Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pokonać nieprzyjemne zajady?

2021-03-27
Jak pokonać nieprzyjemne zajady?

Zajady to pęknięcia w kącikach warg, które powstają jako wynik działania niektórych rodzajów mikroorganizmów, a także w związku z awitaminozą. Czasami mogą też być wynikiem reakcji alergicznej na lekarstwa albo stosowanie protez stomatologicznych i zwykłych maści.


Zajady - Jak się ich pozbyć?

Zajady to najczęściej nie choroba samodzielna, a "skórna odpowiedź" na inne choroby, w rezultacie których spadają ochronne siły organizmu. Wtedy mikroorganizmy znajdujące się w jakie ustnej każdego zdrowego człowieka wywołują stan zapalny. Najpierw przejawia się on pęknięciem, mikroszczelinką, która następnie się rozrasta i choroba przechodzi w stan zaawansowany. W lekkich przypadkach u dzieci i młodzieży ze spierzchniętymi wargami i gdzie dopiero zaznacza się pęknięcie wystarczy zakaz oblizywania warg i zastosowanie maści na bazie parafinowej  np. wazeliny, albo balsamu do ust.


Zajady grzybicze i bakteryjne

Jeżeli ranka pokrywa się ropno-krwistym, grubym strupem, to winne temu są streptokoki labo stafilokoku. Kiedy ranka jest obnażona i wygląda jakby była pokryta czerwonym lakierem labo lekko schodzącym, wilgotnym białawym nalotem tzn. że chorobę wywołały grzyby. Ich leczenie jest różne.
W przypadku streptokoków potrzebne są maści zawierające antybiotyk, a w przypadku infekcji grzybiczej - nystatyna. Oprócz działania przeciwzapalnego, maści te mają właściwości przeciwbólowe, gojące i łagodzące. Takie lekarstwa trzeba nanosić za pomocą patyczka do uszu 3 razy dzienne 30-40 minut przed jedzeniem i 1 godzinę przed snem. Natomiast zaraz po jedzeniu, i tak ze 3 razy dziennie, należy z pomocą patyczka do uszu smarować pęknięcie roztworami bakteriobójczymi. Osuszające lekarstwa są niezbędnie przy obu rodzajach zajadów. Takie leczenie powinno trwać przynajmniej tydzień.


Terapia naturalna na zajady

Napar z korzeni tataraku (łac. Acorus calamus). 1 łyżeczkę rozdrobnionego kłącza zalejcie 1 szklanką wrzątku, odstawcie na 20 minut, przecedźcie. Płuczcie jamę ustną 4 razy dziennie 30 minut przed jedzeniem.
Napar z kory dębu (łac. Quercus). 1 łyżeczkę kory zalejcie 400 ml zimnej, przegotowanej wody, odstawcie na 8 godzin, przecedźcie.
Olej z drzewa herbacianego (łac. Melaleuca alternifolia). Trzeba go nanosić  bardzo ostrożnie.Należy dotknąć do warg jedynie koniuszkiem namoczonego w tym oleju patyczka.
Suplementacja witaminowa szczególnie witaminami z grupy B, najlepiej preparatem witaminy B-complex, przyspiesza proces leczenia zajadów.
Jeśli jednak nie udaje się pozbyć zajadów w ciągu 7-10 dni takiego leczenia albo ranki wracają na nowo, to trzeba udać się do lekarza, żeby rozpoznać pierwotną chorobę. Przyczyną najczęściej bywają chroniczne dolegliwości układu żołądkowo-jelitowego, np. nieżyt żołądka. Nie mniej częstą przyczyną jest nieprawidłowy zgryz. Wtedy konieczne jest leczenie u ortodonty.