Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym różnią się rajstopy zwykłe od przeciwżylakowych dla kobiet w ciąży?

2017-06-14
Czym różnią się rajstopy zwykłe od przeciwżylakowych dla kobiet w ciąży?Linia rajstop kompresyjnych, która została stworzona z myślą o przyszłych mamach oraz ich wyjątkowych potrzebach. Takie rajstopy idealnie przystosowują się do zmieniającego się ciała kobiety dzięki unikalnej konstrukcji oraz odciążeniu kręgosłupa i zapewnieniu wygody. Obecnie na rynku można spotkać kilka rodzajów rajstop dla kobiet w ciąży, które mogą różnić się między sobą splotem, grubością, kolorem oraz materiałem, z którego zostały one wykonane. Ponadto specjalnie wymodelowany przód stanu powiększa się wraz z rosnącym brzuszkiem, a więc takie rajstopy mogą towarzyszyć kobiecie przez cały okres ciąży. Specjalna konstrukcja pozwala na idealne podtrzymywanie brzucha bez powodowania dodatkowego ucisku, natomiast specjalne wzmocnienie zapewnia odciążenie mięśni kręgosłupa. Niektóre modele mogą się nawet pochwalić możliwościami chłodzącymi, zapewniając wysoki komfort i przyjemność dla przyszłej mamy.

Rodzaje rajstop dla ciężarnych

Medyczne rajstopy uciskowe dla ciężarnych można podzielić na 3 kategorie:
- rajstopy nylonowe, które nie różnią się niczym nadzwyczajnym od standardowych rajstop kobiecych. Mogą występować w różnych grubościach i kolorach, natomiast wybierając dla siebie odpowiedni model należy się kierować wyłącznie swoimi preferencjami.
- rajstopy ciepłe - w ich skład wchodzi zazwyczaj wełna, bawełna, a także włókna syntetyczne takie jak spandex, czyli elastan. Są bardzo wygodne i komfortowe w noszeniu, a przede wszystkim zapewniają ciepło przyszłym mamo w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.
- rajstopy na żylaki dla kobiet w ciąży czyli specjalne wyroby zapobiegające powstawaniu żylaków. Bardzo chętnie stosowane w ostatnich etapach ciąży, zalecane przez lekarzy. Zdarza się również, że zalecane są nawet we wczesnych etapach ciąży.

Jak powinno się dobierać rajstopy ciążowe przeciwżylakowe?

Wiele kobiet zwłaszcza w okresie ciąży skarży się na bóle nóg i ciągłe ich zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie zwiększa się obciążenie kończyn dolnych. Ponadto powiększa się również macica co ma znaczący wpływ na cały krwiobieg organizmu kobiety. W wyniku tych zaburzeń na nogach mogą powstawać żylaki, którym należy zapobiegać. Lekarze zalecają noszenie rajstop kompresyjnych, które sprzyjają normalizacji ciśnienia w żyłach oraz cyrkulacji chłonki. Dodatkowo przyczyniają się do normalizacji bicia serca, zarówno matki jak i dziecka. Rajstopy minimalizują prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepów w naczyniach. Poniżej podział rajstop kompresyjnych:
- rajstopy 1 klasa kompresji 18 mmHg,
- rajstopy 2 klasa kompresji 23-32 mmHg,
- rajstopy 3 i 4 klasa kompresji zakładane są jedynie w celach leczniczych. Kompresja 34-49 i więcej mm Hg.


Jakie są wskazania do noszenia rajstop kompresyjnych?

Aby lekarz zalecił kobiecie w ciąży noszenie rajstop kompresyjnych muszą być do tego odpowiednie wskazania:
- narastający obrzęk w czasie dnia pracy, profilaktycznie do pracy stojącej i długotrwałego siedzenia,
- wieczorne uczucie zmęczenia i ciężkości nóg,
- żylaki kończyn u rodziców lub rodzeństwa,
- dziedziczne zaburzenia w zakresie układu krzepnięcia
pojawiające się tzw. pajączki żylne,
- po rozpoczęciu terapii hormonalnej (np. hormonalna terapia zastępcza),
- wyraźne żyły na kończynie, ale bez wyraźnego uwypuklenia.

Kup >> rajstopy uciskowe na żylakiŹródła:

  1. Rybak Z, Szyber P. Miejsce kompresjoterapii, fizykoterapii oraz farmakoterapii w profilaktyce, leczeniu i utrwalaniu efektów leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych. Terapia 2000; 8: 58-64.
  2. Szewczyk MT, Jawień A. Kompresjoterapia w praktyce lekarza rodzinnego. W: Przewlekłe zaburzenia żylne. Jawień A (red.). Termedia, Poznań 2006; 141-149.
  3. Brzostek T. Choroba zakrzepowo-zatorowa i przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – obraz kliniczny, zapobieganie, leczenie, rehabilitacja. Rehabil Med 2003; 7: 31-40.
  4. Jawień A., Szewczyk M.T., Kompresjoterapia, Poznań, Wydawnictwo Medyczne Termedia, 2009
pixel