Pas ciążowy - produkt, który warto mieć!
Komu najbardziej przyda się pas ciążowy?
Teoretycznie łatwo jest odpowiedzieć na to pytanie. Jest on przecież przeznaczony dla kobiet w ciąży. Jednak nie jest to do końca doprecyzowana odpowiedź. Po pierwsze - pas ortopedyczny ciążowy sprawdza się wyłącznie w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży. Jego rolą jest podtrzymanie brzucha i odciążenie kręgosłupa a to oznacza, że powinny go nosić kobiety oczekujące narodzin swojego potomstwa za 2 - 3 miesiące. Po drugie, powinny go nosić kobiety, które w trakcie końcowych miesięcy ciąży bardzo bolą plecy.Dlaczego warto nosić pas ciążowy?
1. Z przyczyn zdrowotnych - gorset dla kobiet oczekujących dziecka podpiera brzuch i minimalizuje jego zły wpływ na konstrukcję kręgosłupa. Tym samym zmniejsza się charakterystyczne dla czasu ciąży odczucie dyskomfortu w okolicach pleców a co za tym idzie - komfort ciężarnej.2. Z przyczyn korygujących - orteza na kręgosłup dla kobiet w ciąży nie tylko pomaga, ale i upiększa kobietę. Dzięki niej jej sylwetka staje się o wiele bardziej uporządkowana i zwyczajnie bardziej zgrabna. Tym samym działa ona podobnie jak bielizna korygująca.
Jaki pas ciążowy wybrać?
1. Powinien być on wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego. Dzięki niemu nie wpływa on szkodliwie na płód a zarazem - na ciało matki. Wysoki stopień elastyczności sprawia, że gorset ten minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów i innych problemów zdrowotnych związanych z wymuszoną pozycją ciała.2. Materiały użyte do budowy gorsetu ortopedycznego dla ciężarnych powinny być lekkie i przewiewne. W ten sposób skóra znacznie lepiej oddycha, co ma pozytywny wpływ nie tylko samą skórę, ale też na cały organizm człowieka.
3. Pas ortopedyczny dla kobiet w ciąży powinien mieć również specjalną regulację, zapinana z tyłu. W ten sposób możemy dowolnie zmieniać jego rozmiar, wpływając tym samym na nasz komfort noszenia (który w tym okresie ciąży jest już związany z ruchami dziecka).
4. Jeśli mamy zamiar nosić pas ortopedyczny ciążowy również zimą, warto pomyśleć o rozwiązani składającym się z dwóch rodzajów materiałów, połączonych ze sobą. W ten sposób możemy ochronić zarówno sam brzuch, jak i znajdujące się w nim dziecko, przed szkodliwym wpływem zimnego powietrza.
Nie zapominajmy, że pas ortopedyczny dla kobiet w ciąży powinien być stosowany w uzgodnieniu z lekarzem. W przeciwnym razie skutki jej noszenia mogą być bardzo nieprzyjemne a nawet szkodliwe. I to zarówno dla matki jak i dla jej dziecka.
Kup Teraz >> Pas ciążowy ortopedyczny
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy pas ciążowy jest zdrowy dla dziecka?
Pas ciążowy jest produktem medycznym wielokrotnie przebadanym klinicznie, dlatego jego konstrukcja i działanie jest bezpieczne dla dziecka i matki.
Ortopedyczny pas ciążowy podtrzymuję powłoki brzuszne, jednocześnie wspierając plecy kobiety w ciąży, co dodatkowo chroni nienarodzone dziecko - dając mamie komfort w tym ważnym etapie życia.
Jak nosić pas ciążowy?
Pas ciążowy zaczynam zakładać, wtedy gdy pogłębia się lordoza lędźwiowa na skutek powiększania się brzucha w trakcie ciąży.
Zaleca się noszenie pasa ciążowego już od 2 trymestru ciąży aż do końca połogu.
Taki pas ortopedyczny o ile lekarz nie zaleci inaczej, zakładamy na czas największych aktywności codziennych i nosimy do kilku godzin dziennie.
Dla jakich kobiet przeznaczony jest pas ciążowy?
Pas ciążowy przeznaczony jest dla kobiet, które odczuwają już ból - lub mogą odczuwać bóle pleców. Objawy te najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego, ale mogą też być odczuwane w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa.
Najważniejszą funkcją pasa ciążowego jest zapobieganie występowaniu dolegliwości bólowych oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie tułowia i kręgosłupa.
Źródła:
- Stone J., Eddleman K., Duenwald M., Ciąża dla bystrzaków, Gliwice, Helion, 2014.
- M. A. Harvey, Pelvic floor exercises during and after pregnancy: a systematic review of their role in preventing pelvic floor dysfunction, „Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada” 2003, nr 25, s. 487–498.
- K. Grumbach, T. Bodenheimer, A primary care home for Americans: putting the house in order, „Journal of the American Medical Association” 2002, nr 288, s. 889–93.
- Baumgarten, Linda. "Dressing for Pregnancy: A Maternity Gown of 1780-1795." Dress: The Journal of the Costume Society of America 23 (1996).
- Hoffert, Sylvia D. Private Matters: American Attitudes Toward Childbearing and Infant Nurture in the Urban North, 1800-1860 (Women in American History). Urbana: University of Illinois Press, 1989.
- Leavitt, Judith Walzer. Brought to Bed: Childbearing in America 1750-1950. Oxford and London: Oxford University Press, 1986.