Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy szelki ortopedyczne Pavlika są skuteczne?

2018-05-15
Czy szelki ortopedyczne Pavlika są skuteczne?Niewiele rzeczy potrafi tak mocno zaalarmować młodych rodziców, jak zdiagnozowanie wrodzonej wady u potomka – zdaniem wielu specjalistów jedną z najpowszechniejszych wad jest dysplazja stawu biodrowego, w przypadku której niezastąpione okazują się szelki ortopedyczne dla dzieci. Dziś najpopularniejszym aparatem odwodzącym są bez wątpienia tzw. szelki Pavlika – czy naprawdę są skuteczne i warto je stosować?

Szelki ortopedyczne dla dzieci


W zaaferowaniu pierwszymi reakcjami na daną informację nie wypada jednak zupełnie tracić głowy, a raczej spokojnie rozeznać się u lekarza, jak radzić sobie ze zdiagnozowaną zawczasu wadą ciała naszego malucha. Wiele z nich tylko na pozór wydaje się brzmieć strasznie i nieodwracalnie, a ich rozwiązanie i wręcz wyleczenie potrafi stać się osiągalne znacznie łatwiej, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka - bazowanie na mniej lub bardziej przerażających i nieznanych nam nazwach w żadnym wypadku nie jest tu dobrą opcją.

Doskonałym przykładem jest tu wrodzona wada stawów biodrowych, znana pod robiącą wrażenie (a dla wielu również kompletnie niezrozumiałą) nazwą dysplazji. Powstaje ona wtedy, gdy głowa kości udowej nie jest ułożona centralnie w panewce, ewentualnie gdy panewka nie wykształciła się w pełni. Nieprzyjemnym efektem wtórnym jest tu zwyrodnienie stawu biodrowego i zwiększone ryzyko zwichnięcia stawu.

Nieco niezrozumiała nazwa kompletnie jednak wydaje się nam przesłaniać fakt, że na dysplazję chorować może statystycznie od 4 do 10% dzieci, co czyni ją zarazem jedną z najbardziej powszechnych wad, spotykanych w naszym społeczeństwie. I choć wciąż niewystarczająco wiele wiadomo o jej powstawaniu oraz przyczynach kształtowania się stawu w wadliwy sposób - ta częstotliwość uprawnia do poszukiwania realnych rozwiązań problemu. Jednym z najchętniej wykorzystywanych są zaś specjalne szelki dla dzieci, tzw. szelki Pavlika, narzędzie stworzone do walki z wadami stawów już od najmłodszych lat każdego ich użytkownika.


Czy szelki Pavlika są skuteczne?

Pod enigmatyczną nazwą “szelki Pavlika” kryje się konkretne zaopatrzenie ortopedyczne - orteza do leczenia dysplazji stawów biodrowych, które według statystyk jest w stanie wyprowadzić dziecko z dysplazji w ciągu 2-3 miesięcy, przynosząc realną poprawę w sposobie chodzenia oraz siadania malucha. Można więc mówić o wysokiej skuteczności, lecz jakie idą za tym koszta w codziennym funkcjonowaniu?

Szelki Pavlika mają za zadanie trzymać kończyny dolne dziecka w terapeutycznym zgięciu, wraz z odwiedzeniem bioderek, wpływając na ułożenie się stawów w prawidłowy sposób. Znak do rozpoczęcia rehabilitacji przy ich użyciu może dać wyłącznie lekarz po badaniu, on sam również rozpisuje jej dokładny przebieg - jednak niezależnie od niego nie ma konieczności użytkowania szelek w sposób nieprzerwany. Zazwyczaj mogą być one normalnie zdejmowanym elementem codziennego ubrania - lecz tylko w chwilach, gdy jest to zupełnie niezbędne i zalecane przez lekarza (przewijanie, kąpiel itp).


W kontekście wysokiej skuteczności tej ortezy wszystko staje się jednak tak naprawdę mniej znaczące. Nie wolno nigdy załamywać rąk po diagnozie o jakimkolwiek schorzeniu dotyczącym swojego dziecka - warto szukać rozwiązań, takich jak szelki Pavlika.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin naszego internetowego sklepu ze sprzętem ortopedycznym, gdzie dostępne są różnego rodzaju ortezy dla dzieci, które pozwalają im osiągnąć większą sprawność i umożliwić szybszy powrót do zdrowia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak prawidłowo zakładać szelki na bioderka dla niemowląt?

Szelki Pavlika, tak jak inne ortezy na dysplazję bioderek dla dzieci - należy zakładać symetrycznie na obydwie kończyny dolne u dziecka.
Pierwszą aplikację szelek na bioderka należy przeprowadzić pod okiem doświadczonego ortopedy bądź fizjoterapeuty dziecięcego, który krok po kroku pokażę nam jak prawidłowo zakładać szelki na bioderka u niemowlaka.

Jak długo nosi się szelki Pavlika?

Szelki Pavlika nosimy tak długo jak zaleci nam to ortopeda dziecięcy, gdyż to on kontroluję prawidłowe kształtowanie się bioderek podczas każdej wizyt kontrolnej.
Podobnie będzie z czasem używania szelek Pavlika w ciągu dnia. To lekarz specjalista powinien zadecydować o tym - na jak długo i kiedy należy zakładać ortezę na biodra w rytmie dobowym dziecka.

Do czego służą szelki Pavlika?

Szelki Pavlkia są jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia wrodzonej dysplazji bioder u dzieci w wieku niemowlęcym.
Orteza ta służy do zabezpieczenia i prawidłowej stymulacji wykształcenia się zdrowych stawów biodrowych u dziecka po porodzie, we wczesnej fazie rozwoju motorycznego.Źródła:

  1. Andrzej Komor, Grzegorz Benke. 30.10.1.2. Ortezy kończyny dolnej W: Podstawy chirurgii" pod red. prof. Jacka Szmidta i doc. Jarosława Kużdżała. Wyd. II. Kraków, Medycyna Praktyczna, 2010; t. 2: 102-112
  2. Jacek Gągała, Piotr Michniowski, Marek Synder, Maciej Kołban, Bogdan Koczy, Michał Mielnik, Andrzej Sionek, Rozdz 5 "Biodro i udo" W: Andrzej Nowakowski (red.) Andrzej Nowakowski (red.) Tomasz Mazurek (red). Ortopedia i traumatologia - podręcznik dla studentów. Poznań 2017.Tom II "Ortopedia i Traumatologia regionalna".ISBN: 978-83-62690-28-2.
  3. Jacek Kruczyński. KOŃCZYNA DOLNA STAW BIODROWY.UDO. "Rozwojowa dysplazja i zwichnięcie stawu biodrowego" W: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja - Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy PZWL Wydawnictwo Warszawa 2019, wyd.2. s 66 - 67.
  4. Dariusz Białoszewski, Jakub Adamczyk, Grzegorz Benke. 4. "Zasady stosowania ortez w fizjoterapii" W: Fizjoterapia w ortopedii, Autorzy: Dariusz Białoszewski Jakub Adamczyk Grzegorz Benke. PZWL Wydawnictwo Warszawa 2014, wyd.1.ISBN: 978-83-200-4802-5.

Polecane

pixel