Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Porady zdrowotne babci Krysi cz.3

2019-11-12
Porady zdrowotne babci Krysi cz.3

Jedz pestki dyni!

To najlepsza przekąska dla kobiet po 50-tce. Są prawdziwą skarbnicą mikroelementów i minerałów bardzo cennych dla organizmu.
Wzmacniają kości, włosy i paznokcie. Opóźniają starzenie się skóry dzięki zawartości wit. C i E. Łagodzą migreny i zapobiegają spodkom nastroju - tak działa magnez, potas oraz tryptofan.Który przy okazji łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Poprawiają przemianę materii i ... pamięć, ponieważ zawierają lecytynę ( tłuszcz), który wzmacnia także układ odpornościowy i reguluje poziom cholesterolu.
Zapobiegają miażdżycy - to zasługa przeze wszystkim dobrych tłuszczy.


Nalewka z aloesem

Aloes zawiera duże ilości żelaza.
6-7 dużych liści aloesu obierz ze skórki, zmiksuj/ Przełóż do słoja, zalej 0,5 l czerwonego wytrawnego wina i pół szklanki miodu. Wymieszaj i wstaw w ciemne, chłodne miejsce na tydzień. Przecedź, przelej do butelek, zamknij i przechowuj w lodówce do 3 miesięcy. Pij po 1 łyżce 2 razy dziennie przez 2 tygodnie. Zrób 2 tygodnie przerwy i powtórz.


Jajko do szczawiu i szpinaku

Szczaw, podobnie jak szpinak, zawiera dużo ważnych dla organizmu składników: błonnik pokarmowy oraz witaminy: C, A i z grupy B. Jest też źródłem żelaza, magnezu, wapnia i beta-karotenu. Niestety zawiera również dużo kwasu szczawiowego, który jedzony zbyt często może odkładać się w drogach moczowych w formie kamieni szczawiowo-wapniowych.
Dlatego do szczawiu i szpinaku warto dodać jajko, które neutralizuje szkodliwe substancje, częściowo łagodzi działanie kwasu. Jajko (także jogurt) zawiera bowiem wapń, który wiąże się z kwasem szczawiowym, a organizm wchłania go znacznie mniej.


Czym zastąpić sól?

Najlepszym zamiennikiem soli kuchennej są zioła.
Estragon - dodany do warzyw zatrzymuj w nich minerały, które decydują o ich słonym smaku. Dodaje się go odrobinę - do mięs, serów, zapiekanek czy sałatek. Najlepiej pod koniec przyrządzania, wtedy nie „łapie” goryczki.
Bazylia - świeże listki najlepiej dodać pod koniec przygotowywania potraw, aby w wysokiej temperaturze nie straciła swoich cennych właściwości, suszone można dać na początku. Pasuje do drobiu, sosów, omletów, a także jajecznicy.
Szałwia - świeżą warto natrzeć drób czy schab przed pieczeniem. Doprawia się nią też ryby.


Kąpiel tlenowa na oskrzela

Pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz zapalenia oskrzeli.
Wlej do wanny wodę o temp. 34-35 stopni, woda powinna ci sięgać pasa. Wejdź do wanny i po kolei wrzucaj tabletki (ok. 30 sztuk) do sporządzania wody utlenionej - tzw. Pertlenon. Wrzucaj je jedna po drugiej powoli, pozwalając, by się rozpuściły, wówczas tlen lepiej się uwalnia.Oddychaj głęboko. Gdy wrzucisz ostatnią tabletkę, odczekaj jeszcze ok. 5 minut i wyjdź z kąpieli. Oklep skórę miękkim ręcznikiem, nie wycieraj jej, by tlen się wchłonął także przez skórę.


Tarnina i jej zalety dla zdrowia

Śliwa tarnina dawniej znana była jako środek hamujący biegunki, ale cierpkie owoce mają też inne cenne właściwości. Tarnina łagodzi skurcze jelit i hamuje biegunki, pomaga pozbyć się fermentujących resztek.Leczy infekcje dróg moczowych - przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Pomaga leczyć kamicę i zapalenie układu moczowego. Chroni żyły i tętnice, obniżając ciśnienie, stężenie trójglicerydów i LDL. Działa korzystnie na oczy - chroni siatkówkę, spowalnia starzenie się oka i chroni przez zwyrodnieniem plamki żółtej.


Bursztyn wzmacnia włosy

Wyciąg z bursztynu hamuje wypadanie włosów. Dobrze działa stosowanie wcierki na bazie nalewki bursztynowej. Wcierka: wymieszaj łyżkę nalewki z bursztynu i 3 łyżki letniej przegotowanej wody. Zakraplaczem lub strzykawką wyciskaj po odrobinie płynu na suchą skórę. Gdy cała głowa będzie wilgotna. wmasuj płyn opuszkami.
Stosuj 2-3 razy w tygodniu. Nalewka: opłucz wodą 25 g kruszonego bursztynu. Włóż do ciemnej butelki i zalej 200 ml spirytusu 95-96 proc. Odstaw w ciemne miejsce. Po 2 tyg. będzie gotowa. Bursztyn można zalać dwa razy.


Uspokój nerwy w trzy minuty

Tyle wystarczy, by się uspokoić. Wykonaj poniższe czynności po kolei, po minucie na każdą.
1.Umyj ręce ciepłą wodą - ciepło rozluźnia mięśnie, szum wody działa uspokajająco, podobnie jak jednostajny ruch dłoni w czasie namydlania i płukania.
2. Oddychaj przeponowo. Połóż rękę na brzuchu w okolicy pępka. Powoli weź głęboki oddech, by dłoń uniosła się - napełnij brzuch powietrzem jak balon. Wytrzymaj. wypuść powietrze.
3. Zajmij mózg czymś przyjemnym. usiądź wygodnie i zamknij oczy. Wyobraź sobie, jak fala ciepła spływa z czubka głowy w stronę nóg. Nie spiesz się.


Maść z bukwicy na potliwość

Reguluje pracę gruczołów potowych, a dodatkowo jest antybakteryjna, więc opóźnia pojawienie się przykrego zapachu potu. Składniku: 1/2 szklanki bukwicy zwyczajnej, 1 szklanka nierafinowanego oleju kokosowego.

Przygotowanie: Zioła rozdrobnij, wsyp do słoja i dodaj olej. Zamknij słoik i włóż do metalowej
miski z wodą. Miskę połóż na garnku z gotującą się wodą na pół godziny. Po tym czasie odstaw olej na godzinę i przecedź. Smaruj wilgotną skórę (tam, gdzie najbardziej się pocisz) 2 razy dziennie przez 10 dni. Kurację możesz stosować nawet co miesiąc.


Kijki do nordic walking w nowej roli


Kijki sprawdzą się jako laska lub stabilizator chodu dla seniorów, którzy nie chcą korzystać z balkonika. Przed rozpoczęciem użytkowania trzeba dopasować ich długość do swojego wzrostu (powinny dotykać do ziemi, gdy mamy łokcie zgięte pod kątem prostym). Kijki można używać jak laski - ma końcówkę obutą gumą, która nie ślizga się nawet na mokrym i gładkim podłożu ( asfalt, schody itp). Dwa kijki zastąpią kule lub balkonik. Przydadzą się dla osób, które mają problemy z poruszaniem się - po wypadku, w trakcie rehabilitacji, gdy mają kłopoty z kręgosłupem.