Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy na płaską główkę u dziecka może pomóc poduszka ortopedyczna?

2017-06-22
Czy na płaską główkę u dziecka może pomóc poduszka ortopedyczna?Narodziny i wiek niemowlęcy to jeden z najpiękniejszych a zarazem krytycznych okresów w życiu każdego dziecka. To czas, w którym dziecko wystawione jest po raz pierwszy na działanie zewnętrznych warunków i zagrożeń. Niebezpieczeństwa te są bardzo zróżnicowane. Począwszy od infekcji bakteryjnych i wirusowych po uszkodzenia ciała (na przykład przy porodzie). Czasem ujawnić się mogą też groźne alergie niemowlęce albo wrodzone wady budowy ciała. Czasem ich słabe i delikatne ciałko może ulec deformacjom. Szczególnie częste są wszelkie zniekształcenia czaszki. Mogą one być następstwem wielu czynników. Szybkie przeciwdziałanie pozwala w całości lub w dużym stopniu zminimalizować szkody zdrowotne. Dziecko jako nasz największy skarb zasługuje na troskę, uwagę i oddanie. Co możemy dla niego zrobić w takim wypadku?


Syndrom płaskiej głowy - co warto wiedzieć?

Płaska główka jest powikłaniem mogącym wystąpić z kilku powodów. Spłaszczenia te objawiają się w różnych płaszczyznach osi czaszki. Później zostaną one dokładniej omówione. Jednym z częstych powodów deformacji jest poród. Czasem dziecko próbując wydostać się z kanału rodnego, poddane jest olbrzymiej presji ze strony silnych i spiętych mięśni matki. Tak duże ciśnienie na jego główkę potrafi spłaszczyć ją lub wydłużyć. Innym powodem mogą być częste wyjazdy w fotelikach samochodowych. Niektóre modele powodują systematyczną i dużą presję na czaszkę maluszka. Nieumiejętne stosowanie tego typu sprzętu, może spowodować pogłębiające się zniekształcenia główki dziecka. Kręcz szyi jest kolejnym najczęstszym powodem zniekształceń. Maluszek, który źle ułożył się w łonie matki, może doznać uszkodzenia mięśni karku. Te po porodzie będą kierowały głowę narodzonego maleństwa w jedną stronę zgodnie ze swoim uszkodzeniem. Dziecko odruchowo będzie więc kierować główkę na jedną stronę. Dłuższe leżenie w takiej asymetrycznej pozycji może spowodować właśnie nierównomierne odkształcenie czaszki. Ostatni chyba najbardziej znany powód to zniekształcenia spowodowane częstym leżeniem dziecka w pozycji na plecach. Czaszka dziecka jest bardzo plastyczna i niestabilna i sam fakt dłuższego ułożenia dziecka w takiej pozycji powodować może spłaszczenie główki. Oczywiście ta pozycja jest bardzo zalecana, ponieważ zmniejsza szanse na wystąpienie tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia.


Co to jest plagiocefalia dolichocefalia brachycefalia i kraniosynostoza?

Zniekształcenia czaszki niemowlaków można podzielić na kilka rodzajów schorzeń. Są to 3 podstawowe warianty spłaszczeń głowy dziecka :

Plagiocefalia
jest alternatywnie nazywana skośnogłowiem. Objawia się tym, że czaszka dzieciątka jest niesymetryczna z jednej strony. Może być to zniekształcenie, które pokaże się pod dosyć nietypowym kątem. Wszystko zależy od czynników, jakie wpływają na takie, a nie inne ułożenie główki dziecka.


Dolichocefalia to tak zwana długogłowość. Jest to nic innego jak znaczne wydłużenie główki pomiędzy czołem a tyłem czaszki.

Brachycefalia, czyli krótkogłowość charakteryzuje się spłaszczeniem główki dziecka. Jeżeli spojrzy się na główkę niemowlęcia nim dotkniętego, szybko zauważymy, że jego jest ona zbyt szeroka.

I na koniec wada wrodzona - ale wcale nie mniej poważna w skutkach  kraniosynostoza. Jest to wada, z którą dziecko się rodzi. Polega ona na tym, że zbyt wcześnie zarasta się jeden lub kilka szwów czaszkowych. Potwierdzić to może tomografia komputerowa głowy dziecka. W tym wypadku żadna profilaktyka z użyciem sprzętu ortopedycznego nie przyniesie pożądanych efektów. Leczy się tę wadę operacyjnie. Zwykle widoczna jest albo od razu, albo w pierwszych miesiącach po porodzie. W razie wątpliwości dzięki diagnozie neurochirurga dziecięcego rodzice mogą być pewni, co tak naprawdę dolega ich dziecku. Często leczenie i profilaktyka przynoszą szybko zadowalające efekty. Kontrole lekarskie i zdrowy rozsądek rodziców jest tutaj niezastąpiony.

Poduszka ortopedyczna - bo lepiej przeciwdziałać niż leczyć

Poduszka na płaską głowę dla noworodka lub niemowlęcia, to sprawdzony środek, który zapobiega, a nawet leczy syndrom płaskiej głowy . Poduszka została tak stworzona, że minimalizuje szanse na wystąpienie odkształcenia główki dziecka. Poza tym, jeżeli już jakieś dziecko cierpi na tego typu zniekształcenia czaszki (syndrom płaskiej główki inaczej - plagiocefalia dolichocefalia brachycefalia ), to produkt ten będzie uniemożliwiał dalsze pogłębianie się wad. Unikatowa budowa tego produktu pozwala na bardzo równomierne rozłożenie ciężaru główki dzieciątka, gdy leży. Dzięki temu głowa dziecka nie będzie mogła odkształcić się w żadnym niepożądanym kierunku.  Jeżeli rodzice będą stosować się do zaleceń lekarza co do profilaktyki ułożeniowej dziecka, oraz stosować będą prewencyjnie  poduszkę ortopedyczną przeciwko płaskiej główce  to ryzyko po paru miesiącach przeminie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak używać poduszki ortopedycznej?

Poduszkę ortopedyczną używamy głównie w celu odciążenia głowy i szyi podczas snu, dlatego niezbędne jest odpowiednie dopasowanie poduszki ortopedycznej do kształtu główki dziecka. Do poduszki ortopedycznej należy przyzwyczajać się stopniowo, w tym celu najlepiej zacząć używanie poduszki podczas krótszych drzemek w trakcie dnia a następnie zacząć stosować ją w nocy.

Jak dobrać poduszkę poduszkę ortopedyczną dla dziecka?

Na dobór odpowiedniej poduszki ortopedycznej u dzieci wpływa aktualny wiek dziecka, obwód głowy dziecka oraz wskazania do zastosowania przez lekarza specjalistę.

Jak poduszka ortopedyczna wpływa na rozwój dziecka?

Specjalna poduszka ortopedyczna może w dużym stopniu przyczynić się do prawidłowego rozwoju układu kostnego u najmłodszych dzieci.
Tak jak ma to miejsce w przypadku noworodków i niemowląt z płaską głową, u których poduszka ortopedyczna pozytywnie wpływa na leczenie syndromu płaskiej główki.

Źródła:

  1. de Chalain T, Park S. Torticollis associated with positional plagiocephaly: a growing epidemic. J Craniofac Surg. 2005;16(3):411–418 .
  2. American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Positioning and SIDS. Positioning and SIDS [published correction appears in Pediatrics. 1992;90(2 pt 1):264]. Pediatrics. 1992;89(6 pt 1):1120 –1126.
  3. de Ribaupierre S, Vernet O, Rilliet B, Cavin B, Kalina D, Leyuraz PF. Posterior positional plagiocephaly treated by cranial remodelling orthosis. Swiss Med Wkly. 2007; 137(25 -26): 368 –372.
  4. American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Position and Sudden Infant Death Syndrome. Changing concepts of sudden infant death syndrome: implications for infant sleeping environment and sleep position. Pediatrics. 2000;105(3 pt 1): 650 – 656.
  5. Argenta L. Clinical classification of positional plagiocephaly. J Craniofac Surg. 2004;15(3):368 –372.

Polecane

pixel