Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego ubrania z wełny merino są tak zdrowe?

2020-09-30
Dlaczego ubrania z wełny merino są tak zdrowe?

Odzież i bielizna zdrowotna Woolmed opiera się na wykorzystaniu jednego z najbardziej cenionych i wielofunkcyjnych materiałów, jakim jest runo merynosów australijskich. Dzięki zastosowaniu wełny owczej w odzieży, możemy na co dzień korzystać z jej prozdrowotnych właściwości. W przeciwieństwie do polskiej wełny owczej, wełna merynosów jest miękka, delikatna i nie podrażnia dla skóry. Została tak przystosowana przez naturę, że absorbuje wilgoć, oddając ciepło. Stanowi naturalną barierą termoizolacyjną, która latem chroni ciało przed przegrzaniem, a zimą utrzymuje ciepłotę ciała, przyczyniając się do skutecznej wentylacji. Szybko schnie, ma właściwości antybakteryjne, nie gromadzi potu, zapobiegając powstawianiu nieprzyjemnych zapachów. Jest również wysoko ceniona przez alergików.

 

Wełna merino z owiec merynosów + naturalna bawełna jest jak yin - yang dla Twojej skóry!


 

Do produkcji odzieży i bielizny leczniczej Woolmed wykorzystujemy wysokiej jakości bawełnę oraz naturalną wełnę merynosów. Część wełniana ma za zadanie ogrzewanie miejsc, szczególnie narażonych na utratę ciepła. Utrzymuje stałą i najbardziej optymalną temperaturę ciała w granicach 36,6°C, nawet wtedy gdy jest mokra. Natomiast część bawełniana wpływa na lepszą oddychalność i odprowadzanie ciepła z organizmu. Taka kombinacja użytych materiałów zapewnia dodatkowo maksymalny komfort i ochronę w każdych warunkach.

To unikatowe połączenie dwóch materiałów sprawia, że odzież Woolmed® posiada prozdrowotne właściwości, co nie jest możliwe w przypadku odzieży wykonanej w całości z wełny owczej. Zapewniają przy tym maksymalną ochronę i komfort użytkowania przez cały rok – bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności, czy warunki atmosferyczne.

Poprzez część bawełnianą z przodu, następuje zmniejszenie temperatury ciała w obrębie brzucha i odprowadzenie ciepła z organizmu. Wskutek tego zmniejsza się przekrój dużych naczyń krwionośnych znajdujących się z przodu ciała człowieka. Zapewnia to odpływ krwi z tylnej części cała,  a to powoduje zmniejszenie stanów zapalnych w obrębie stawów kręgosłupa.

Podczas wysiłku fizycznego znajdujące się z tyłu ciała włókna powięziowe pod wpływem wełnianej wstawki, rozluźniają się dając uczucie relaksu, natomiast z przodu na skutek schłodzenia poprzez zastosowanie bawełny, utwardzają się, co daje podporę dla mięśni brzucha, które odgrywają istotną rolę w stabilizacji kręgosłupa.

 

 

Terapeutyczne zalety naturalnej wełny z merynosów i bawełny w oczach ekspertów

 

1.Naturalna wełna stanowi unikatowy produkt wykorzystywany do produkcji odzieży odznaczającej się właściwościami leczniczymi i rehabilitacyjnymi. Wyroby z wełny są dowodem na to, że można utrzymywać optymalną temperaturę ciała, zbliżoną do 36,6°C w każdych warunkach pogodowych.

Odzież produkowana z naturalnej wełny (np. podkoszulki, koszulki) doskonale reguluje temperaturę ciała poprzez całkowite absorbowanie wilgoci i równoczesne oddawanie ciepła. Nawet po zaabsorbowaniu znacznej ilości wilgoci nie wychładza ona organizmu, a wprost przeciwnie, ogrzewa go nawet wtedy, gdy jest mokra.

Odzież z naturalnej wełny merino jest nie tylko doskonałym termoizolatorem, ale może być również wykorzystywana w działaniach leczniczo-rehabilitacyjnych. Przede wszystkim nie podrażnia skóry, ma działanie antyalergiczne, hamuje rozwój roztoczy.

Eliminuje jony dodatnie (szkodliwe dla organizmu) zastępując je jonami ujemnymi, dzięki czemu łagodzi bóle stawów, mięśni, kręgosłupa oraz nerwobóle. Pomaga przy dolegliwościach reumatycznych i zapaleniu stawów.

Posiada właściwości bakteriobójcze, antystatyczne, zabezpiecza przed promieniowaniem UV, pobudza zakończenia nerwowe i powoduje lepsze krążenie krwi. Przeciwdziała także nadmiernemu poceniu i niweluje nieprzyjemny zapach potu. Naturalna wełna zawiera składnik zwany lanoliną.

Lanolina zajmuje czołową pozycję wśród naturalnych układów regulujących gospodarkę wodną skóry i zmiękczających naskórek, a tym samym odgrywa istotną rolę w procesach regulacji jej wilgotności. Dzięki zawartości lanoliny w wełnie zwiększa się odporność organizmu na wilgotność i wychłodzenia.

Odzież z naturalną wełną z owiec merynos np. podkoszulki o klasycznym kroju, z krótkim rękawem, mają specyficzny fason: przednia część bowiem wykonana jest z bawełny, a tylna z naturalnej wełny owczej. Kształt tylnej wstawki wykrojony jest w taki sposób, że chroni ona kręgosłup przed zmianami temperatury i nie dopuszcza do jego wychłodzenia.

Z pełnym przekonaniem o rehabilitacyjno-leczniczych właściwościach odzieży z naturalnej wełny polecam ją ludziom pracującym w zmiennych warunkach atmosferycznych, a także zalecam jej profilaktyczne noszenie w celach prozdrowotnych.

Lek. med. Marek Gwiżdż

Specjalista chorób wewnętrznych
Specjalista medycyny morskiej i tropikalnej

 






2. Bóle stawów i mięśni pleców należą do najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Codziennie co 6 pacjent skarży się na tego typu dolegliwości, a w szczególności osoby starsze, u których rozpoczęły się aktywne procesy zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Mamy do czynienia zarówno z procesem degeneracji mięśni i stawów nie tylko na tle nerwowym, ale również metabolicznym.

Mięśnie z wiekiem stają się sztywniejsze ze względu na zmniejszony przepływ krwi. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia dostarczania substancji odżywczych przez tętnice oraz słabnącego z wiekiem krążenia żylnego zapewniającego odpływ metabolitów. Na skutek tego, dochodzi do tworzenia się zmian zwyrodnieniowych. Powstają one także na skutek zaburzenia ruchomości stawów, kiedy dochodzi do pojawienia się nierównowagi napięciowej mięśni wokół tych stawów. Mamy również do czynienia z bólami związanymi z urazami, zwichnięciami i niestabilnością w obrębie stawów kręgosłupa.

Wykorzystywane jest wiele technik z zakresu rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii, jak również aplikowana jest farmakologia w celu łagodzenia powyższych dolegliwości.Stosowane są również najprostsze metody leczenia, oparte na wykorzystywaniu naturalnych bodźców takich jak światło, ciepło, zimno, ucisk itp.

Bardzo często ludzie w sposób instynktowny pocierają miejsca bolesne, ogrzewają, oziębiają, uciskają, piją mikstury z ziół w celu łagodzenia skutków zmian pourazowych, przeciążeniowych i zwyrodnieniowych.Od wielu wieków w wyżej wymienionych przypadkach jako naturalny środek stosowane są również produkty wełniane.

Dzięki właściwościom elektrostatycznym wełna zmienia napięcie skóry, dając poczucie relaksu szczególnie w przypadku napięć o podłożu emocjonalnym. Działa ona również na mechanoreceptory zmniejszając napięcia wynikające z przeciążeń mechanicznych. Podnosząc miejscowo temperaturę ciała zawsze optymalnie do 36,6 stopni C, bez względu na warunki pogodowe zapobiega wyziębnięciu mięśni. Mimo, iż w okolicach kręgosłupa jest zwiększone pocenie się, pot nigdy nie oziębia się, gdyż wełna nawet mokra grzeje. Rozluźnia to napięte i sztywne mięśnie. Ponadto wełna nie podrażnia skóry, ma działanie antyalergiczne poprzez hamowanie rozwoju roztoczy.

Zdarza się jednak, że w tkankach Naszego kręgosłupa toczą się aktywne stany zapalne. Aby je zmniejszyć należy miejscowo obniżyć temperaturę ciała co zmniejszy przemianę materii i spowoduje wyciszenie stanu zapalnego. Dlatego pomyślano o tym i stworzono podkoszulek, który z tyłu jest wełniany a z przodu bawełniany dzięki czemu umożliwia on odprowadzanie ciepła z organizmu. Poprzez część bawełnianą z przodu następuje zmniejszenie temperatury ciała w obrębie brzucha. Wskutek tego zmniejsza się przekrój dużych naczyń krwionośnych znajdujących się właśnie z przodu ciała człowieka. Zapewnia to odpływ krwi z tylnej części ciała a co za tym idzie zmniejszenie stanów zapalnych w obrębie stawów kręgosłupa. Odbywa się to w sposób naturalny co nie jest możliwe w przypadku całościowej koszulki wełnianej.

Zastosowanie wełny na plecach a bawełny z przodu koszulki ma jeszcze jedno istotne znaczenie dla organizmu człowieka podczas wysiłku fizycznego. Pomiędzy Naszymi mięśniami znajduje się szkielet włókien powięziowych. W przypadku ciepła z tylu włókna te rozluźniają się dając uczucie relaksu, natomiast z przodu na skutek schłodzenia utwardzają się co daje podporę dla mięśni brzucha, które odgrywają istotna role w stabilizacji kręgosłupa.

Oddając w ręce Państwa te wyroby zdrowotne Woolmed chcieliśmy, aby dzięki niemu cieszyli się państwo jak najdłużej sprawnością i życiem bez bólu.

Artur Pawłowski

Mgr fizjoterapii

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel