Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Domowe sposoby leczenia astmy oskrzelowej

2021-03-27
Domowe sposoby leczenia astmy oskrzelowej

Bardzo często stan cierpiących na oskrzelową astmę pogarsza się dlatego, że wyznaczane medykamenty czasowo zagłuszają symptomy choroby. Dostępne i bezpieczne sposoby leczenia, które można stosować jednocześnie z wyznaczonymi lekarstwami to np. woda, w której jest dużo wapnia i  magnezu. Bardzo ważne jest to żeby polepszyć jakość powietrza w swoim otoczeniu, dlatego niezbędne jest dziś zastosowanie odpowiedniego oczyszczacza powietrza wraz z nawilżaczem. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza są szczególnie zalecane osobom żyjącym w dużych miastach gdzie zanieczyszczenia środowiska są największe.


Dieta bogata w witaminy i minerały

Magnez działa jako broncholityk. Pod jego wpływem rozluźniają się i rozszerzają się dolne drogi oddechowe, których gwałtowne zwężenie (skurcz oskrzeli) prowadzi do ataku astmatycznego. Do jadłospisu należy włączać produkty bogate w magnez:  szarłat, buraczki liściowe, szpinak, kiełki pszenicy i fasoli.

Sok z cebuli i czosnku z miodem wzmacnia odporność, a papryczka chili rozrzedza śluz w drogach oddechowych.

Tłuste ryby (halibut, makrela, łosoś, śledź i inne) zmniejszają astmatyczne stany zapalne dróg oddechowych.

Owoce i warzywa zawierają przeciwutleniacze, które chronią tkanki przed agresywnymi utleniaczami - wolnymi rodnikami.

Wartościowe substancje nieorganiczne są zawarte w listownicy (łac. Laminaria).

Niezbędne jest stosowanie przeciwutleniaczy (witamin C, E, A), a także tranu, oleju lnianego, które zawierają kwasy tłuszczowe.


Fitoterapia w profilaktyce astmy

Fitoterapia przy astmie oskrzelowej posiada znaczenie profilaktyczne. Efektywne są mieszanki o działaniu przeciwalergicznym.

  • Korzenie lukrecji (łac. Glycyrrhiza) - 20g, pączki sosny (łac. Pinus) - 15g, owoce anyżu ( łac. Pimpinella anisum) - 10g, owoce kopru włoskiego ( łac. Foeniculum vulgare) - 10g, roślina dziurawca ( lac. Hypericum) - 10g. 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, gotować przez 5 minut, po 30 minutach przecedzić. Pić wywar w ciepłej postaci po 1/3 szklanki po jedzeniu. Po 2-3 tygodniach mieszankę należy zastąpić inną.
  • Liście podbiału (łac. Tussilago farfara) - 20g, roślina macierzanki (łac. Thymus) - 20g, roślina fiołka ( łac. Viola) - 20g, kwiaty dzikiego bzu (łac. Sambucus nigra) - 10g, korzenie omanu (łac. Inula) - 20g. 1 łyżkę mieszanki zalać 2 szklanką wrzątku, gotować przez 5 minut, po 30 minutach przecedzić. Pić 1/3 szklanki przed jedzeniem.


Po leczeniu roślinnymi mieszankami oddech poprawia się po godzinie i utrzymuje się przez 5-6 godzin. Kuracja trwa 2 tygodnie, następnie mieszankę należy zastąpić inną.


Ruch jest zawsze niezastąpionym lekiem

Dla chorych na astmę pożyteczna jest kultura fizyczna: bieganie, skoki przez skakankę, chodzenie, rowerek treningowy. Gimnastyka powinna trwać 5 minut.

Warto opanować kompleksy ćwiczeń zdrowotnych, na przykład jogę.

Żeby zatrzymać atak, usiądźcie, połóżcie jedną dłoń na brzuchu. Palcami drugiej ręki znajdźcie na nadgarstku puls. Zrelaksujcie się i zsynchronizujcie oddech ze skurczami serca. Na pięć uderzeń pulsu róbcie wdech. Przez następne siedem wypuszczajcie powietrze przez ściśnięte wargi. Kontynuujcie ćwiczenie przez 7-10 minut. Ta prosta metoda pomoże przywrócić oddech.

Przed zastosowaniem należy za każdym razem zasięgnąć konsultacji lekarza rodzinnego lub prowadzącego naszego leczenie.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel