Jak zapobiegać cukrzycy i jej powikłaniom?
2020-07-09
W związku z ogromnym zainteresowanie problemami związanymi z cukrzycą - chorobą społeczną i setkami zapytań, które przychodzą do nas z prośbą o teksty na temat tej choroby, poczuliśmy się zobligowani do przygotowania obszernego materiału o cukrzycy. Globalna ocena zachorowalności z powodu cukrzycy jest trudna do ustalenia. Wiadomo że w Polsce według ostatnich statystyk osób chorych na cukrzycę jest 3 miliony a w ciągu najbliższych lat liczba ta będzie niemalże podwojona.
Jakie mogą być niepokojące objawy cukrzycy?
Jeżeli dana osoba ma następujące objawy, to można u niej podejrzewać występowanie cukrzycy:
- - zwiększone pragnienie (pije więcej płynów, niż zazwyczaj),
- - zwiększone oddawanie moczu (ciągle oddaje mocz - w większej ilości niż zazwyczaj,
- - zwiększenie apetytu, jednak bez znacznego przybywania na wadze (spożywane produkty - zwłaszcza węglowodany wydalają się w formie cukru z moczem),
- - osłabienie, dyskomfort psycho-fizyczny, bez uchwytnych przyczyn,
- - zaburzenia wzroku (nieostre widzenie, trudności w czytaniu),
- - występowanie dodatkowych zaburzeń, chorób (grzybic - swędzenie krocza, przyzębic, zmian skórnych - uczucie silnego swędzenia skóry, palenia skóry, mrowienia - zwłaszcza stóp).
- - Gdy rozwój cukrzycy nie rozpoznanej wcześniej , nie leczonej nasila się (niedobór insuliny jest znacznego stopnia), wówczas dołączają się inne zaburzenia - nasila się m.in. uwalniani ez tkanki tłuszczowej kwasów tłuszczowych. Dostają się one drogą krwionośną do wątroby, gdzie ulegają spaleniu niepełnemu i wytwarzają się z nich uboczne produkty przemiany materii - ciała ketonowe. Doprowadzają one do silnej kwasicy ketonowej, bardzo niebezpiecznej dla życia.
- - Stopa cukrzycowa to problem natury ortopedyczno - higienicznej. Owrzodzenia podeszwy stopy powodują silny ból a często też wykluczają normalną lokomocje i możliwości przemieszczania się na co dzień. Bardzo często stopa cukrzycowa wtórnie prowadzi do złamań i martwicy w obrębie stopy - co nierzadko w następstwie prowadzi do jedynego możliwego leczenia... czyli, amputacji fragmentu bądź nawet całej stopy.
Ważne - o rozpoznaniu cukrzycy decyduje wyłącznie lekarz na podstawie przeprowadzonych badań
Chcąc nie dopuścić do powstania lub znacznego ograniczenia występowania różnych zmian cukrzycowych w organizmie należy:
- - dbać o normoglikemię (każda hiperglikemia i hipoglikemia jest niepożądana i niesie ze sobą ryzyko powikłań),
- - sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego,
- - stosować prawidłową dietę ( unikać tłuszczów, węglowodanów prostych, używek),
- - przynajmniej raz na kwartał badać poziom hemoglobiny glikozylowanej we krwi i mikroalbumineurii w moczu,
- - stosować preparaty wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne ( zawierające rutynę witaminę C, bioflawonoidy itp.)
- - systematycznie leczyć współistniejące schorzenia (w tym: nadciśnienie tętnicze choroby układu moczowego, krążenia, nerwowego),
- - dbać o higienę trybu życia (stosowny sen, wypoczynek, relaks),
- - warto bezwzględnie zastosować odpowiednie buty ortopedyczne tak żeby zapobiegać stopie cukrzycowej. Doraźnie można wkładać wkładki na stopę cukrzycową do pełnego obuwia zdrowotnego.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2020