Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy skarpety regeneracyjne do biegania są skuteczne?

2017-06-10
Czy skarpety regeneracyjne do biegania są skuteczne?Bieganie jest jedną z najbardziej wszechstronnych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Do jego praktykowania potrzeba zaledwie pary wygodnych, sprawdzonych butów albo nawet ich brak. Nie ogranicza nas także wiek, jako że zdrowi ludzie mogą biegać, będąc już długo na emeryturze. Jedyne co ogranicza biegaczy to kontuzje. Niektóre źródła informacji donoszą, że nawet połowa biegaczy cierpi przynajmniej raz na rok na jakąś kontuzję mięśni, stawów albo ścięgien. Jednym z powodów, przez który częściej ulega się kontuzjom, jest niewystarczająca przerwa pomiędzy treningami.

 • Czy można coś zrobić, by czas regeneracji był efektywniejszy?

 • Jak zmniejszyć zmęczenie odczuwane po treningu?


Podkolanówki sportowe
- co nieco produkcie


Mogą nam w tym pomóc podkolanówki kompresyjne do biegania albo skarpety regeneracyjne do biegania . Trzeba jednak pamiętać, że nie są to produkty, które mają sprawić, że będziemy kolejnymi mistrzami świata na dystansie dziesięciu kilometrów. Ubraniom uciskowym w sporcie przypisuje się sporo niesprawdzonych teorii. Najlepiej wypowiedzieć się mogą tylko osoby, które faktycznie używały ich w praktyce. Nawet tutaj zdania na ten temat są podzielone. To, co do czego najczęściej osoby biegające są zgodne, to to, że sprzęt tego typu pomaga zniwelować zmęczenie kończyn po długotrwałym wysiłku. Efekty biegu długodystansowego mają według nich być mniej odczuwalne w kończynach. Oczywiście żaden produkt nie jest w sanie zastąpić rozsądnego treningu, snu, regeneracji i odpowiedniej diety, które są absolutną podstawą w sporcie.


Teraz krótkie przypomnienie o tym, jak działają skarpety regeneracyjne do biegania czy podkolanówki kompresyjne do biegania. Produkt, który wywiera właściwy nacisk na kończynę, powoduje usprawnienie przepływu krwi w niej. To oczywiście przełoży się na lepsze utlenienie tkanek. Dalej w kolejności przyczyni się to do zwiększenia możliwości metabolicznych w mięśniach. W praktyce stosujący podkolanówki uciskowe sportowe często wymieniają argument, że dłuższy trening w tego typu ubiorze jest nieco mniej męczący, a powrót do równowagi szybszy. Kilka powodów, dlaczego warto stosować podkolanówki kompresyjne do biegania Stosowane regularnie  podkolanówki uciskowe sportowe czy skarpety regeneracyjne do biegania mogą przynieść kilka korzyści.


Skupmy się na chwilę na korzyściach skarpet kompresyjnych

 • - Bieganie często ma miejsce przy niestabilnej pogodzie i obniżonej temperaturze. To nieco obniża możliwości i elastyczność naszych mięśni. Podkolanówki z odpowiedniego materiału mogą być dodatkową warstwą ubrania, która dociepli naszą nogę. Rozgrzane lepiej mięśnie to mniejsza szansa na kontuzje. Ubiór kompresyjny dobrze działa na krążenie w kończynach, a lepsze krążenie to lepiej przygotowane do zadania mięśnie.
 • - Szybszy powrót do równowagi po treningu. Jak zostało wcześniej wspomniane, część osób stosujących ubiór kompresyjny uważa, że odczuwa się odrobinę mniejsze zmęczenie nóg po dłuższych ćwiczeniach. To sprawia, że proces regeneracji po ćwiczeniach też przebiega efektywniej.
 • - Lepsze krążenie w kończynach. Ubiór tego typu wysokiej jakości, dobrze wpłynie na przepływ krwi, dzięki któremu tkanki są potencjalnie lepiej dotlenione i odżywione. Skarpety same za nas nie zdobędą formy marzeń, ale stosowanie ich poprawi nasz komfort także po wysiłku. Warto także poszerzyć swoją wiedzę o standardowych metodach regeneracji organizmu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Co dają skarpety kompresyjne?

Skarpety kompresyjne spełniają 3 główne funkcje:
 • pobudzają mięśnie do pracy, co ma bardzo duże znaczenie przed, oraz w trakcie treningu sportowego
 • skarpety kompresyjne zapobiegają występowaniu mikrourazów tkanek i kontuzji sportowym w obrębie stopy, kostki i podudzia
 • podkolanówki kompresyjne regenerują mięśnie po wysiłku fizycznym likwidując „zakwasy” i obrzęki w nogach

Czym charakteryzują się skarpety kompresyjne regeneracyjne?

Profesjonalne skarpety kompresyjne do regeneracji po wysiłku sportowym charakteryzują się: Kompresją medyczną w przedziale - 25 mmHg na poziomie kostki stopniowo zmniejszającą się dochodząc do 18 mmHg na poziomie łydki. Wyroby te posiadają specjalną strukturę włókien umożliwiająca kompresję. W skarpetach kompresyjnych zastosowano najlepsze nici, które ułatwiają biologiczną aktywację komórek skóry. Podkolanówki uciskowe regeneracyjne dopasowują się idealnie do anatomii łydki oraz stopy dzięki trójwymiarowej strukturze. Skarpety kompresyjne posiadają wsparcie dla ścięgna Achillesa minimalizuje ryzyko powstawania kontuzji.

Czy tylko sportowcy mogą używać skarpet kompresyjnych?

Skarpety kompresyjne szczególnie te długie w formie podkolanówek uciskowych, już od dawna są stosowane w flebologii do leczenia żylaków podudzi. Wersja sportowa skarpet kompresyjnych ma dodatkowo działanie regeneracyjne dla mięśni i tkanek miękkich, szczególnie w obrębie goleni i stopy. Także jak najbardziej są one wskazane - nie tylko dla sportowców, ale dla osób które mają tendencje do pajączków, żylaków, oraz puchnięcia nóg.


Źródła:

 1. Starrett K., Cordoza G. Bądź sprawny jak lampart. Jak pozbyć się bólu, uniknąć kontuzji i zwiększyć sprawność. Galaktyka, Łódź 2016.
 2. Kubasik W., Humpa F., Rodak P., Kubasik A. Trening i rehabilitacja z ograniczonym dopływem krwi do mięśni – przegląd literatury. Rehabilitacja w praktyce, 2016; (3): s. 52- 56.
 3. Melzack R., Wall P.D. Pain mechanism: A new theory. Survey of Anesthesiology, Volume 11 – Issue 2 – s. 89-90.
 4. Okita K.: Effects of Blood Flow Restriction on Intramuscular Energetic Metabolism During Resistance Exercise. Ad Exerc Sports Physiol, 2010.
pixel