Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne?

2018-05-08
Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne?Przeciwdziałanie i zapobieganie niektórym problemom zdrowotnym najlepiej jest zacząć już od najmłodszych lat, zwłaszcza w przypadku układu kostno-stawowego. Wielu rodziców zastanawia się, w jakim przypadku dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne i dlaczego nie można bagatelizować tej kwestii?

Wkładki ortopedyczne dla dziecka

Wszystkie najbardziej powszechne wady, związane z naszym poruszaniem się, powiązane są de facto ze stopami. To one stanowią podstawowy element każdego ludzkiego mechanizmu ruchu, stanowiąc oparcie nie tylko dla nas samych, lecz także amortyzując uderzenia i w linii prostej stymulując naszą poprawną postawę. Poprzez fakt, że opierają się na nich biodra, kolana i kręgosłup, można pokusić się o prostą zależność, wedle której dbanie o prawidłowy rozwój stóp już za młodu może uchronić nas przed późniejszymi wadami postawy.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci pełnią tu istotną rolę zapobiegawczą - stanowiąc drobny "dodatek" do butów o wielkiej wartości na przyszłość, o czym powinien pamiętać każdy rodzic chcący czuwać nad zdrowiem i prawidłowym rozwojem swojej pociechy. Dlaczego warto zainwestować w tego typu produkty?

Odpowiednie wkładki do butów dla dzieci, we właściwym momencie powinny uchronić każdego przed rozwojem najgroźniejszych wad, związanych nie tylko z kończynami dolnymi, ale i patrząc szerzej - całością postawy danej osoby. Wielka odpowiedzialność leży tu po stronie rodziców, którzy już od maleńkości powinni obserwować rozwój stóp swojego dziecka, by w odpowiednim momencie móc zareagować i udać się do specjalisty. Najbardziej powszechne wady postawy są jak najbardziej możliwe do rozpoznania przez codzienną obserwację naszego malucha - nie jest konieczne udawanie się do lekarza celem przeprowadzenia prostej profilaktyki, najlepiej dokonywać tego już ze względną pewnością tego, że ze stópkami naszego dziecka coś jest nie w porządku.

Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne?

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy samowolnie podejmować decyzje odnośnie samej inwestycji w ortopedyczne wkładki do butów. Ta zawsze powinna należeć już do lekarza i zostać podjęta po dokładnym badaniu. Stopy zdiagnozowane jako zdrowe nie potrzebują tego rodzaju profilaktyki - w wypadku zaś wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, diagnozujący lekarz powinien zasygnalizować, jakie dokładnie wkładki warto nabyć. Czy muszą być robione indywidualnie na wymiar - czy wystarczą gotowe wkładki ortopedyczne? Na jakie wady i działanie powinny być głównie ukierunkowane? Zwykle jest to powszechne u najmłodszych płaskostopie i koślawość pięt, lecz diagnoza może ujawnić także dodatkowe problemy związane z rozwojem i postawą całego narządu ruchu.


Warto jednak pamiętać, że żadna wkładka nie stanowi idealnego rozwiązania wszelkich możliwych problemów motorycznych. Pomaga jedynie dzieciom z wadami postawy podczas chodzenia, jednakże w kwestii leczenia tych schorzeń, nic nie zastąpi ćwiczeń i rehabilitacji. Tym istotniejsza staje się wizyta u lekarza, od której wszystko powinniśmy zacząć - zarówno w kwestii rozpoznania ewentualnych zaburzeń, jak i odpowiedniej korekcji wykrytej wady .

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego internetowego sklepu ze sprzętem ortopedycznym, gdzie dostępne są m.in. wysokiej jakości wkładki do butów dla dzieci, które stymulują pracę mięśni stóp, odciążają je i korygują istniejące już schorzenia. Życzymy udanych zakupów.

Źródła:

  1. Kirby, K. A., & Werd, M. B. (2014). The Evolution of Foot Orthoses in Sports—Part I. Podiatry Management, 33(7), 119-124.
  2. Eng JJ, Pierrynowski MR 1994: The effect of soft foot orthotics on three-dimensional lower-limb kinematics during walking and running. Phys. Therapy, 74:836-844.
  3. Stackhouse CL, Davis IM, Hamill J 2004: Orthotic intervention in forefoot and rearfoot strike running patterns. Clin Biomech, 19:64-70.
  4. Nole, R., Kowalsky, D., Garbalosa, J., Pollard, E., & Thompson, J., (2013). Foot-Orthoses. In M. Lusardi, M. Jorge, C. Nielsen (Eds.), Orthotics & Prosthetics in Rehabilitation (3 ed., pp. 181 – 218). St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders.
  5. Rome K, Brown CL. 2004: Randomized clinical trial into the impact of rigid foot orthoses on balance parameters in excessively pronated feet. Clin Rehabil. 2004;18(6):624–630.

Polecane

pixel