Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zlikwidować wszy u dziecka?

2021-03-29
Jak zlikwidować wszy u dziecka?

Moment w którym orientujesz się, że twoje dziecko ma wszy nie należy do najprzyjemniejszych. Nie dowierzasz, przeglądasz mu głowę, niekiedy myślisz ze to piasek, ale dziecko się drapie  i czas zacząć działać a nie zaprzeczać.


Co robisz gdy twoje dziecko ma wszy?

Biegniesz do apteki, kupujesz to co farmaceutka poleci, oczywiście dla wszystkich domowników (bo to pewne, że reszta rodziny tez ma wszy), wracasz do domu, wszystkim wysmarowujesz głowy i zaczynasz generalne pranie - ubrań, poduszek, pokrowców, ręczników, zabawek itp. Oczywiście  dezynfekujesz podłogi, stoły dosłownie wszystko co mogłoby mieć kontakt z człowiekiem. Istna  domowa paranoja. Im włosy krótsze u domowników tym wygodniej, ale u dziewczynek długowłosych a na dodatek blondynek, wyczesywanie jaj może doprowadzić niejedną matką do frustracji. Wyczesywanie włosów najlepiej robić przy świetle dziennym, biorąc po kolei każdy włosek i ściągając z niego zahaczone jaja wesz. Możesz kupić grzebienie do wyczesywania, ale one działają najczęściej na duże wszy a nie na jaja z których dopiero za kilka dni mogą wylęgnąć się kolejne pasożyty.


W całej kuracji najistotniejsze jest abyś:

  • nigdy nie obwiniała dziecka za zaistniałą sytuację,
  • wykazała się ogromną cierpliwością w wyczesywaniu włosów (możesz potraktować to w kategorii humorystycznej - zawsze byłaś ciekawa ile dziecko ma włosów na głowie i oto jest ku temu okazja by je policzyć),
  • pamiętaj, że najczęściej wszy  można znaleźć na włosach za uszami i skroniach - jest tam im ciepło i wilgotno,


Mimo istnienia wielu aptecznych specyfików, które mogą nadszarpnąć niejeden domowy budżet,  my polecamy zastosowanie naturalnej kuracji - olejkiem herbacianym.


Kup największą, najczęściej 100ml butelkę olejku z drzewa herbacianego

Zmocz całą skórę głowy i włosy domownika, załóż czepek prysznicowy lub zwykły foliowy worek tak, by wszystkie włosy były pod przykryciem. Pozostaw tak na 10-15 minut. W tym czasie żywe wszy się uduszą, bo wręcz nie nawidzą intensywnego zapachu olejku. Następnie spłucz włosy, umyj szamponem i zabierz się do wyczesywania.

Dodaj kilka kropki olejku do szamponu, którym będziesz domownikom myć włosy w najbliższym miesiącu.

Po 2-3 dniach powtórz cały proces, by mieć pewność, że zabijesz wszy które mogły się wykluć z pominiętych przez ciebie jaj.

W całości procesu leczenia niezbędna jest konsekwencja. Fakt, iż wszyscy domownicy w nim uczestniczą jest dla dziecka mniej stresujący, nie czuje się bowiem sprawcą całego zamieszania.