Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leczymy przeziębienie środkami ludowymi

2019-09-19
Leczymy przeziębienie środkami ludowymi

Żeby przeziębienie, przewlekły kaszel i katar nie psuły wam nastroju, wcale nie trzeba sięgać po tabletki. Z chorobą można sobie poradzić, jeżeli leczenie zaczniecie na samym początku i nie pozwolicie mu obezwładnić całego organizmu. Istnieją doskonałe ludowe środki na przeziębienie, które pomogą poradzić sobie z chorobą w kilka dni.

Katar przy przeziębieniu

Jeden z najefektywniejszych sposobów walki z zapchanym nosem - to parowe inhalacje. Dodajcie do wrzątku kilka kropel mentolowego olejku eterycznego albo olejku z eukaliptusa, przykryjcie głowę ręcznikiem i oddychajcie na miską z wrzątkiem. Eukaliptus i mentol posiadają właściwości przeciwzapalne i wyraźnie przynoszą ulgę w oddychaniu. Jeżeli dodacie do tej wody trochę cynamonu, to pomoże on rozgrzać się i wypocić.

Przy pierwszych objawach przeziębienia można lekko podgrzać 0,5 l surowego mleka, rozbić i wlać do niego świeże kurze jajko dodać po 1 łyżeczce miodu i masła śmietankowego. Dokładnie wszystko wymieszać i wypić przed snem. Rano dolegliwości i katar powinny ustąpić.

Przy katarze można wkraplać po 3-5 kropel soku z aloesu do każdego nozdrza, 4-5 razy dziennie, odrzucając głowę do tyłu i masując po wkropieniu skrzydełka nosa.

Warto stosować wywar ze świeżych albo suszonych jagód poziomki (łac. Fragaria) lub maliny (łac. Rubus) przed pójściem spać i oddychać wywarem, przygotowanym z liści szałwii ( łac. Salvia), bylicy piołunu (łac. Artemisia abisinthium).

Przy katarze warto wkraplać 2 razy dziennie mieszaninę z ekstraktu bagna (łac. Leudm) i oleju roślinnego. 1g ekstraktu z bagna wymieszać z 9 g oleju roślinnego, gotować i ogrzewać tę mieszaninę w piekarniku przez kilka minut.

Ekstrakt z bagna: zaparzyć 2 łyżeczki bagna 1 szklanką wrzątku, wstawić na niewielki ogień, trzymać do czasu, aż wygotuje się połowa wody.

Przy chronicznym katarze pomoże jod. Należy rozpuścić 6-7 kropel z 2 łyżeczkami przegotowanej wody i wkrapiać mieszaninę 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Oprócz tego, w ciągu dnia trzeba trochę częściej wdychać opary jodu bezpośrednio z flakonika, najpierw jednym, potem drugim nozdrzem.

Sól  morska także jest bogata w jod i posiada silne działanie antyseptyczne. Rozprowadza się ją w proporcji: 1 łyżeczka soli na 250 ml ciepłej wody dla dorosłych i 500 ml dla dzieci. Tym roztworem przemywa się nos, cienkim strumykiem wlewając płyn do jednego nozdrza w ten sposób, żeby wylewał się drugim.

Przemywanie nosa ciepłą, lekko osoloną wodą z dodatkiem nalewki z nagietka (łac. Calendula) albo eukaliptusa (1 łyżeczka nalewki na 0,5 l wody). W tym celu trzeba pochylić się nad naczyniem, nosem wciągnąć roztwór i wypuścić go z ust. W taki sposób należy przemyć cały nos, nie podnosząc głowy. Wytrzeć nos. Taką procedurę należy robić dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy chronicznym katarze.

Przy katarze bardzo dobrze pomagają wywary z  liści eukaliptusa i prawoślazu (łac. Althaea officinalis). Eukaliptus posiada efektywną właściwość dezynfekującą i wiążącą, a prawoślaz - działa przeciwzapalnie i łagodząco. Wywary trzeba przygotować oddzielnie: na szklankę wrzątku trzeba wziąć 10 g rozdrobnionych liści eukaliptusa i 20 g liści prawoślazu. Gotować je przez 5-10 minut i przecedzić. Wymieszać wywary w równych proporcjach, wlać do imbryczka i przemywać nos 5-6 razy dziennie - po 2-3 razy na każde nozdrze.

Kaszel towarzyszący przeziębieniu

Przy pierwszych objawach kaszlu trzeba się dobrze rozgrzać i wzmocnić odporność, żeby pomóc organizmowi pozbyć się tego problemu.

Dobre działanie rozgrzewające ma napar z mięty pieprzowej (łac. Mentha piperita). 1 łyżkę mięty zalać szklanką wrzątku, nagrzewać przez 5 minut na wolnym ogniu, przecedzić. Następnie dodać do tego naparu łyżeczkę miodu, sok z ćwiartki cytryny i wypić napar w gorącej postaci przed snem. W większości przypadków po takim leczeniu kaszel znika dosłownie w ciągu jednej nocy. Dla wzmocnienia efektu warto przygotować gorący kompres, wymieszawszy trzy części gorącej wody z jedną częścią octu jabłkowego. Kompres przykłada się do gardła i piersi na 15-20 minut.

Na silne przeziębienie i silny kaszel - zalać 1 łyżkę bylicy piołunu (łac. Artemisia abisinthium ) 0,5 l wrzątku i odstawić na trzy doby. Przyjmować po 1 łyżce 3 razy dziennie i przed snem przy przeziębieniu.

Uwaga: Dzieci nie powinny pić tej nalewki.

Inne domowe sposoby na przeziębienie:

  • Oczyścić i umyć 1 dużą cebulę, zetrzeć i wymieszać z gęsim tłuszczem. Przed snem rozetrzeć tym środkiem klatkę piersiową i przewiązać ciepłą chusteczką. Rano na czczo zażyć 1 łyżkę tej mieszaniny - stosować przy przeziębieniu i kaszlu.
  • Wymieszać 1 szklankę ciepłej mlecznej serwatki z papką z 1-2 ząbków czosnku i wypić małymi łykami rano na czczo,jeszcze 1 szklankę mieszaniny wieczorem. Przyjmować przez 2-3 tygodnie przy przeziębieniach, kaszlu, bólu klatki piersiowej.
  • Do smalcu gęsiego albo słoniny dodać kilka kropel oleju jodłowego. Rozetrzeć tym środkiem klatkę piersiową i plecy, położyć folię i dokładnie owinąć się wełnianą chustką. Taki kompres można trzymać przez całą noc - grzeje delikatnie, głęboko, kaszel szybko przechodzi. Taka procedura podoba się dzieciom o wiele bardziej niż gorczyczniki.
  • Przyjmować kilka razy dziennie po 1 deserowej łyżeczce, mieszaninę z dwóch łyżeczek masła śmietankowego, 2 surowych żółtek, 1 deserowej łyżeczki mąki i 2 deserowych łyżeczek przegotowanego miodu. Całość dokładnie wymieszać.

Chore gardło przy przeziębieniu:

  • Na ból gardła szybko pomoże Ļlukanie go ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego albo olejku z macierzanki (łac. Thymus). Wszystkie te rośliny posiadają działanie antybakteryjne i pomagają pokonać infekcję.
  • Pomocna jest także gorąca kąpiel z dodatkiem 10 kropel olejku z lawendy (łac. Lavandula) i 5 kropel olejku cynamonowego. Jednak, jeżeli oprócz bólu gardła macie też podwyższoną temperatur, to lepiej nie robić kąpieli.
  • Mieszanina z 1 szklanki krwawnika (łac. Achillea millefolium) i 1 l piwa. Pijcie 3 razy dziennie po 1 szklance w gorącej postaci. Nie zapominajcie ciepło się owinąć.
  • 1 łyżkę wysuszonych liści podbiału zaparzać jak herbatę szklanką wrzątku. Przecedzić, dodać łyżkę miodu i trzy łyżki piwa. Przyjmować w ciepłej postaci po 1 łyżce 2-3 razy dziennie. Piwo można stosować również w formie kompresu. Nagrzać szklankę piwa do temperatury 30 stopni, dodać 1 łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać do rozpuszczenia miodu. Namoczyć w tej mieszaninie serwetkę,  owinąć nią szyję i przykryć się ciepłym szalem.
  • Rozprowadzić 1 łyżeczkę oleju jodłowego w 0,5 l przegotowanej wody. Przy czym wlewać do wody olej i mieszać, aby wyszła emulsja. Płukać tym środkiem gardło co 30 minut, dopóki ból nie ustąpi. Z tej samej emulsji można robić kompresy.

Dieta przy przeziębieniu

Przy pierwszych objawach przeziębienia należy powstrzymać się od pożywienia (od jednej do dwóch dób), pić jak najwięcej płynów, soków owocowych i warzywnych, rozcieńczonych wodą.

Głodówka to reakcja ochronna, pomagająca organizmowi walczyć z infekcją właściwymi siłami ochronnymi. Efekt głodówki pojawia się najczęściej w drugiej dobie. Do wyjścia z głodówki należy stosować jabłka, soki i inne lekkie produkty.

Przy pojawieniu się pierwszych symptomów choroby można przestać jeść i przygotować leczniczy roztwór. Na 1,5 l przegotowanej wody dodać 1 łyżkę grubej soli, sok z jednej cytryny i 1g kwasu askorbinowego. Wypić roztwór w ciągu 1,5 godziny, przyjmując "lekarstwo" na wieczór.

Po normalizacji temperatury i poprawie samopoczucie można zacząć nagrzewanie - ciepłe kąpiele rąk i nóg z gorczycy (łac. Sinapis), wełniany sweter na gołe ciało dla podrażnienia odruchowych stref pleców, klatki piersiowej, rąk.

Warto przyjmować 1 raz dziennie czosnkowy wywar (3-4 rozgniecione ząbki czosnku zalać szklanką wody i ugotować), który posiada działanie rozkurczowe i antyseptyczne, wypłukuje z organizmu toksyny i zmniejsza gorączkę≥ Kiedy zakończy się ostre stadium choroby, można stopniowo przechodzić do zrównoważonego odżywiania, na początku ograniczając konsumpcję mięsa, jajek, sera i produktów zawierających skrobię.

Przed zastosowanie należy za każdym razem zasięgnąć konsultacji lekarza rodzinnego lub prowadzącego nasze leczenie.

pixel