Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dzika róża - profilaktyka wielu schorzeń

2019-09-26
Dzika róża - profilaktyka wielu schorzeń

Dzika róża była dobrze znana jako roślina lecznicza jeszcze w Starożytnej Grecji. W IV w.p.n.e. Teofrast w swojej "Historii naturalnej" przedstawił na tyle szczegółowy jej opis, że przez wiele wieków był kopiowany praktycznie bez zmian.

Muzułmanie od samego początku powstania religii dziką różę uważali za święty kwiat, dający życie i  zdrowie. W starożytności do gojenia ran i zapobiegania gangrenie stosowano opatrunki nasączone wywarem albo naparem z kwiatów albo owoców dzikiej róży.

Dzika róża i jej cudowne właściwości

Owoce dzikiej róży są środkiem multiwitaminowym z przewagą witaminy C - kwasu askorbinowego, posiadają właściwości fitoncydowe i potężne bakteriobójcze. Owoce dzikiej różny są stosowane w formie naparu. soku, ekstraktu, proszku, do leczenia chorób, wywoływanych niedoborem kwasu askorbinowego (witamina.C) i niektórych innych witamin. Owoce dzikiej róży są pożyteczne dla chorych na cukrzycę dla aktywizacji fizycznej, umysłowej zdolności do pracy, zmniejszenia zmęczenia, przemęczenia.

Kiedy i na co stosujemy dziką różę?

Przy chorobach nowotworowych należy przyjmować w ilościach hurtowych witaminę C. I znowu zbawczy wpływ na organizm ma dzika róża. Leczniczy wpływ ma picie wywaru i kompotu z jej owoców. Napar z liści dzikiej róży poprawia motoryczną funkcję żołądka, a wywar z korzeni jest stosowany jako środek wiążący i wzmacniający przy chorobach żołądkowo - jelitowych, przy kamicy nerkowej i wątrobowej. Olej z nasion dzikiej róży jest wykorzystywany jako środek żółciopędny, moczopędny  i przeciwzapalny.

W medycynie ludowej wywar z owoców dzikiej róży jest szczególnie szeroko wykorzystywany jako środek ogólnie wzmacniający przy wszystkich ciężkich chorobach, przy kamieniach w wątrobie, kamicy nerkowej, wrzodach żołądka i dwunastnicy, przy nieżytach, zapaleniu okrężnicy, anemii, malarii, chorobach ginekologicznych. Wątroba będzie zdrowsza, jeżeli kilka razy w roku, miesięcznymi kursami, będziecie pić wywar z owoców dzikiej róży.

Przy chronicznym zapaleniu wątroby o różnej etiologii 0,5 łyżki korzeni dzikiej róży i tyle samo korzeni berberysu (łac. Berberis) należy zalać 0,5 l wrzątku. Gotować przez 15 min na wolnym ogniu (najlepiej na parze wodnej przez 30 minut). Przyjmować po 100 ml przed jedzeniem.

Przy obfitych menstruacjach przyjmować wywar: owoce dzikiej róży 20 g, rdest ptasi (łac. Polygonum aviculare) 20g, pięciornik gęsi (łac. Potentilla anseerina) 40g, krwawnik (łac.Achillea millefolium) 20 g, kora dębu (łac. Quercus) 20g. Przyjmować po 1 szklance wywaru 3-4 razy dziennie.

Witaminowy napar: 20 g owoców dzikiej róży zalać 500 ml wrzątku (można w termosie), przyjmować po 100 ml pół godziny przed jedzeniem 2 razy na dobę (koniecznie cedzić przez gazę albo srebrne sitko). Przygotowywać nie rzadziej niż raz na 2 doby.

Wywar z suszonej dzikiej róży: 100 g suszonych owoców dzikiej róży, 1l wody, 5-10 g cukru albo miodu. Owoce rozgnieść tłuczkiem, usunąć oddzielające się włoski, resztę zalać wodą, gotować w zamkniętym naczyniu przez 5-7 minut, odstawić na 2-3 godziny, przecedzić przez 3 warstwy gazy. Dla poprawy walorów smakowych dodać np. miód.

Sok z dzikiej róży: 1kg dzikiej róży, 1 kg cukru, 6 szklanek wody. Świeże owoce, oddzielone od nasion, dokładnie umyć w zimnej wodzie, następnie oczyścić z włosków, zmielić w maszynce do mięsa Zalać wodą i gotować przez 10  minut, dodać cukier i gotować jeszcze przez 15-20 minut. Przecedzić przez sito i rozlać do butelek.

Witaminowe herbaty:

  • Owoce dzikiej róży i jagody czarnej porzeczki (łac. Ribes nigra) - można wziąć suszone - zaparzać jak herbatę.
  • Zaparzać równe części owoców dzikiej róży i owoców jarzębiny (łac. Sorbus aucuparia), można je wcześniej zamrozić.