Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skutecznie leczyć haluksy aby nie powracały?

2024-05-07
Jak skutecznie leczyć haluksy aby nie powracały?

Haluksy, znane również jako paluchy koślawe, stanowią zmianę deformacyjną w obrębie I promienia stopy (I staw śródstopno-paliczkowy), której etiologia jest wielowymiarowa i niejednoznaczna.

Hallux valgus - co sprawia, że pojawia się paluch koślawy?

W rozwoju tej wady odgrywają rolę różnorodne czynniki, z których najważniejszymi są genetyczne predyspozycje oraz nieodpowiednio dobrane obuwie, które może znacząco przyspieszyć postęp deformacji. Osoby predysponowane do halluxów powinny unikać obuwia na wysokim obcasie i z wąskim noskiem.

Istotną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, otyłość oraz tryb życia, szczególnie u kobiet, które częściej niż mężczyźni borykają się z tą dolegliwością. Kobiety uprawiające taniec klasyczny są szczególnie narażone na tego rodzaju zniekształcenia, ze względu na niefizjologiczne obciążenia stóp.

Efektem deformacji jest zmiana biomechaniki stopy, co prowadzi do nierównomiernego rozkładu ciężaru ciała i osłabienia struktur stabilizujących stopę oraz mięśni. Często pojawiają się także stany zapalne i obrzęki w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Mimo że płaskostopie poprzeczne jest uznawane za najczęstszą przyczynę powstawania haluksów, warto podkreślić, że rozwój tej dolegliwości jest wynikiem złożonej interakcji wielu czynników.

Płaskostopie poprzeczne: Odkryj Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Płaskostopie poprzeczne to stan, w którym łuk poprzeczny stopy jest obniżony, co może prowadzić do różnorodnych dolegliwości.

Objawy płaskostopia:

 • Ból pod podeszwami stóp, pieczenie,
 • Ból przy obciążeniu głów II i III kości śródstopia,
 • Bolesne modzele na podeszwach stopy,
 • Palce młoteczkowate,
 • Sztywność palucha (hallux rigidus),
 • Metatarsalgia Mortona,
 • Bunionette, czyli koślawość V palca małego stopy.

Poznaj przyczyny płaskostopia poprzecznego

Wrodzona wiotkość aparatu więzadłowego stopy oraz nadmierny ciężar ciała to główne czynniki sprzyjające płaskostopiu poprzecznemu. Dodatkowo, hormon relaksyna, produkowany przez organizm kobiecy podczas trzeciego trymestru ciąży, może prowadzić do rozluźnienia więzadeł stopy, zwiększając ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.

W płaskostopiu poprzecznym przeciążona jest przednia część stopy, co prowadzi do wachlarzowego rozchodzenia się kości śródstopia. Skutkiem tego jest tendencja do koślawości dużego palca oraz zmiany kształtu drugiego palca pod naciskiem pierwszego.

Jak zapobiegać i leczyć płaskostopie?

Specjalne wkładki ortopedyczne są skuteczną pomocą w przypadku płaskostopia. Korygują one wady funkcji stopy, likwidując dolegliwości bólowe i przywracając jej elastyczność. Wkładki te są dostosowane do różnych rodzajów obuwia i wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając pełen komfort użytkowania.

 

Haluksy - Skuteczne Metody Zapobiegania i Profilaktyki

Zapobieganie haluksom zaczyna się od odpowiedniego wyboru obuwia. Unikaj butów na wysokim obcasie i o wąskich czubkach. Postaw na modele z miękkimi, dobrze wymodelowanymi podeszwami i wykonane z przewiewnych materiałów, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp.

Dodatkową ochronę zapewnią ci specjalne ortezy korygujące deformacje stopy, takie jak np: separator lub szyna na haluksy, który przywraca palcom właściwe ułożenie, redukując ból i ucisk. Warto również zmieniać obuwie w ciągu dnia, by równomiernie obciążać różne fragmenty stopy. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji stóp i ćwiczeniach, takich jak stawanie na palcach czy chwytanie przedmiotów stopami, w wolnych chwilach.

Podczas pracy w pozycji stojącej rób przerwy na odpoczynek i wykonywanie krótkich ćwiczeń. W miarę możliwości chodź boso po miękkim podłożu.

Utrzymuj prawidłową postawę ciała i masę ciała, ponieważ nadwaga może sprzyjać powstawaniu haluksów. Regularna aktywność fizyczna, takie jak jazda na rowerze czy pływanie, może być korzystna. Jeśli masz tendencję do haluksów, unikaj biegania lub stosuj odpowiednią opaskę na śródstopie podczas treningu.

 

Leczenie Haluksa

 

Hallux Valgus (Paluch Koślawy) - Skuteczne Metody Leczenia

Leczenie halluksów zależy od stopnia zaawansowania zniekształcenia, nasilenia dolegliwości i wielu innych czynników, takich jak wiek i aktywność fizyczna. Istnieją dwa główne podejścia do leczenia palucha koślawego:

1.Leczenie Bezoperacyjne

Polega na zmianie nawyków, noszeniu wygodnego obuwia, korzystaniu z aparatów korygujących, wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oraz pielęgnacji stóp. Czasami stosuje się także farmakologię. Ortezy stóp, szyny ortopedyczne na przodostopie oraz wkładki na płaskostopie poprzeczne mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości.

Jeśli występują poważne dolegliwości bólowe lub inne metody nie przynoszą efektów, może być konieczne leczenie operacyjne.

2.Leczenie Operacyjne - Korekcja Chirurgiczna

Wskazaniem do zabiegu operacyjnego są poważne dolegliwości bólowe i ograniczenie funkcji chodzenia. Operacja może być również konieczna w przypadku braku postępów w leczeniu bezoperacyjnym.

Istnieje wiele różnych procedur operacyjnych stosowanych w leczeniu halluksów. Wszystkie one mają na celu korekcję zniekształceń i złagodzenie dolegliwości bólowych.

Operacja halluxa a zadowolenie pacjenta

Należy pamiętać, że satysfakcja pacjenta z przeprowadzonego zabiegu nie zawsze idzie w parze z wynikami operacji. Niektórzy pacjenci mogą mieć nieprawidłowe oczekiwania co do efektów zabiegu, np. spodziewają się prostego palucha lub możliwości noszenia węższego obuwia.

Poziom wykrzywienia palucha w granicach 10 do 25 stopni jest uznawany za normę, a ból i obrzęk mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po operacji. Warto również zrozumieć, że większość pacjentów nadal będzie miała trudności z noszeniem węższego obuwia, nawet po zabiegu.

Ważne Procedury Operacyjne:

1. Artrodeza - Utrwalenie Stawu Śródstopno-Paliczkowego. Zabieg ten jest stosowany w zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych, kiedy nie ma możliwości odzyskania funkcji stawu.

2. Artroplastyka - Operacyjne Usunięcie Niedomagań

3. Osteotomia - Przecięcie i Ustawienie Kości

4. Bunionektomia - Usunięcie Nadmiaru Tkanki Kostnej

5. Plastyka Tkanek Miękkich - Uzupełnienie Innych Zabiegów

6. Zabieg Chevrona - Bardzo Skuteczna Metoda Operacyjna na Haluksy

Metoda Chevrona polega na:

 • Cięciu skórnym o długości około 5 cm
 • Usunięciu nadmiaru tkanki kostnej
 • Przecięciu więzadeł i ścięgien
 • Przecięciu kości - dwa cięcia w kształcie litery "V"
 • Przesunięciu, ustawieniu odłamów i zespoleniu
 • Aplikacja opatrunku oraz obuwia ortopedycznego na około 6 tygodni
 • Obserwacji obrzęku pooperacyjnego przez 4-5 miesięcy

Zachęcamy do konsultacji z lekarzem ortopedą w celu ustalenia najlepszego dla Państwa sposobu leczenia palucha koślawego.

 

Unikaj Haluksów: Ćwiczenia na Zdrowe Stopy

Aby cieszyć się zdrowymi stopami, warto wdrożyć regularne ćwiczenia zapobiegające haluksom. Zmniejsz ryzyko deformacji palucha i bólu stóp dzięki prostym rutynom:

1.Rozciąganie Łuków Stóp: Siedząc na podłodze, przekładaj ręcznik pod jedną stopę i delikatnie przyciągaj ku sobie, utrzymując napięcie przez 30 sekund. Powtórz na drugą nogę.

2.Turlanie Piłeczki: Siadając na krześle, umieść pod stopą piłeczkę i turlaj nią pod łukiem stopy przez kilka minut.

3.Podnoszenie Kulek Stopami: Usiądź na krześle, rozsyp drobne kuleczki przed sobą i spróbuj podnieść je stopami, wkładając do miski. Powtórz.

Regularne wykonywanie tych ćwiczeń wzmacnia mięśnie stóp i poprawia krążenie, zapobiegając haluksom. Dodatkowo, chodzenie boso po trawie lub piasku może być przyjemnym i korzystnym masażem dla stóp.

Ćwiczenia Rehabilitacyjne po Operacji Haluksów

Po operacji haluksa, odpowiednie ćwiczenia są kluczowe dla szybkiej rehabilitacji. Zalecane ćwiczenia obejmują:

1.Zginanie Palców: Siedząc na krześle, zginaj wszystkie palce nóg jednocześnie przez kilka minut.


2.Rozstawianie Palców: Siadając na krześle, unosimy rozstawione na boki palce stóp.


3.Ćwiczenie mięśnia czworogłowego uda: Leżąc na plecach, prostujemy nogi i napinamy mięsień czworogłowy uda, unosząc pięty nieco nad łóżko.

Dopełnij regularnych ćwiczeń odpowiednim obuwiem i unikaj aktywności obciążających stopy. Dodatkowo, masaże, kąpiele solne stóp i regularne konsultacje u lekarza ortopedy i fizjoterapeuty mogą przyczynić się do długotrwałego komfortu i zdrowia Twoich stóp.
 
 Bibliografia:

 1. Bischoff HP, Wirth CJ Praxis der Orthopädie. Thieme.Stuttgart 2001.
 2. Coughlin MJ. Hallux valgus. J. Bone Joint Surg Am. 1996; 78(6):932-966
 3. Coughlin MJ, Thompson FM. The high price of high-fashion footwear. In Instructional Course Lectures, The American Academy of Orthopaedic Surgeons. 1966; 44:371-377.
 4. Haas M: Radiographic and biomechanical considerations of bunion surgery. In Gerbert J (Ed): Textbook of bunion surgery. Mt Kisco, NY, Futura Publishing Co, 1981.
 5. Kato T, Watanabe S. The etiology of Hallux valgus in Japan. Clin. Orthop. 1981; 157:78-81
 6. Milachowski KA., Neue Orthese nach Hallux valgus OP. Orthopädie und Rheuma. 2007; 2:53-54
 7. Milachowski KA., Neumann R, Krauss A. Neues Therapiekonzept bei Hallux valgus. Orthopädie und Rheuma 2007; 5:32-34.
 8. Schneider W, Aigner N, Pingerra O, Knahr K. Chevron osteotomy in hallux valgus. Ten-year results of 112 cases. J. Bone Joint Surg Br. 2004; 26(7):1016-1020
 9. Schuh A., Jezussek D., Fabiani R., Hönle W. Hallux Valgus. Orthopädie und Rheuma 2007; 2:36-40
 10. Sim Fook L, Hodgson AR, A comparison of foot forms among the non-shoe and shoe-wearnig Chinese population. J. Bone and Joint Surg Am. 1958; 40(10):1058-1062
 11. Spinner SM, Lipsman S, Spector F: Radiographic criteria in the assessmentsof hallux abducts deformities. J. Foot Surg 1984; 23:25
 12. Torkki M, Malmivaara A, Seitsalo S, Hoikka V, Laippala P, Paavolainen P. Hallux valgus: immediate operation versus 1 year of waiting with or without orthosis. Acta Orthop. Scand. 2003; 74(2):209-215
 13. Torkki M, Malmivaara A, Seitsalo S, Hoikka V, Laippala P, Paavolainen P. Surgery vs Orthosis vs Watchful Waiting for Hallux Valgus - A Randomized Controlled Trial JAMA 2001; 285:2474-2480
 14. Werzinger RA. Die Arthrose des Großzehengrundgelenkes. Orthpress 2006; 2:11-13
 15. Wülker N. Hallux valgus. Der Orthopäde 1997; 26:654-664
 16. Wülker N, Sückel A. Osteotomien des Mittelfußes beim Hallux valgus. Der Orthopäde 2005; 34(8):26-734.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixel