Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wygląda przepuklina pachwinowa?

2017-08-14
Jak wygląda przepuklina pachwinowa?Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przesunięcie się narządów wewnętrznych bądź ich części w inne miejsca, poza jamę brzuszną. Jedną z częściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Przepuklina pachwinowa i jej rodzaje

Przepukliny brzuszne wrodzone związane są z nieprawidłowym rozwojem zarodka, co skutkuje defektem jego powłok brzusznych. Współczesna medycyna pozwala na szybkie zdiagnozowanie takich przepuklin. Są one groźne dla nowo narodzonych dzieci, ale da się je wyleczyć chirurgicznie. Przepukliny brzuszne mogą się też pojawić w dorosłym życiu człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów mniej i bardziej odpornych na wpływ zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Na uciski są podatne przede wszystkim okolice pachwin. Przepuklina pachwinowa u kobiet i mężczyzn może mieć formę klasycznej przepukliny pachwinowej (typowa dla mężczyzn), kiedy jej wrota znajdują się nad więzadłem pachwinowym oraz przepukliny udowej, która częściej występuje u kobiet (wrota przepukliny zlokalizowane pod więzadłem pachwinowym).

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn i kobiet

W przypadku kobiet i mężczyzn zupełnie inaczej wygląda budowa miednicy, dlatego też o przepuklinę pachwinową łatwiej u mężczyzn. Wynika to z różnić w budowie kanału pachwinowego. To liczący około 4 cm odcinek w przedniej części brzucha. U mężczyzn jest on rozbudowany i znajduje się w nim powrózek nasienny. Dlatego powiększenie kanału pachwinowego grozi dostaniem się do niego narządów z jamy brzusznej i powstaniem przepukliny pachwinowej. U kobiet kanał ten nie jest tak mocno rozbudowany. Przepuklina udowa u kobiet powstaje na ogół na skutek licznych porodów. Kanał udowy może bowiem znacznie się poszerzyć.

Przepuklina pachwinowa objawy i leczenie - jak to wygląda w praktyce?

Główne objawy przepukliny pachwinowej to uczucie bólu w pachwinie, które pojawia się przede wszystkim po wysiłku fizycznym. Po za tym mogą pojawić się trudności w wydalaniu stolca. Powstaje też uwypuklenie, które z czasem nie cofa się samoistnie. Warto wiedzieć, że przepukliny pachwinowej nie można wyleczyć domowymi sposobami. Rozwiązaniem jest jedynie operacja. Zlekceważenie przepukliny może skończyć się bardzo źle. Operacje są obecnie wykonywane często. W ostatnim czasie coraz więcej z nim odbywa się metodą laparoskopową. Jest to możliwe w przypadku przepuklin nawrotowych. Niekiedy wykonanie operacji okazuje się jednak niemożliwe. Wynika to z przeciwwskazań do jej wykonania. W takim przypadku możemy spróbować zapobiegać przepuklinie za pomocą specjalnego pasa na przepuklinę  pachwinową, pamiętając że musi się to odbywać przy konsultacji z lekarzem.

Operacyjne leczenie przepukliny pachwinowej

Istnieją różne rodzaje operacyjnego leczenia przepukliny. Niektóre z nich polegają jedynie na prostym zszyciu ubytków w powięzi, aby zmniejszyć wrota przepukliny. Odbywa się to pod napięciem. Takie operacje nazywa się napięciowymi naprawami przepuklin. Poza tym zamiast operacji lekarz może tez zdecydować się na zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych. Wówczas wrota przepukliny zamykane są bez napięcia. Są to beznapięciowe metody zamykania przepuklin. siatka z czasem wrasta w otaczające ją tkanki i stanowi barierę zabezpieczającą wrota przepukliny przed jej nawrotem. Czasem stosowana jest także metoda laparoskopowa. Jest ona jednak droga, a poza tym długotrwała. W tym przypadku konieczne jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego. W przypadku dwóch pozostałych metod operacyjnego leczenia przepukliny pachwinowej nie ma takiej konieczności. Wówczas z reguły stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe lub jedynie znieczulenie miejscowe.

Kup ☛ Pas na przepuklinę


FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak długo można chodzić z przepukliną pachwinową?

Jeśli wystąpi u nas przepuklina pachwinowa ze wszystkimi opisanymi powyżej objawami, należy natychmiast udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki i podjęcia leczenia.
W przypadku wystąpienia przepukliny pachwinowej nie można zwlekać z podjęciem leczenia - gdyż niesie to za sobą ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.

Jak rozpoznać nawrót przepukliny pachwinowej?

Nawrót przepukliny pachwinowej objawia się podobnymi dolegliwościami jak jej pierwsze powstanie.
Jest to ból w dole brzucha umiejscowiony w pachwinie i widoczne uwypuklenie powłok brzusznych, nierzadko towarzyszy temu zaczerwienienie i niemożność oddania stolca.

Jak boli przepuklina pachwinowa?

Najważniejszym objawem przepukliny pachwinowej jest zawsze ból w okolicy pachwin i obręczy miednicznej, który charakterystycznie narasta po każdym wysiłku fizycznym.
Ból w przebiegu przepukliny może promieniować od pachwiny w górę, w kierunku brzucha oraz w dół w kierunku uda wzdłuż całej kończyny dolnej.Źródła:

  1. Primatesta P, Goldacre MJ: Inguinal hernia repair: incidence of elective and emergency surgery, readmission and mortality. Int J Epidemiol 1996; 25: 835-9
  2. Ruhl CE, Everhart JE: Risk factors for inguinal hernia among adults in the US population. Am J Epidemiol 2007; 165: 1154-61.
  3. Pierściński S et al.: Próba oceny częstości występowania i kosztów leczenia operacyjnego przepuklin pachwinowych w Polsce w latach 2001-2002. Przegl Epidemiologiczny 2005; 59: 981-86.
  4. Usher F, Ochsner J, Tuttle LL., Jr Use of Marlex mesh in the repair incisional hernias. Am Surg. 1958;24:969–74.
  5. Hansson B.M.E., Slater N.J., Schouten van der Velden A.P., et al.: Surgical techniques for parastomal hernia repair: asystematic review of the literature. Ann. Surg., 2012; 255: 685–695.

Polecane

pixel