Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy należy nosić ortezę stawu skokowego?

2018-05-25
Kiedy należy nosić ortezę stawu skokowego?
Orteza stawu skokowego powoli już wypiera opatrunek gipsowy, i jest stosowana dzisiaj coraz częściej przy skręceniach stawu skokowego. Skręcenie stawu skokowego to jedna z najbardziej powszechnych kontuzji, jakich doznajemy podczas uprawiania sportu.W takich sytuacjach często zastanawiamy się, czy naprawdę należy zakładać ortezę na kostkę. Sprawdźmy, kiedy należy ją stosować.

Co to jest orteza stawu skokowego

Orteza stawu skokowego to produkt usztywniający i leczniczy, którego zadaniem jest stabilizowanie uszkodzonego stawu. Dzięki niej, możliwe jest utrzymanie stawu w jednej, stałej pozycji, co przekłada się zarówno na jego unieruchomienie, a zatem wyeliminowanie ruchów powodujących ból i spowalniających proces gojenia, jak również odciążenie uszkodzonego stawu. Orteza staw skokowego usztywnia i zapewnia stabilizację zarówno stawu, który uległ urazowi, jak i pobliskich tkanek miękkich. Orteza wyposażona jest w poduszeczki powietrzne, które służą usztywnianiu, zapewniając jednocześnie choremu duży komfort.


Czym jest staw skokowy?

Żeby dobrze zrozumieć, kiedy orteza stawu skokowego będzie pożądana, należy wyjaśnić czym jest ten staw skokowy i na czym polega jego praca. Jego zadaniem jest zapewnienie połączenia kości piszczelowej i strzałkowej, a zatem kości tworzących strefę podudzia z kośćmi stopy. Składa się on z dwóch części, dolnej i górnej, które tworzą liczne więzadła, torebka stawowa i naczynia krwionośne. Dzięki pracy stawu skokowego możliwe jest ruszanie,skakanie, odwracanie i wyginanie (supinacja i pronacja) stopy. Staw skokowy jest bardzo podatny na urazy, głównie tzw. skręcenia.

Co to jest skręcenie stawu skokowego?

Kiedy mówimy o popularnym skręceniu kostki, mamy na myśli zazwyczaj uraz torebki stawowej i więzadeł, które ją wzmacniają. Skręcenie stawu skokowego może mieć różny stopień intensywności. Od niego zależeć będzie sposób leczenia, jaki należy zastosować. Najlżejsza postać urazu polega na naciągnięciu więzadeł, co objawia się obrzękiem i krwiakiem oraz stosunkowo niewielkim bólem. Drugi wariant to naderwanie tych więzadeł. Przebieg urazu jest podobny, objawy są jednak nieco bardziej zauważalne i odczuwalne. Trzeci stopień dochodzi już do rozerwania więzadeł, co przekłada się na wysoki stopień niestabilności stawu. Objawia się  to  uciążliwym bólem wokół stawu, podczas każdego ruchu. Jeszcze mocniejszą formą urazu jest zwichnięcie. W tym przypadku kości nieprawidłowo zmieniają względem siebie ułożenie, a torebka stawowa i więzadła ulegają rozerwaniu. Ostatnim, najbardziej niebezpiecznym urazem jest tzw. złamanie stawu skokowego, w którym dochodzi do złamania kości bocznych stawu skokowego oraz kości podudzia wchodzącej w jej skład.

Kiedy należy nosić ortezę stawu skokowego?

Orteza kostki nie zawsze będzie potrzebna, niekiedy okaże się także niewystarczająca. W przypadku delikatnych skręceń nie zachodzi potrzeba noszenia stabilizatora stawu skokowego (chyba że elastycznego), wystarczy zrezygnować z aktywności, unikać ruchu przeciążeniowego daną kończynę i stosować domowe metody jak chłodzenie czy okłady przeciwobrzękowe. Stabilizator na staw skokowy okaże się niewystarczający też w przypadku złamania, gdzie konieczne będzie zastosowanie ortezy typu walker lub gipsu, który znacznie lepiej usztywni pęknięte kości. Orteza stawu skokowego idealnie sprawdza się podczas drugiego i trzeciego stopnia urazu, a także w przypadku zwichnięcia. Stabilizuje wtedy uszkodzony staw znacznie redukując ból i przyspieszając proces zdrowienia. Jest lżejsza od gipsu i zapewnia choremu większą swobodę i komfort użytkowania. Orteza kostki stosowana jest zarówno podczas uszkodzenia stawu skokowego, jak i w procesie rehabilitacji, kiedy staw zostanie już wyleczony. Jej stosowanie zapewni większą odporność stawu skokowego na ewentualne kolejne urazy.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin naszego internetowego sklepu ze sprzętem ortopedycznym, gdzie dostępne są różnego rodzaju ortezy stawu skokowego, które pozwalają osiągnąć pełną sprawność i umożliwiają szybszy powrót do zdrowia.


Kup Teraz ☛ ortezę stawu skokowego

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak nosić ortezę stawu skokowego?

Ortezę na staw skokowy należy zakładać na bezpośrednio na skórę co wzmacnia efekt stabilizacji kostki i stopy. W przypadku ortezy zakładanej po operacji stawu skokowego ortezę należy zakładać na opatrunek lub skarpetę ochronną co jest oczywiste ze względów higienicznych.

Jak długo nosić ortezę stawu skokowego?

Ortezę stawu skokowego nosimy ściśle według wskazań lekarza lub fizjoterapeuty prowadzącego terapię. Należy pamiętać iż stabilizator kostki warto zakładać zawsze gdy się przemieszczamy narażając staw na większe przeciążenia. W przypadku nagłych urazów bądź zabiegów operacyjnych ortreza może być zalecana do noszenia przez 24h.

Jak powinno wyglądać chodzenie w ortezie stawu skokowego?

W ortezie stawu skokowego możemy chodzić wkładając ją do pełnego obuwia, wtedy efekt usztywnienia stawu jest większy. Pamiętajmy, że podczas rehabilitacji przy uszkodzeniu w obrębie stawu skokowego może być wymagane dodatkowe odciążenie w postaci kul ortopedycznych, lub chodzenie w specjalnym bucie ortopedycznym czyli ortezie typu walker.Źródła:

  1. Kazimiera Milanowska, Wiktor Dega. Rehabilitacja Medyczna. Wydaw. Lekarskie PZWL, 2003.
  2. W. Marciniak, A. Szulc: Wiktoria Degi. Ortopedia i rehabilitacja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008.
  3. Ch. Di Giovanni, J. Greisberg: Stopa i staw skokowo-goleniowy. W. Marczyński (Red. Pol.), Elsevir Urban & Partner, Warszawa 2010, 1-223.
  4. R. A. Donatelli: Rehabilitacja w sporcie, R. Gnat (Red. Pol.), 2011.
pixel