Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leczący ucisk - czyli kilka słów o kompresyjnych podkolanówkach na żylaki

2017-05-30
Leczący ucisk - czyli kilka słów o kompresyjnych podkolanówkach na żylaki Pończochy, rajstopy, podkolanówki uciskowe. Wokół nich narosło wiele mitów. Pomimo iż ta metoda leczenia żylaków nie jest niczym nowym, wiele osób odnosi się do niej sceptycznie. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Gdyż kompresyjne ubrania mogą zadbać o zdrowie nóg skuteczniej niż nawet farmaceutyki.

Podkolanówki kompresyjne — czy mogą działać leczniczo?

Wiele osób cierpiących na schorzenia związane z niewydolnością krążenia w kończynach dolnych zadaje sobie to pytanie. Wprost trudno im uwierzyć, że rajstopy, podkolanówki, czy też inne ubrania mogą działać leczniczo na zaburzenia krążenia. Przyzwyczajenie do leczenia farmakologicznego sprawia, że wielu osobom wprost ciężko uwierzyć, że kompresja jest również metodą leczniczą. I w dodatku taką, która nie tylko nie jest stosowana od dziś, ale często gwarantuje nawet lepsze efekty.


Co jest ważne przy zakupie podkolanówek kompresyjnych?

Przede wszystkim ich wysoka jakość. I nie chodzi tu tylko o materiał, ale również o to, aby rajstopy, czy podkolanówki były dobrze dobrane do ich użytkownika pod względem rozmiaru. Warto również zwrócić uwagę na ich wygląd. Nie trudno się domyślić — zwłaszcza w przypadku pań — że mało eleganckie podkolanówki nie będą chętnie przez nie noszone, co oczywiście przełoży się również na obniżenie efektywności leczenia.


Tabletki na żylaki, czy podkolanówki?


Pacjenci, którzy zmagają się z początkowym stadium żylaków, często twierdzą, iż bardziej skuteczne w ich przypadku będzie leczenie tabletkami. Jednak, jak przekonują specjaliści, jest wręcz odwrotnie. Dzięki tabletkom jedynie poprawimy regenerację śródbłonka najmniejszych naczyń krwionośnych, co pozwoli na poprawę mikrokrążenia. W momencie, gdy farmakologię uzupełnimy leczeniem z podkolanówkami kompresyjnymi, uzyskamy najlepsze efekty — wpłyną one pozytywnie na poprawę mikrokrążenia.

Kiedy stosować podkolanówki na żylaki?

Podkolanówki na żylaki poleca się stosować nie tylko leczniczo, ale również profilaktycznie. Problem prawidłowego krążenia w kończynach dolnych dotyczy coraz większej liczby osób. Dane wskazują, że z powodu małej ilości ruchu i siedzącego trybu życia blisko 53 procent kobiet cierpi z powodu zmęczonych nóg. Jednak nie tylko panie należą do grupy, która boryka się z tym kłopotem. W mediach rzadko wskazuje się na to, iż prawie taki sam odsetek mężczyzn — gdyż aż 43 procent — cierpi z tego samego powodu. Problemy z krążeniem nie pojawiają się z dnia na dzień. Gdy zaczniemy zauważać problem — odczujemy dotkliwsze zmęczenie nóg, puchnięcie, czy zbieranie wody — warto podjąć odpowiednie kroki, które uchronią nas przed późniejszymi, dotkliwymi konsekwencjami. Warto sobie uświadomić, że żylaki są chorobą przewlekłą, na którą "pracować" musimy przez dłuższy czas. Kompresjoterapia jest metodą nieinwazyjną, która nie tylko poprawi komfort i jakość naszego życia, ale również zapobiegnie postępowaniu choroby. Zachęcający do jej rozpoczęcia jest fakt, iż zauważalne zmiany widoczne są już od pierwszego ich użycia. Nogi przestają szczypać, puchnąć, a co najważniejsze również boleć.

Jak dobrać podkolanówki kompresyjne?

Prawidłowy dobór podkolanówek uciskowych jest szczególnie ważny, gdy mamy do czynienia już ze stanem chorobowym. W przypadku żylaków warto wybrać się na konsultację lekarską, na której lekarz określi właściwy dla nas stopień nacisku. Dla osób, które odczuwają niepokojące zmiany, lecz jeszcze nie mają widocznych objawów (żylaków), zaleca się ucisk czyli kompresję profilaktyczną tzw opinającą  13-17 mm Hg.
Dla osób chorych lekarz zaleci stosowanie 4 klas kompresji czyli ucisku: 


Źródła:

  1. Neubauer-Geryk J, Bieniaszewski L. Przewlekła choroba żylna patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie. ChSiN 2009; 6: 135-141.
  2. Jawień A, Szewczyk MT, Kaszuba A i wsp. Wytyczne Grupy Ekspertów w sprawie gojenia owrzodzeń żylnych goleni. Leczenie Ran 2011; 8: 59-80.
  3. Rybak Z, Szyber P. Miejsce kompresjoterapii, fizykoterapii oraz farmakologii w profilaktyce, leczeniu, utrwalaniu efektów leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych. Terapia 2000; 8: 27-28.
  4. Wiszniewski A, Meissner AJ, Jaśkowiak W, et al. Kompresjoterapia z użyciem dwóch opasek elastycznych w leczeniu żylnych owrzodzeń goleni – metoda bandażowania. IV Kongres Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Wrocław, 20–22.06.2003 r. Prz Flebol 2003; 11: 98.
  5. Jawień A., Szewczyk M.T., Kompresjoterapia, Poznań, Wydawnictwo Medyczne Termedia, 2009
pixel