Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać buty dla dziecka?

2019-07-29
Jak wybrać buty dla dziecka?

Między organizmem dziecka a organizmem człowieka dorosłego istnieje wiele zasadniczych i istotnych różnic i odmienności powodujących, że wbrew powszechnemu mniemaniu dziecko wcale nie stanowi miniatury człowieka w sile wieku, lecz jest odrębnym ustrojem zarówno pod względem budowy, jak i czynności wszystkich narządów.

Jak prawidłowo dobrać obuwie dla dzieci?

Znajdujący się w nieustannym rozwoju organizm dziecka ma swoje odrębne prawa i wymagania, których zaspokajanie decyduje o jego zdrowiu i prawidłowym rozwoju. Żadna matka nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że dziecko wymaga innego niż dorośli pożywienia czy odpowiednich godzin snu i wypoczynku, natomiast jeśli chodzi o ubiór niemowlęcia, a szczególnie dobór obuwia, wiele matek nie zastanawia się nad odmiennymi potrzebami dziecka. czyniąc w ten sposób dziecku niepowetowaną krzywdę.

Pierwotnym i jedynym przeznaczeniem obuwia jest ochrona stóp przed chłodem, wilgocią i wszelkimi szkodliwymi czynnikami. Dlatego jest rzeczą bezsensowną obuwanie niemowlaka przebywającego w łóżeczku, wózku lub na ręku mamy czy opiekunki. Pół biedy, gdy rozsądna matka zakłada dziecku leciutkie, miękkie i obszerne kapcioszki, gorzej - gdy nabywa dla niego masywne i solidne obuwie, znakomicie utrudniające wszelkiego rodzaju ruchy oraz ćwiczenia palców i stóp. Dodatkową szkodę powoduje fakt, że obuwie takie kosztuje dosyć dużo i w związku z tym dziecko zmuszone jest je nosić tak długo, aż do zdarcia.

Rodzice zapominają, że stopy małego dziecka z  miesiąca na miesiąc zmieniają swoje wymiary, a tymczasem buty-kajdany - systematycznie deformują i osłabiają delikatne i jakże podatne stópki dziecka.

Wszystkie matki powinny zrozumieć, że do momentu stawiania przez dziecko pierwszych kroków nie należy wkładać mu żadnego obuwia, aby zapewnić pełną swobodę ruchów palcami i całą stopą.

Ma to wielkie znaczenie dla prawidłowego kształtowania się mięśni i kośćca stóp, a więc późniejszej wydolności i sprawności nóg dziecka.

Wybierz prawidłowy rozmiar buta

Trzeba mieć na uwadze fakt, iż stopa zmienia swój wymiar w zależności od tego, czy znajduje się w pozycji wypoczynkowej (przy siedzeniu) czy dźwiga ciężar ciała. Przy obciążeniu zwiększa się zarówno podłużny jak i poprzeczny wymiar stopy o 0,5 - 1 cm.

Dlatego kupując buty należy mierzyć je w pozycji stojącej, a nie siedzącej. Z tego względu jest niedopuszczalne, dokonywanie zakupu butów bez przymierzenia ich na dziecku.

Kiedy się siedzi, obuwie powinno być dłuższe od najdłuższego wymiaru stopy (mierzonego od pięty do czubka pierwszego palca) o około 1 cm, zaś szersze od największej szerokości stopy mierzonej w obrębie przodostopia o około 0,5 cm.

Stopa nie tylko powinna zupełnie swobodnie wchodzić do buta, lecz także mieć w nim odpowiednią swobodę i przestrzeń.

Przy zakupie obuwia dla dzieci należy mieć na uwadze kilka zasad:

1.Buty powinny być wystarczająco obszerne, aby zapewnić stopie konieczną swobodę, co pozwoli uniknąć jej zdeformowania. Wygodne obuwie nie wypaczy fizjologii chodu.
2.Obuwie musi być dopasowane do pory roku, jak również trybu życia dziecka (inne na spacer, inne do przedszkola a inne do chodzenia po domu).
3.Powinno być dostosowane do wieku dziecka i indywidualnego kształtu stopy  (wysokość tzw. podbicia, szerokości przodostopia itp.)
4.Obuwie powinno być: wykonane ze skóry, mieć szerokie i w miarę wysokie noski, elastyczną podeszwę, sztywne podpiętki stabilizujące tyłostopie, szerokie obejmujące całą podstawę obcasy, których wysokość nie możne przekraczać 0,5 - 2cm.

Podstawowe zasady, którym powinno odpowiadać obuwie z punktu widzenia fizjologii i higieny (wg Exkhardta):

- Pierwsze obuwie dla małych dzieci powinno mieć cienką, elastyczną podeszwę.  Obuwie to musi całkowicie odpowiadać prawidłowej formie stopy, tzn, odcinek tylny trzewika ma wyć wąski, część palcowa szeroka, o krawędzi przyśrodkowej odchylającej się w stronę dużego palca. Obuwie dla małych dzieci nie ma obcasów.
- Długa oś obuwia dla dzieci i osób dorosłych musi przebiegać przez drugi palec. Stopa nie może być ustawiona koślawo.
- But nie może zmieniać naturalnego ustawienia krańcowych palców, przybieranego przez nie przy obciążaniu bosej stopy.Szczególnie ważny jest przebieg krawędzi przyśrodkowej, która powinna tworzyć przynajmniej jedną linię prostą.
- Wysokość obcasa wraz z grubością podeszwy w obuwiu dziecięcym nie powinna przekraczać 2 cm (wysokość obcasów w codziennym obuwiu dla dorosłych może wykazywać pewne indywidualne różnice, nie powinna przekraczać 4 cm).
- But powinien mieć zamknięty i twardy zapiętek. W obrębie kłębów palców musi być zachowana pewna elastyczność podeszwy.
- Materiał stosowany do wyrobu obuwia musi być wystarczająco mocny, odporny na nasiąkanie wodą, giętki, elastyczny i oddychający.