Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lecznicza cytryna - właściwości i zastosowanie

2020-11-26
Lecznicza cytryna - właściwości i zastosowanie

Podstawowymi składnikami cytryny są woda i kwas cytrynowy. Jednak poza tym są w niej też najważniejsze dla organizmu witaminy. Najwięcej jest witaminy C, która jest niezastąpiona dla prawidłowej przemiany materii w organizmie i bierze udział w odżywianiu tkanek. Poza nią w cytrynie znajdują się witaminy A, B1, B2 i D, a także charakterystyczna dla owoców cytrusowych: witamina P. W swoim składzie chemicznym to złożony związek, posiadający wysoką aktywność biologiczną i lecznicze właściwości.

Właśnie takie połączenie szerokiego spektrum pożytecznych dla organizmu ludzkiego substancji czyni cytrynę niezastąpionym produktem żywnościowym i wartościowym środkiem leczniczym oraz kosmetycznym. Duże nagromadzenie witamin jest tym, czego zawsze brakuje człowiekowi dla produktywnego działania.

Leczenie zapalenia okrężnicy

Potrzebne składniki: 1 szklanka ryżu, skórka z 1/2 cytryny, 2 szklanki wody.

Sposób przygotowania: zalać ryż wrzątkiem i gotować do miękkości. Zetrzeć skórkę cytryny na drobnej tarce. Przed zdjęciem ryżu z ognia dodać do niego drobno startą skórkę. Przyjmować taką papkę zamiast śniadania przez 10 dni.

Leczenie zapalenia wątroby

Potrzebne składniki: 2 cytryny, 1 l soku cytrynowego, pomarańczowego i marchwiowego.

Sposób przygotowania: wycisnąć sok z cytryn i dodać go do mieszaniny soków z cytryny, pomarańczy i marchwi. Przyjmować sok po 1 szklance 3-5 razy dziennie przez 10 dni.

Wirusowe zapalenie wątroby

Potrzebne składniki: dzika róża (lac. Rosa canina) - 45g, mięta pieprzowa (łac. Mantha piperita) - 30g, pokrzywa dwupienna (łac. Urtica dioica) - 45g, dziurawiec (łac. Hypericum)-50g, lukrecja gładka (łac. Glycyrrhiza glabra) - 30g.

Przygotować wg ogólnych rekomendacji wodny wywar z mieszaniny w proporcji 1:10. Przyjmować po 0,35 szklanki 3 razy dziennie przez 2 tygodnie. Tę mieszankę można stosować zarówno w ostrym okresie choroby, jak i w okresie rekonwalescencji.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Podczas leczenie tej choroby można pić napar cytrynowy i herbatę, ponieważ mają one doskonałe działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.

Potrzebne składniki: 20 g rozdrobnionej skórki cytrynowej, po 1 łyżce przywrotnika (łac. Alchemilla) o tataraku błotnego (łac. Acorus calamus), 2 szklanki wody.

Sposób przygotowania: 3 łyżki mieszaniny zalać wodą i gotować na parze wodnej przez 10 minut. Ostudzić i przecedzić. Przyjmować po 1 łyżeczce 2 razy dziennie przez jedzeniem przez tydzień.

Cytryna na Odciski

Przed snem wymoczcie nogi w gorącej wodzie, wytrzyjcie do sucha i przywiążcie do odcisku skórkę cytryny z kawałkiem miąższu. W ciągu 4-5 dni odcisk zejdzie.

Lecznicza cytryna na skurcze nóg

Rano i wieczorem smarujcie stopy sokiem z cytryny i nie chodźcie, ani nie wkładajcie obuwia do czasu, aż sok wyschnie. Kuracja trwa maksymalnie 2 tygodnie.