Jakie są przyczyny i metody leczenia opadajacej stopy?
2017-08-09

Co to jest opadająca stopa?
Cierpiący na dolegliwość opadającej stopy ma ograniczoną lub całkowicie zniesioną możliwość kierowania palców stopy do góry. Nie jest to choroba sama w sobie. Za opadającą stopę odpowiedzialny jest zespół lub pojedynczy uraz o podłożu neurologicznym.Osoba z opadająca stopą, celem zrekompensowania częściowego niedowładu, porusza się w charakterystyczny sposób. Nadmiernie unosi nogę do góry i zgina ją przesadnie w kolanie. Pozwala to na ograniczenie opadania stopy i tym samym uniknięcie możliwości zahaczenia palcami o podłoże. Pacjenci z opadającą stopą często kompensują niedowład również wyrzucaniem nóg na boki.
Stopa opadająca to poważny problem, który znacząco może utrudnić normalne funkcjonowanie. Pomocą może się tutaj okazać odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci tzw "ortezy na opadającą stopę".
Jakie są przyczyny opadającej stopy?
Przyczyn opadającej stopy jest wiele. Za jedną z najczęściej spotykanych jest uszkodzenie nerwu strzałkowego, którego objawem jest uniemożliwienie kierowania do góry przodostopia. Pacjenci z porażeniem nerwu strzałkowego dodatkowo nie mogą stanąć ani chodzić na pięcie.Inną przyczyną dla wystąpienia opadającej stopy jest porażenie nerwu kulszowego . Może do niego w wyniku mechanicznego naciągnięcia np. poprzez wypadek.
Na opadającą stopę może cierpieć również osoba, której organizm nie został poddany żadnym traumatycznym dla niego zdarzeniom. Problem opadającej stopy pojawia się również z dużo bardziej prozaicznych przyczyn. Jedną z nich jest, chociażby długotrwałe przebywanie w pozycji kucki. Dlatego tak często występuje ona wśród osób, które pracują właśnie na kucki (np. zbierający truskawki). W skutek utrzymywania pozycji przez dłuższy okres czasu może wystąpić nacisk na nerw strzałkowy, który ulega porażeniu. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy dać odpocząć stopie, a problem powinien ustąpić po jakimś czasie. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie nawet tak trywialne czynności mogą spowodować trwałe uszkodzenie i niemożliwość odzyskania całkowitej władzy w stopie.
Opadająca stopa może również wystąpić przy szeregu innych chorób czy urazów jak np.: wylew, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia kręgosłupa. Zdarza się również, że jest ona objawem błędu lekarskiego. Gdy w wyniku operacji na kolanie lub biodrze zostają uszkodzone nerwy
Opadanie stopy nie jest jedynie problemem ludzi dorosłych (u których występuje ona w wyniku urazów). U dzieci opadająca stopa może być wadą wrodzoną, która pojawia się na skutek niedorozwoju nerwowego w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, przepukliny oponowo-rdzeniowej , bądź nieprawidłowego ułożenia płodu w łonie matki.
Jakie są metody leczenia i rehabilitacji opadającej stopy?
Rehabilitacja i leczenie opadającej stopy jest wielokierunkowe i odbywa się na kilku płaszczyznach. Wszystkie działania podejmowane przez lekarzy i rehabilitantów mają na celu przywrócenie prawidłowego ruchu w kończynie. Aby dobrać odpowiedni rodzaj terapii, przeprowadza się najpierw wnikliwą analizę przyczyn wystąpienia problemu.W leczeniu stosuje się rehabilitację ruchową, ultradźwięki, elektrostymulację oraz zabiegi laserowe. Zespół lekarzy może również zadecydować o zaopatrzenie pacjenta w specjalistyczną ortezę. Przy niskim stopniu zaawansowania schorzenia pacjent może również otrzymać zalecenia o wykonywaniu określonych ćwiczeń.
Źródła:
- Dega W. Ortopedia i rehabilitacja. W: Marciniak W., Szulc A. (red.).Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Zembaty A. Kinezyterapia. T. 2. Kasper, Kraków 2003.
- E.Mikołajewska „Neurorehabilitacja, Zaopatrzenie ortopedyczne”, Warszawa 2009.
- Polly Laidler. Rehabilitacja po udarze mózgu. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.