Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Inkontynencja, zobacz jak radzić sobie z tym problemem?

2017-07-03
Inkontynencja, zobacz jak radzić sobie z tym problemem?To dolegliwość dotykająca kobiety i mężczyzn w różnym wieku.Niekontrolowane oddawane moczu i stolca dzieli się w zależności od przyczyn i formy.

Inkontynencja i jej formy

Inkontynencja nie jest sama w sobie chorobą, ale objawem. Definiowane jest jako stan, kiedy człowiek doświadcza niezależnego od siebie oddawania moczy czy stolca, co nie pozostaje bez wpływu na życie społeczne. Inkontynecja dzieli się na cztery różne formy:

  •  wysiłkowe nietrzymanie moczu (inkontynencja stresowa),
  •  inkontynencja parcia,
  •  inkontynecja kałowa,
  •  inkontynencja z przepełnienia.

Nietrzymanie moczu NTM
równoznaczne jest z utratą kontroli nad pęcherzem moczowym. Czasami może dochodzić nawet do nieświadomego oddania całego moczu, a niekiedy ma miejsce tylko niewielkie moczenie. Jest wiele przyczyn nietrzymania moczu, które obejmują obrażenia fizyczne, nowotwory, starzenie się czy infekcje różnego rodzaju. Czasami przyczyny są przejściowe. Leczenie uzależniona jest od rodzaju choroby, bywa zachowawcze lub chirurgiczne. W przypadku leczenia zachowawczego wykorzystuje się fizjoterapię np. elektrostymulację, farmakoterapię oraz ćwiczenia. Najbardziej znane ćwiczenia mięśni miednicy to ćwiczenia mięśni Kegla.

Ćwiczenia mięśni Kegla - jak wykonywać je dobrze?

W tym przypadku kluczem do sukcesu jest regularne napinanie mięśni Kegla. Najlepiej wcześniej opróżnić pęcherz i wygodnie się ułożyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Napięcie mięśni powinni trwać około 5 sekund, tak samo jak czas ich rozluźnienia. Takie ćwiczenie powtarza się pięć razy na początku. Wraz z upływem czasu liczbę powtórzeń zwiększa się. Potem można tez wydłużyć czas napięcia i relaksu mięśni do 10 sekund. W czasie tego ćwiczenia należy skupić się tylko i wyłącznie na napinaniu mięśni dna miednicy. Inne elementy ciała są w tym przypadku nieważne. Podczas ćwiczenia trzeba swobodnie oddychać i nie wstrzymywać oddechu. Niektóre osoby mogą jednak mieć początkowo problem z ćwiczeniami. Wówczas można wykorzystać opcje ułatwiające oraz przyspieszające naukę. Są to w przypadku kobiet ciężarki dopochwowe, które zwiększają skuteczność ćwiczeń oraz przyspieszają ich efekty. Mięśni odbytu i miednicy można ćwiczyć w zasadzie w każdej pozycji i sytuacji. Wcześniej trzeba jedynie opróżnić pęcherz i znaleźć wygodne miejsce. Ćwiczyć można w pracy czy podczas oglądania telewizji. Na starcie wystarczy powtarzać je trzy razy dziennie.

Elektrostymulator mięśni Kegla - co to jest i jak działa?

W ostatnim czasie znaczną popularnością cieszy się trening mięśni dna miednicy mniejszej za pomocą elektrostymulacji właśnie. W tym przypadku warto zainwestować w podręczny elektrostymulator, który wykorzystywać można z powodzeniem w warunkach domowych. Na rynku wybór w tym zakresie jest coraz większe. Poszczególne modele mają do zaoferowania różne funkcjonalności. Elektrostymulacja wymusza niejako pracę mięśni za sprawą pobudzania ich do skurczu dzięki impulsom elektrycznym. Regularne ćwiczenie mięśni Kegla potrafi znacznie wzmocnić ich siłę, a także zdolność kontrolowania pęcherza moczowego. Impulsy prądowe doprowadzane są do mięśni przy pomocy sondy dopochwowej czy doodbytniczej (opcja dla mężczyzn), >Zestawy dedykowane do ćwiczeń w terapii nietrzymania moczu są coraz popularniejsze i zarazem stosunkowo niedrogie. Poza tym można zakupić też zestawy, które można wykorzystać też do terapii przeciwbólowej elektrostymulatorami TENS. Możliwości tych urządzeń są coraz większe. Jednak przed wyborem modelu warto skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą takim jak fizjoterapeuta.

Źródła:

  1. Moore KN, Gray M. Urinary incontinence in men: Current status and direction Nurs Res. 2004; 53(6): 36-41.
  2. Hashim H, Abrams P. How should patiens with an overactive blader manipulate their fluid intake? BJU Int. 2008;102: 62.
  3. Gołąbek T, Chłosta P. Infekcje dróg moczowych oraz nietrzymanie moczu. [w:] Vademecum geriatrii. 2016, s. 63-67.
  4. Nietrzymanie moczu jako problem społeczny. http://www.ntm.pl/?pid=main_ tresc.pl.210_html. Materiały z dnia 24-26.07.2017 r.
  5. Stuart Reynolds W., Roger R. Dmochowski, David F. Penson, Epidemiology of Stress Urinary Incontinence in Women, https://link.springer.com/article/10.1007/s11934- 011-0206-0. Materiały z dnia 28.07.2017 r.
  6. Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia Chorych na NTM. UroConti 2012;2(6):8-10.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Co to jest inkontynencja?

Inkontynencja (nietrzymanie moczu - NTM) to niezależny od naszej woli wyciek moczu, który stanowi poważny problem zdrowotny, ze względu na dane epidemiologiczne w zakresie ilości populacji dotkniętym schorzeniem, inkontynencja posiada status choroby społecznej. Warto dodać że, inkontynencja to schorzenie, które dotyczy nie tylko mimowolnego oddawania moczu, ale również bezwiednego oddawania kału.

Inkontynencja objawy

Inkontynecja wysiłkowa jest spowodowana osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla) objawem jest tu wysiłkowe nietrzymania moczu, czyli mocz wycieka z pęcherza mimowolnie podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy śmiechu. Natomiast jeżeli potrzeba skorzystania z ubikacji jest natychmiastowa, a do jego wypływu dochodzi w ciągu kilku sekund, rozpoznawane jest wówczas naglące nietrzymanie moczu z parciem. A Inkontynencję w takim przypadku może wywołać nawet zmiana pozycji ciała czy nawet odgłos lejącej się wody.

W jaki sposób leczyć inkontynencję?

W ostatnich latach najskuteczniejszą formą leczenia inkontynencji jest fizjoterapia. W rehabilitacji nietrzymania moczu i kału stosuję się ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy mniejszej oraz elektrostymulację mięśni kegla za pomocą indywidualnych elektrostymulatorów nerwowo-mięśniowych. W warunkach domowych warto jest też stymulować mięśnie dna miednicy mniejszej za pomocą specjalnych stożków dopochwowych (Aquaflex) takich jak przyrząd do ćwiczenia mięśni kegla.
pixel