mogły być zaniżone poprzez użycie pewnego narzędzia, którym dość często posługują się lekarze. Nazywa się ono FRAX. To praktycznie rzecz biorąc – gotowy wzór matematyczny, który po wpisaniu określonych danych, takich jak wiek pacjenta, waga, płeć, ilość przyjmowanych dziennie płynów, wyniki badania na gęstość kości, i tak dalej – określa ryzyko złamania. Ale jeśli masz cukrzycę, FRAX może nie być tak miarodajnym punktem odniesienia. Tak naprawdę, prawdziwe ryzyko jakiegokolwiek złamania u osób mających cukrzycę przez 10 lat było o 24% wyższe niż to wyliczane przez FRAX. Realne ryzyko złamania szyjki kości udowej biodra było prawie 2 razy wyższe niż wyliczano to przy użyciu FRAX.

Badaj gęstość kości!

Jeśli jesteś kobietą i masz cukrzycę typu drugiego, przeprowadź rozmowę ze swoim lekarzem dotyczącą gęstości Twoich kości. Jeżeli Twój lekarz zbywa Cię i omija temat, znajdź takiego, który Cię wysłucha i wczuje się w Twoje potrzeby i niepokoje.

Co w takim przypadku zrobić?

W międzyczasie zadbaj o leczenie swojej cukrzycy. Kilka prostych zmian trybu życia może właściwie cofnąć cukrzycę typu drugiego i sprawić, że ślad po niej zaginie! 1. Zafunduj sobie dużą dawkę ruchu. 2. Stosuj dietę bogatą w składniki będące budulcem tkanki kostnej, takie jak wapń i magnez. 3. Ogranicz spożycie alkoholu. 4. W razie potrzeby - przyjmuj suplementy diety. Na koniec, jeden z przyjemniejszych sposobów na to, aby Twoje kości były zdrowe i mocne. To czarna herbata. Picie 3 filiżanek tego napoju dziennie może obniżyć ryzyko złamań aż o 30%.
W przypadku kiedy już wystąpił u Ciebie incydent złamania biodra lub gęstość kości uległa znacznemu obniżeniu - dobrze jest zaopatrzyć sie w odpowiednią ortezę stawu biodrowego.