Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nerki i zioła wspomagające ich leczenie

2021-03-25
Nerki i zioła wspomagające ich leczenie

Nerki są narządami wytwarzającymi mocz. Kształtem przypominają ziarno fasoli, ich długość wynosi około 12 cm. W nerkach odbywa się ogromna praca filtracyjna, przepływa przez nie około 1500 litrów krwi, z której wytwarza się około 150 litrów tzw. moczu pierwotnego. Niemal wszystkie składniki tego płynu (aż 99%) zostają zatrzymane w organizmie, a tylko ok. 1,5 litra moczu zostaje wydalone za zewnątrz.


Gdy nerki pracują nieprawidłowo

Zakłócenia w pracy nerek mogą mieć poważny wpływ na cały organizm. Mogą wywołać stan zapalny, mogą też być przyczyną tworzenia się złogów, a w efekcie powstania piasku lub kamieni. Wymieńmy tu: zapalenie kłębków nerwowych, zapalenie miedniczek nerkowych, mocznica, nerczyca, torbielowatość nerek, marskość nerek, rak nerek, kamica nerkowa. To tylko najczęstsze ze schorzeń. Dlatego ogólna uwaga - jeśli spostrzeżemy jakieś zakłócenia związane z moczem: konieczność zbyt częstego oddawania moczu, parcie na mocz, ból w okolicy lędźwiowej lub obecność krwi w moczu, skonsultuj się szybko z lekarzem.


Jak możesz temu zapobiec?

Jak zapobiegać schorzeniom nerek i kamicy? Należy pić dużo płynów, szczególnie dobre są niegazowane wody mineralne. Radzę zorientować się, czy w danym miejscu zamieszkania są naturalne ujęcia wody, która nieraz o wiele przewyższa swą zawartością wody mineralne kupowane w sklepie.Takie ujęcia wody, oznakowane i z wygodnymi w użyciu kranami, znajdują się w Krakowie i w Warszawie. Warszawa ma nawet ujęcie wody oligoceńskiej, czyli jednej z najlepszych. Kraków ma świetną wodę jurajską i z okresu Trzeciorzędu. W ich składzie jest dużo więcej magnezu, wapnia i potasu - czyli składników najbardziej potrzebnych organizmowi - aniżeli w wodzie mineralnej butelkowanej, kupowanej w sklepie. Ale uwaga: wody nie wolno przechowywać dłużej niż trzy dni i tylko w lodówce. Należy także odróżniać ujęcia wody głębinowej od zwykłych studni. Jeśli nawet na miejskiej studni jest napis : Woda zdatna do picia" nie oznacza to, że jest ona wartościowa ze względu na zawartość minerałów. Taka woda studzienna jest jedynie awaryjnym źródłem płynu w sytuacji, gdy brakuje wody w kranach. Musimy więc dobrze rozpoznać, czy i gdzie dobra woda znajduje się w najbliższym otoczeniu.


ZIOŁA NA NERKI

Zioła w dolegliwościach nerek, szczególnie w stanach przewlekłych, są bardzo skutecznie. Niektóre jak na przykład: skrzyp polny, liść brzozy, pietruszka, mącznica lekarska i jałowiec uważane są za zioła nerkowe.


Skrzyp polny

Jednym z najbardziej skutecznych ziół przydatnych w schorzeniach nerek jest skrzyp polny. Ziele skrzypu zawiera znaczne ilości soli mineralnych, a przede wszystkim łatwo rozpuszczalne związki krzemu. Dzięki dobrej rozpuszczalności krzemionki znaczna jej część łatwo przyswaja się w organizmie ludzkim. Poza krzemionką, skrzyp zawiera kwasy tłuszczowe, glikozyd, żywice i tłuszcze. Ziele to wywiera działanie moczopędne oraz leczniczo-ochronne w schorzeniach nerek. Stosuje się je w zapaleniach dróg moczowych, stanach zapalnych pęcherza, uszkodzeniach nerek spowodowanych kamicą, w skąpomoczu i i w krwiomoczu. Stosujemy odwar. Dwie łyżki ziela skrzypu gotujemy w 0,5 litra wody od 3 do 5  min, odcedzamy i przelewamy do termosu. Ilość tę wypijamy w 2-3 porcjach przez cały dzień.


Maria Treben poleca także skrzyp

Wielkim powodzeniem cieszą się w Polsce recepty Marii Treben. Jest ona entuzjastką leczenia skrzypem polnym.W jednej ze swych książek pisze" w przypadku występowania piasku w nerkach lub kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym robi się gorące pół kąpiele ze skrzypu i pije się przy tym łykami ciepła herbatkę ze skrzypu. W wypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponercza jedna tylko pół kąpiel w skrzypie potrafi sprawić cuda".


Jak wykonać pół kąpiel ze skrzypu?

100 g ziela skrzypu zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia ogrzać do wrzenia, przecedzić i dodać do wody do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 20 min. Nie należy się wycierać, tylko zawinąć w płaszcz kąpielowy i przez godzinę poleżeć w łóżku. W czasie kąpieli woda musi sięgać na nerki. Skrzyp zalecany jest także przy dolegliwościach pęcherza. Bardzo skuteczna i prosta w przygotowaniu jest tzw. nasiadówka z odwaru ze skrzypu. 50 g skrzypu należy zagotować w 2 litrach wody. Nakryty garnek przenieść w wygodne, płaskie miejsce, otulić się w szlafrok, siąść nad garnkiem i pozwolić aby przez 10-15 min pary oddziaływały na pęcherz.


Liść brzozy

W mieszankach różnych zielarzy bardzo często znajduje się liście brzozy, jako jeden z głównych składników. Rzeczywiście liść brzozy jest znakomitym środkiem pomagających w różnych schorzeniach nerek np. w w kamicy nerkowej. Owszem, jest to ziele gorzkie i po przełknięciu mocno się krzywimy. Jego działanie jest jednak bardzo skuteczne i zdarza się, że wypicie kilku szklanek naparu z tego ziela może przynieść ulgę w dużych cierpieniach. Oto sposób przyrządzenia naparu: 1 łyżkę liści brzozy zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 5-7 minut i odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance.


Mieszanka O. Grzegorza Sroki

koszyczek rumianku 100 g, po 50 g: liść brzozy, ziele skrzypu, kłącze perzu, owoc dzikiej róży, ziele marzanki i po 20 g kwiatów bzu czarnego i liści pokrzywy. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, ogrzewać pod przykryciem 20-30 minut, przecedzić. Pić pół szklanki naparu 3 razy dziennie z sokiem malinowym przez 10-12 dni. Potem kurację przerwać na 5 dni i pić zioła znowu przez 10 dni.