Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym tak naprawdę są wady postawy?

2017-08-25
Czym tak naprawdę są wady postawy?Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części ciała, jeśli chodzi o zachowanie prostej sylwetki. Wiele osób zapomina o tym, jak bardzo jest ważny i nie dba o niego wystarczająco. Rezultatem są wady postawy, które często pojawiają się już u dzieci. Jednak wady kręgosłupa nie są jedynymi, które występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dziś przyjrzymy się tym, które obserwuje się najczęściej.


Co to są wady postawy?

Wadą postawy nazywamy wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy. Do nich zaliczają się zarówno wady kręgosłupa, stóp, jak i kolan. Część z nich może być wrodzona, choć często ich pojawienie jest wynikiem zaniedbania. Wśród przyczyn wad postawy znajdują się:

* wrodzone wady kości, mięśni,
* wady wzroku, słuchu,
* przewlekłe infekcje dróg oddechowych, moczowych,
* zespoły przeciążeniowe,
* schorzenia układu ruchu,
* złamania kości kończyn dolnych,
* młodzieńcze zapalenie stawów.

5 Najczęstszych wad postawy


1* Skolioza — jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, które występuje w trzech płaszczyznach. Wada pojawia się już u dzieci, zdarzają się też przypadki, gdy powstaje ona na skutek urazu, bądź też przewlekłego bólu. Skolioza może pojawiać się w różnych odcinkach kręgosłupa. Przypuszcza się, że podłożem skoliozy może być również genetyka.

2* Płaskostopie — jest deformacją stopy, która objawia się częściowym lub całkowitym obniżeniem wysklepienia stopy. Za przyczyny płaskostopia uważa się nieprawidłowo dobrane obuwie, nadwagę, zbyt duże obciążenie stopy, osłabienie lub uszkodzenie więzadeł stopni (również wrodzone). Nieleczone płaskostopie prowadzi do rozwoju stopy płasko koślawej statycznej.

3* Kolana szpotawe i koślawe — przyczyną koślawych i szpotawych kolan są najczęściej wrodzone wady stawów kolanowych. Wada rozpoznawana jest już w wieku dziecięcym, gdy dochodzi do szybkiego wzrostu i często również przeciążeń układu kostnego. Pojawieniu się tego typu wady sprzyja nadwaga, a także zbyt wcześnie podjęta nauka chodzenia.

4* Pogłębiona kifoza (choroba Scheurmanna) - choroba Scheurmanna, nazywana również młodzieńczą kifozą to jedna z wad kręgosłupa, która objawia się jego skrzywieniem w odcinku piersiowym. Tego rodzaju kifoza jest jedną z grupy jałowych martwic kości, w wyniku której dochodzi do obumierania tkanki kostnej i chrzęstnej w młodym wieku. Początek choroby przypada na okres dojrzewania, kiedy to zaburzony zostaje wzrost trzonów kręgowych, a w jego efekcie następuje ich klinowacenie. Trudno określić przyczyny pojawienia się tego rodzaju kifozy. Upatruje się ich w często pojawiających się stanach zapalnych i nierównomiernego obciążenia.

5* Pogłębiona lub zniesiona lordoza — przednie lub tylne wygięcie kręgosłupa, w wyniku którego pojawiają się zmiany w odcinku szyjnym i lędźwiowym oraz narośla zwyrodnieniowe, ograniczające ruch w płaszczyznach i będące przyczyną dyskomfortu i bólu. Przyczyna wystąpienia zniesienia lub pogłębienia lordozy może być wrodzona lub nabyta. Jedną z nich są patologie mięśni, których efektem są zaburzenia siły i napięcia mięśni.

Jakie są metody korekcji wad postawy?

Korekcja wad postawy w ich łagodnej lub umiarkowanej postaci, polega przede wszystkim na odpowiednio dobranych ćwiczeniach i rehabilitacji. Wady dolnej części ciała (kolan i stóp) mogą być korygowane również poprzez ortezy lub wkładki ortopedyczne do butów. Takiego rodzaju terapii nie należy jednak podejmować się samodzielnie, a pod okiem doświadczonego ortopedy. Wady kręgosłupa (takie, jak skolioza) mogą być leczone poprzez noszenie gorsetu ortopedycznego. W skrajnych przypadkach konieczne może być poddanie się operacji.


Polecane

pixel