Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wykonać prawidłowo kompres leczniczy w domu?

2021-03-27
Jak wykonać prawidłowo kompres leczniczy w domu?

Kompres - to bardzo stara i efektywna procedura lecznicza. Rozgrzewające kompresy zaleca się przy chronicznym zapaleniu stawów, anginie, zapaleniu ucha, zapaleniu opłucnej, a zimne kompresy - są efektywne przy bólach, stanach zapalnych, stłuczeniach, krwotokach i gorączce. jednak czy wszyscy wiedzą.


Jak poprawnie przeprowadzić taką, wydawałoby się prostą procedurę?


Kompres rozgrzewający składa się z trzech warstw:

  1. kawałka czystej, gęstej, ale miękkiej tkaniny ( płótno lniane albo serwetkowe), namoczonej w cieczy o pokojowej temperaturze i dobrze odciśniętej;
  2. ceraty albo papieru woskowanego;
  3. waty.

Każda kolejna warstwa powinna być szersza od poprzedniej o 2 cm dla uniknięcia przedwczesnego parowania wilgoci. Przygotowany w taki sposób kompres należy starannie przykładać do części ciała w ten sposób, żeby wilgotna warstwa ściśle przylegała do skóry, a pozostałe całkowicie ją pokrywały. Następnie kompres należy dokładnie przymocować bandażem. Opaskę można u góry przywiązać ciepłą, wełnianą chustką albo szalem.

Do leczniczych kompresów można wykorzystać ciepłą wodę, słaby roztwór octu (1 łyżeczka octu na 0,5 l wody), wódkę albo spirytus, rozcieńczony wodą.


Kiedy i w jaki sposób zastosować kompres leczniczy?

Kompres powinno się trzymać przez 6-8 godzin (ale nie dłużej niż przez 12 godzin). Kompresy, na ogół , zmienia się rano i wieczorem. Aby uniknąć podrażnienia skóry, miejsce pod kompresem, przy jego zmianie, trzeba dokładnie przetrzeć ciepłą wodą, osuszyć ciepłym, miękkim ręcznikiem i zrobić przerwę na 2 godziny. Do nowego kompresu trzeba wziąć czysty materiał. Jeżeli na chore miejsce położony jest kompres rozgrzewający, to trzeba leżeć w łóżku. Spirytusowe kompresy wysychają szybciej, dlatego trzeba je częściej zmieniać. Takich procedur nie można przeprowadzać przez dłuższy czas, ponieważ silnie podrażniają skórę.

Poprawność założenia rozgrzewającego kompresu sprawdza się, wsuwając palec pod kompres i ustalając wilgotność warstwy wewnętrznej. Jeżeli po 2 godzinach warstwa wewnętrzna jest wilgotna - to kompres jest taki, jaki być powinien. Jeżeli po nałożeniu kompresy poczuliście dreszcze, to znaczy, że jest on założony nieprawidłowo - należy go natychmiast zdjąć i założyć on nowa. Należy wiedzieć, że kompresy rozgrzewające są przeciwskazane przy zapaleniu skóry, uszkodzeniach skóry, czyrakach, przy wysokiej gorączce, przy różnych alergicznych wysypkach na skórze.

Ta procedura nie jest też polecana przy chorobach sercowo-naczyniowych, miażdżycy z uszkodzeniem naczyń mózgu, przy zakrzepach (zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach), pryz skłonności do krwotoków. Kompresy nie są wskazane dla chorych na gruźlicę w aktywnej fazie i inne choroby infekcyjne. Nie należy też robić tej procedury w okresie burzliwego, ostrego stanu zapalnego np. kiedy staw boli, jest obrzęknięty, zaczerwieniony, występuje miejscowy wzrost temperatury.

Zimne kompresy (okłady) robi się przy urazach, stłuczeniach, krwotokach. Wywołują one miejscowe oziębienie i zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszają ukrwienie i ból. Aby przygotować zimny kompres, należy wziąć kawałek gazy albo płótna, złożonego w kilka warstw, namoczyć go w zimnej wodzie, wycisnąć i położyć na odpowiednie miejsce na 2-3 minuty, dopóki kompres się nie nagrzeje (wtedy należy go zastąpić nowym).

Gorące okłady stosuje się przy miejscowych procesach zapalnych dla ich szybszego ustąpienia. W tym celu można wykorzystać nasiona lnu, otręby albo piasek. Piasek trzeba dokładnie rozgrzać, a otręby i siemię lniane zagotować, umieścić w płóciennym woreczku, następnie przykładać do skory i przykrywać ceratą, wełnianą chustką albo kołdrą. Żeby opóźnić proces stygnięcia gorącego okładu, można na wierzch położyć termofor.