Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy skręcenie kolana jest poważną kontuzją?

2020-07-16
Czy skręcenie kolana jest poważną kontuzją?

 

Według definicji medycznej, skręcenie kolana to całkowita utrata kontaktu pomiędzy kością tworzącą określony staw, a rozerwanym więzadłem. Do uszkodzenia dochodzi w momencie urazu pośredniego lub bezpośredniego, w konsekwencji którego przekroczony zostaje anatomiczny zakresu ruchu danego stawu.

 

Rodzaje skręceń kolana

 

Jednym z częściej ulegających kontuzjom stawów jest kolano, którego uszkodzenie jest najczęściej spowodowane jego przeciążeniem w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wyróżnić można 4 rodzaje skręceń kolana:

1. naciągnięcie torebki stawowej - najłagodniejsza forma

2. rozerwanie torebki stawowej - uraz o wiele poważniejszy

3. rozerwanie torebki stawowej i więzadeł - uraz niezwykle poważny, konieczna interwencja specjalisty

4. oderwanie więzadeł wraz z elementami kostnymi

 

Skręcenie kolana - objawy

Występujące objawy są w pełni uzależnione od tego, jak bardzo zaawansowane jest skręcenie stawu kolanowego. Jeśli jednak dostrzegasz u siebie poniższe objawy, konieczna jest wizyta u ortopedy celem zbadania Twojego stanu zdrowia.

Do najczęstszych objawów należy:

 •  intensywny i przeszywający ból kolana, który pojawia się w momencie wystąpienia urazu i z każdym następnym dniem przybiera na sile podczas prób wprawienia kończyny w ruch
 •  stale narastający obrzęk
 •  występujące przy próbach ruchu trzaskanie kolana
 •  zauważalna i odczuwalna niestabilność kolana

 

Jak leczyć skręcone kolano?

Jeśli doznałeś kontuzji i występują u ciebie wymienione objawy, konieczne będzie zastosowanie zimnych okładów, aby spróbować zminimalizować występujący i z każdą chwilą nasilający się obrzęk, oraz wzmocnienie kolana bandażem elastycznym, a jeszcze lepiej stabilizatorem ortopedycznym - ortezą kolana.

Orteza na kolano, kiedy tak naprawdę jej potrzebujesz?   W czasie uprawiania sportu, ale także w życiu codziennym bardzo mocno obciążaną częścią ciała są stawy kolanowe. Ich nieustanna praca może czasem prowadzić do urazów i różnego rodzaju kontuzji. Lekarz ortopeda i fizjoterapeuta zaleca wtedy noszenie specjalnego stabilizatora kolana, który pozwala na powrót do formy i zdrowia.

 

Stabilizator kolana dla każdego?

Urazy kolana mogą mieć różnorodne podłoże, dlatego oferta opasek i stabilizatorów na kolano - zwanych inaczej ortezami stawu kolanowego, także jest zróżnicowana. Tak, by można było je dobrać do konkretnych potrzeb i rodzajów kontuzji stawu kolanowego. Wyróżnić można tutaj:

 

 1. Opaskę na kolano kompresyjną bezszwową. Stosuje się ją w celu utrzymania optymalnej temperatury w okolicy stawu kolanowego, ale także do jego ochrony przez zewnętrznymi urazami. Tego typu opaski wykonywane są z dość rozciągliwego materiału, dlatego dobrze dopasowują się do nogi. Jednak w czasie ruchu nie zmieniają swojego położenia. Stabilizatory bezszwowe stosuje się czasami profilaktycznie, ale także zakłada się je po lekkich nadwyrężeniach, skręceniach albo naciągnięciach ścięgien.
 2. Ściągacz kolana. Dobrze stabilizuje, a zarazem zmniejsza wywierane na stawy obciążenie. Ponadto poprawia krążenie krwi i przyspiesza regenerację mięśni i stawów - poprzez zapewnienie im odpowiedniego komfortu cieplnego. Ściągacza używa się najczęściej w celu rehabilitacji przebytych urazów. Można jednak stosować go także profilaktycznie: w czasie aktywności związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym.
 3. Stabilizatory neoprenowe. Zapewniają skórze dobry przepływ powietrza, zapobiegając tworzeniu się na jej powierzchni wilgoci. Tego rodzaju stabilizator kolana nadal zapewnia jednak stawom odpowiedni poziom ciepła. Stabilizatory neoprenowe znacznie przyspieszają powrót do sprawności po przebytym urazie, jednocześnie zabezpieczając osłabione mięśnie i stawy przed ponowną kontuzją.
 4. Stabilizatory aktywne sportowe. Są one bardzo przewiewne, a używa się ich w przypadkach obrzęków oraz mocnego bólu po przebytej kontuzji. Ich użycie wskazane jest po złamaniach czy przy osłabieniu aparatu więzadłowego. Taka orteza stawu kolanowego posiada liczne taśmy, które ochraniają stawy przed nadmiernymi przeciążeniami, nie utrudnia ona jednak zginania nogi, pomaga w łagodzeniu bólu - co przyspiesza proces leczenia.

 

Jaki stabilizator najlepiej wybrać?

Wybierając odpowiedni stabilizator kolana, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników, które wpłyną na komfort jego użytkowania, oraz na sposób działania. Innymi słowy, odpowiedni dla Ciebie stabilizator lub ortezę kolana trzeba wybierać ze względu na:

 •  Rodzaj uszkodzenia kolana - na niewielkie urazy najlepsza będzie opaska bezszwowa, natomiast bardziej poważne kontuzje wymagają zakładania mocniejszych stabilizatorów.
 •  Wielkość uszkodzenia / kontuzji - czasami są one tak rozległe, że użyć trzeba stabilizatorów długich, obejmujących np. część nogi od uda aż po kość piszczelową.
 •  Opinię lekarza - niektóre kontuzje wydają się być niezbyt groźne, ale i tak najlepiej udać się po poradę do specjalisty. W większości przypadków pomoże on wybrać stabilizator, który będzie sprzyjał powrotowi do pełnej sprawności fizycznej.
 •  Dopasowanie do budowy ciała - liczy się tutaj rozmiar opaski oraz to, by układała się ona na nodze w najbardziej komfortowy sposób.

Jak  widać, orteza stawu kolanowego nie powinna być wybierana pochopnie, ale z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. To właśnie ona będzie bowiem wpływać na zakres wykonywanych ruchów i może pomagać w wykonywaniu konkretnych aktywności fizycznych.

 

Artroskopia i rekonstrukcja więzadła

W sytuacji, gdy doszło do poważniejszego urazu i zerwaniu uległo więzadło krzyżowe ACL , niezbędna może się okazać interwencja chirurgiczna (rekonstrukcja - przeszczep więzadła) .

O ile pacjenci w przypadku nieskomplikowanych skręceń dość szybko wracają do pełnej sprawności, to już w przypadku urazów kończących się na stole operacyjnym(artroskopia) do odzyskania pełnej sprawności niezbędna jest rehabilitacja. Fizjoterapia w zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia może obejmować naukę chodzenia, gimnastykę lecznicą oraz zabiegi mające na celu minimalizowanie występującego bólu. Rehabilitacja w przypadku poważniejszych urazów jest bardzo ważna, ponieważ jej zaniedbanie lub brak, może doprowadzić do nieodwracalnych upośledzeń stereotypu chodu oraz tkanek kostnych i stawowych w kolanie.

Skręcenie stawu kolanowego jest niezwykle poważnym urazem, który możne dotknąć każdego z nas. Jego bagatelizowanie choć trudne z powodu ogromnego bólu i problemów z przemieszczaniem się, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w kolanie. Dlatego jeśli doznasz choćby najmniejszego urazu, który powoduje u ciebie dyskomfort w poruszaniu się, bezzwłocznie udaj się do specjalisty w celu kontroli i ewentualnego leczenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel