Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Naturoterapia na choroby gardła i górnych dróg oddechowych

2021-03-25
Naturoterapia na choroby gardła i górnych dróg oddechowych

Infekcje jamy nosowo-gardłowej wywołują najczęściej wirusy, a wtórnie może dochodzić tutaj do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Schorzenie jest następstwem zmniejszenia odporności organizmu podczas zmieniających się gwałtownie warunków pogodowych.


Przebieg infekcji gardła i górnych dróg oddechowych

Choroba pojawia się po ok. 2-3 dniach od kontaktu, drogą kropelkową. Zakażenie często rozszerza się z nosa na na zatoki przynosowe (zapalenie zatok) i trwa wtedy dłużej niż zwykły katar. Stan zapalny noso-gardła objawia się ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co często jest przyczyną uporczywego kaszlu o położeniu się do łózka i rano po przebudzeniu. Zwykle pojawia się podwyższona temperatura, ból głowy, zaczerwienienie gardła, złe samopoczucie.

Zapalenie gardła, a w szczególności ostry i przewlekły jego nieżyt, należy do najpopularniejszych schorzeń. Niestety, infekcje wirusowe obejmują zwykle cały obszar górnych dróg oddechowych - ze względu na ich ciągłość. Przyczyną infekcji gardła w ponad 70 proc. są wirusy, co świadczy o bezzasadności stosowania antybiotyków.


Naturoterapia czyli Terapie roślinami leczniczymi

 

Napar z liści szałwii

2,5 g liści szałwii zalewa się około 150 ml wrzącej wody, zostawia na 10 min i następnie odcedza - letni wyciąg nadaje się natychmiast do płukania. Płukać gardło należy 2-3 razy dziennie, przy ropnych migdałkach, pleśniawkach.


Syrop z pączków sosny

Świeże pączki sosnowe, zebrane późną jesienią lub wczesną wiosną, przeciąć na połowę i ułożyć warstwami w słoiku, przesypując obficie cukrem. Pozostawić na 2-3 tygodnie, aż puszczą sok. Wymieszać i znów pozostawić na 2 tygodnie. Stosować po łyżeczce kilka razy dziennie po jedzeniu w nieżycie jamy ustnej, gardła, krtani, połączonym z kaszlem i utrudnionym odkrztuszaniem.


Napar z ziela tymianku

Łyżkę ziela tymianku zalać 2 szklankami gorącej wody i naparzać pod przykryciem 15 min. Pić jako środek wykrztuśny kilka razy dziennie. Nieco mocniejszy napar  (1 łyżka ziela na 1-1,5 szklanki wody) stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej w stanach zapalnych.


Odwar z kwiatów malwy czarnej 

1 łyżkę kwiatów zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem 20-30 min, następnie gotować 3 min, dostawić na 10 minut. Po przecedzeniu ciepły odwar pić porcjami - w nieżytach górnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, chrypce, trudnościach w odkrztuszaniu, stanach zapalnych jamy ustnej, przy uszkodzeniach błon śluzowych jamy ustnej.


Napar z kwiatów ślazu dzikiego

10 g kwiatu ślazu zalać 100 ml wrzącej wody i osłodzić 20 g miodu lub cukru. Po ostudzeniu pić ( podając dzieciom) łyżeczkę co godzinę. Napar z kwiatów ślazu można stosować do Ļlukania gardła.


Wyciąg z korzeni prawoślazu lekarskiego

łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, pozostawić na pół godziny, następnie przecedzić. Podawać do picia dorosłym i dużym dzieciom lekko osłodzony miodem, 3-6 razy dziennie po łyżce, małym dzieciom po łyżeczce. Jest to środek śluzowy dla chorych w różnym wieku (także dla niemowląt) stosowany w zapaleniu gardła i krtani, w ostrym suchym kaszlu, zaflegmieniu, bronchitach.