Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy japonki szkodzą przy halluksach?

2019-07-29
Czy japonki szkodzą przy halluksach?

Czy japonki rzeczywiście szkodzą przy haluksach? Niezupełnie, ale nie należy ich nosić przez cały dzień. Warto szczególnie latem, dać odpocząć swoim stopom od jakiegokolwiek obuwia i postarać się jak najczęściej chodzić boso ➤ np. po trawie piasku, oraz innym naturalnym podłożu.

Japonki vs Haluksy

W takich klapkach - typu "japonki" stopa nie ma podparcia.Właśnie dlatego muszą pracować palce i mięśnie łydek - a to świetne ćwiczenie zapobiegające powstawaniu żylaków. Aby oderwać stopę od podłoża, konieczne jest podciągnięcie klapka palcami do góry. Poza tym paluchem przytrzymuje się pasek, który znajduje się między nim a pozostałymi palcami. Jak często je nosić? Możesz codziennie, ale nie dłużej niż 2-3 godziny. Koniecznie, tylko to równym podłożu  (np.podłodze).

Jak złagodzić ból stóp przy haluksach?

Gdy poczujesz ból halluksów, trzeba jak najszybciej zdjąć buty i zastosować jeden z poniższych sposobów.

Zimny kompres - Zmocz w lodowatej wodzie bandaż elastyczny i owiń nim bolącą stopę. Kompres trzymaj 15-20 min. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i działa przeciwbólowo.

Masaż solą - Na wilgotną dłoń nasyp 2 łyżeczki drobnej soli kuchennej i zacznij masować bolący palec i jego okolice ➤ rozluźnisz napięte mięśnie i stawy. Masuj palec ok. 1 min. Nie naciskaj mocno, by szorowaniem solą nie uszkodzić skóry.