Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest pas stomijny?

2017-07-25
Czym jest pas stomijny?Pas stomijny to rodzaj pasa ortopedycznego, zalecanego w głównej mierze osobom cierpiącym na przetokę jelitową. Sprawdza się on również w przypadku pacjentów cierpiących na problemy z przepukliną brzuszną, ograniczając jej wzrost i tym samym negatywny i szkodliwy wpływ na życie i zdrowie pacjenta.


Jak zbudowany jest pas stomijny?Pasy stomijne ze względu na swoją budowę posiadają możliwość wycięcia specjalnego otworu stomijnego, w pewien sposób zmniejszającego dyskomfort związany z powstaniem deformacji. Co więcej, pas brzuszny z otworem na stomię można w dowolny sposób modyfikować, tak by wycięty otwór miał rozmiar zależny od preferencji pacjenta. Warto również dodać, że pasy stomijne bardzo często (i w przypadku niewielkiej przepukliny), wcale nie mszą mieć wyciętego wspomnianego otworu.

Wskazania do stosowania pasa stomijnegoIstnieje szereg medycznych powodów, które decydują o konieczności założenia wspomnianego pasa. Są to między innymi:

1. Okres pooperacyjny okolicy brzucha - dzięki pasowi ortopedycznemu na stomię, minimalizujemy ryzyko powstania przepukliny i tym samym, zmniejszamy negatywny wpływ operacji na organizm pacjenta.

2. Pas stosuje się również wtedy, gdy przepuklina już się pojawi. W takich stanach warto go nosić również ze względu na możliwość ograniczenia w ten sposób jej rozwoju, czyli mówiąc inaczej - powiększania się.

3. Pas ortopedyczny na stomię stosuje się również wtedy, gdy z różnych względów obciążamy w znaczny stopniu mięśnie brzucha. Jego rolą jest wtedy ich odpowiednie wzmocnienie a przy okazji - zmniejszenie ryzyka powstania przepukliny w przypadku "przeciążenia" wspomnianych mięśni.

4. Pas brzuszny z otworem stomijnym może być stosowany również wtedy, gdy znajdująca się w okolicach brzucha przetoka jest umiejscowiona w różnych miejscach. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w tym pasie otwór stomijny możemy wycinać w dowolnym, wybranym przez nas miejscu.


Budowa pasa ortopedycznego na stomięZastosowanie tworzyw sztucznych sprawia, że pas jest nie tylko wytrzymały, ale też i elastyczny. Z powodzeniem sprawdzi się w różnych stopniach zaawansowania stomii. Składa się on w głównej mierze z:

- Poliestru 60%
- Elastanu 24%
- Poliamidu 12%
- Poliuretanu 4%


Uwagi do stosowania pasa stomijnegoNa co zwracać uwagę przed zakupem pasa stomijnego? Jak sprawić, by był on możliwie najlepiej dopasowany do naszej sylwetki?

1. Warto dobrać pas stomijny w ten sposób, by nie był on ani za luźny, ani też zbyt ciasny.

2. Pomiaru brzucha dokonujemy w pozycji leżącej, w miejscu, w którym znajduje się nasza stomia. Następnie na podstawie tych badań dokonujemy wyboru określonego produktu.

Pas brzuszny z otworem stomijnym jest świetnym narzędziem zapobiegawczym. Co więcej, jest on dyskretny i z powodzeniem minimalizuje pod względem optycznym wszelkie deformacje ciała


Kup Teraz ☛ Pas Stomijny

Źródła:

  1. Szewczyk J, Bajon A. Opieka pielęgniarska w okresie okołooperacyjnym nad pacjentem z wyłonioną stomią jelitową. Pol Merk Lek 2009, XXVI: 155-575.
  2. Szczepkowski M. Dobra stomia. Post Nauk Med 2006.
  3. Stobiński M, Śliwiński ZK. Postępy w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit – wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Przew Lek 2003.
  4. Bazaliński D, Barańska B, Cibora E. Stomia jelitowa nie musi być przyczyną niepełnosprawności.MedRodz2006,3:58-63.
  5. Chrobak A .Pielęgniarka jako edukator pacjentów z wyłonioną stomią jelitową. Pol Merk Lek 2009, XXVI: 155, 579.

Polecane

Orliman Stomamed pas stomijny

Orliman Stomamed pas stomijny

350,00 PLN brutto/1szt.
Orliman Stomamed krótki pas stomijny 16 cm

Orliman Stomamed krótki pas stomijny 16 cm

261,00 PLN brutto/1szt.Cena regularna: 290,00 PLN brutto/1szt.-10%
Pas stomijny stomex Thuasne

Pas stomijny stomex Thuasne

380,00 PLN brutto/1szt.
pixel