Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym w rzeczywistości jest chrapanie?

2017-08-03
Czym w rzeczywistości jest chrapanie?Chrapanie to wyjątkowo dokuczliwy problem zdrowotny – zarówno dla samego chorego, jak i dla jego otoczenia. Czym w rzeczywistości jest chrapanie, jakie są jego przyczyny i jakie mogą być skutki nieleczenia nocnego bezdechu? Czy istnieje sposób, by raz na zawsze pozbyć się przykrej dolegliwości, jaką jest chrapanie?

Czym naprawdę jest chrapanie?

Chrapanie to popularnie stosowane określenie na dźwięki wydawane przez wiele osób przez sen. Co jest ich przyczyną?
Najczęściej jest to niedrożność dróg oddechowych. U zdrowego człowieka, kiedy mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli opada, niewielka szczelina, która zostaje poza nimi pozwala na normalne oddychanie. U pacjentów z niedrożnymi drogami oddechowymi do płuc dostaje się zbyt mała ilość powietrza, a w krwi wzrasta stężenie dwutlenku węgla, co z kolei jest dla mózgu sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Mózg pobudza wtedy dodatkowe mięśnie i co kilka sekund następuje głęboki, gwałtowny wdech, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk, nazywany chrapaniem.
Jeśli problem z prawidłowym oddychaniem występują podczas każdej drzemki, powinien to być powód do niepokoju – konieczna jest wizyta u lekarza.


Jakie są przyczyny chrapania?

Co powoduje, że niektórzy chrapią, a inni nie? Okazuje się, że chrapanie może mieć różne podłoże.
Bywa, że chrapanie ma podłoże genetyczne i jest efektem niewłaściwej budowy gardła lub przerostu migdałków. Istnieje jednak również wiele czynników powodujących chrapanie, na które pacjent może mieć wpływ. Według lekarzy częste przyczyny chrapania to: otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieleczone infekcje, nieodpowiednia pozycja podczas snu albo źle dobrana poduszka.
Dowiedziono także, że chrapanie częściej występuje u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem – chrapią głównie panowie po czterdziestce, którzy dodatkowo skarżą się na nadciśnienie i regularnie palą.

Do czego prowadzi nieleczone chrapanie?

Chrapanie to dolegliwość, która często bywa bagatelizowana. Wielu zmagających się z nią chorych uważa, że to część ich natury, której nie można zwalczyć. Tymczasem nieleczone chrapanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Konsekwencją nieleczonego chrapania mogą być silne bóle głowy, chroniczne zmęczenie i niewyspanie. W dłuższej perspektywie chrapanie zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca, a także przyczynia się do rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie. U panów powoduje także zaburzenia erekcji.
Szczególnie niebezpieczne jest chrapanie u dzieci. Jeśli rodzice chrapiącego malucha nie skontaktują się z lekarzem, mogą narazić pociechę nie tylko na problemy ze zdrowiem, ale także spowolnić jej rozwój intelektualny.


3 sposoby na chrapanie

Jak pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości? Na szczęście istnieją 3 sprawdzone sposoby na chrapanie:

1. Profilaktyka – Żeby pozbyć się chrapania, w pierwszej kolejności warto zmienić swoje codzienne nawyki. Rzucić palenie, odstawić kieliszek, zadbać o prawidłowy poziom wagi. Pomocne mogą być też drobne zmiany w sypialni: wymiana poduszki na tą ergonomiczną odciążającą głowę i szyję, oraz codzienne wietrzenie pomieszczenia przed snem.

2. Wizyta u lekarza – Jeśli domowe sposoby na chrapanie nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę chrapania i zaleci odpowiednią kurację.

3. Urządzenie zapobiegające chrapaniu – Na rynku dostępne jest też niewielkie urządzenie, które montowane na uchu przed snem pomaga uregulować oddech i zapobiega niedotlenieniu. Ten niedrogi i mało inwazyjny sposób pomaga pozbyć się dokuczliwego nawyku i gwarantuje spokojny, bezpieczny sen.

Kup teraz Ergonomiczne poduszki ortopedyczneŹródła:

  1. Chruściel-Nogalska M, Kozak M, Ey-Chmielewska H: Obstructive sleep apnea syndrome – the basics of diagnosis and treatment [w:] „Dental Forum”, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne; Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015, s. 65-69
  2. Bearpark H, Elliott L, Grunstein R, et al. Snoring and sleep apnea. A population study in Australian men. Am J Respir Crit Care Med. 1995; s. 1459–1465.
  3. Clete A. Kushida, Timothy I. Morgenthaler, Michael R. Littner et al. Practice Parameters for the Treatment of Snoring and Obstructive Sleep Apnea with Oral Appliances: An Update for 2005. „Sleep”. 29 (2), s. 240-243, 2006.
  4. Maczura-Sokalska J, Predel A, Więckiewicz ,W. Przykład wykorzystania aparatów zapobiegających chrapaniu w leczeniu pacjenta z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego. Prot Stom. 2009;59(6):436–439.
  5. Pływaczewski R, Brzecka A, Bielicki P, Czajkowska-Malinowska M, Cofta S, Jonczak L, Radliński J, Tażbirek M,Wasilewska J. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu (ZOCS) u dorosłych. Pneumonol Alergol Pol. 2013;81(3):221–258.

Polecane

pixel