Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Porady zdrowotne babci Krysi cz 5

2021-07-07
Porady zdrowotne babci Krysi cz 5

Kilka słów o aronii


Jagody aronii (łac. Aronia) łagodzą skurcze, posiadają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i moczopędne. Stosuje się je przy nieżycie żołądka z obniżoną funkcją sekrecyjną, ponieważ podnoszą sekrecję żołądka, czyli pobudzają apetyt.

Przy obniżonej krzepliwości krwi aronia sprzyja jej zwiększenie. Jednak jeżeli krzepliwość jest normalna, to aronia nie wykazuje takiego działania.

Herbata z aronii pomaga przy miażdżycy, a sok obniża ciśnienie tętnicze.

W medycynie ludowej przy chorobach nerek, jako środek moczopędny i przeciwkrwotoczny, a także dla wyprowadzania kamieni z nerek stosuje si sok ze świeżych jagód aronii (sok z 1 kg owoców gotować z dodatkiem 600 g cukru).


Oczyszczamy zatoki

 

Wybierz jeden z dwóch sposobów oczyszczania i stosuj go codziennie:

  • 1/2 łyżeczki soli morskiej rozpuść w 3 łyżkach letniej wody, a potem wciągnij raz jedną, raz drugą dziurką nosa. Sól działa odkażająco i odświeżająco.
  • łyżeczkę soli fizjologicznej wymieszaj z 5 kroplami wody utlenionej i wpuść do obu dziurek nosa przy pomocy zakraplacza. Może pojawić się szczypanie, ale wkrótce ustąpi. Ta mikstura m.in. pomaga zahamować spływanie ropnej wydzieliny do gardła.

 

Kwiat malwy reguluje hormony

 

Pobudza czynność jajników i gruczołów dokrewnych. które odpowiadają za poziomy hormonów. Kwiat czarnej malwy polecany jest zwłaszcza podczas menopauzy.

Przygotuj mieszankę z kwiatami malwy:

Składniki:

2 łyżki kwiatów malwy czarnej

1 łyżka ziela glistnika

1 łyżka korzenia arcydzięgla

Przygotowanie:

Zioła zmieszaj. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką gorącej wody. przykryj spodeczkiem i odstaw na 30 min. Po tym czasie przecedź i pij po 1/2 szklanki naparu 20 min przed posiłkiem 2-4 razy dziennie przez 2-3 tygodnie.

 

Napar zalecany po antybiotykach

 

Leczenie antybiotykami powoduje wyjałowienie flory jelitowej. W jej naprawie pomoże ziołowy napar.

Składniki:

Po 1 łyżce: korzenia arcydzięgla, korzenia mniszka lekarskiego, korzenia lubczyku, kłącza perzu, korzenia omanu, kłącza pięciornika, kłącza tataraku, owoców róży, owoców jarzębiny, kwiatów wiązówki błotnej, liści borówki czernicy, ziela fiołka trójbarwnego.

Sposób przygotowania

Zioła rozdrobnij, 3 łyżki mieszanki zalej 3 szklankami letniej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj 10 min. Przykryj, odstaw na 20 min, przecedź. Pij po 1 szklance naparu 3 razy dziennie przed posiłkiem prze 7-14 dni.

 

Kuracje na jęczmień pod okiem

 

Jęczmień to ropień wywołany zakażeniem gronkowcem. Wypróbuj jedną z podanych kuracji nie dłużej niż przez 3-4 dni.

  • Rozetrzyj 1 łyżeczkę twarogu z łyżeczką mleka i 1 łyżeczką soku z cytryny. Nałóż na gazik i trzymaj na powiece 15 min, ostrożnie zmyj ciepłą wodą. Zrób to 2 razy w ciągu dnia.
  • Ciepłym i nieobranym jajkiem ugotowanym na twardo delikatnie masuj choruj miejsce 2-3 razy dziennie.
  • Białko surowego jajka oddziel od żółtka, nasącz nim czystą gazę i przyłóż do oka na 15 min, zdejmij, przemyj oko wodą. Powtórz 3 razy dziennie.

Sprawdzony  i skuteczny sposób to również przykładanie do jęczmienia  rozgrzanej od tarcia złotej obrączki (próba 750).

Kilkukrotnie należy rozgrzać gładki pierścionek, bransoletkę (im wyższa próba złota tym lepiej) i przyłożyć go  do jęczmienia.

Bardzo skuteczne będzie zastosowanie kompresu ze złota koloidalnego o stężeniu 50ppm, które likwiduje gronkowce. Namaczamy kompres w ok 5ml złota koloidalnego następnie przykładamy go do powieki na ok 30 min.

 

Czosnek i jabłka na odciski


Ocet czosnkowo-jabłkowy, który zrobisz sama, pomoże ci uporać się z bolesnymi odciskami.

Rozgnieć na miazgę 5 ząbków czosnku, zalej je 3 szklankami octu jabłkowego. Odstaw na 10 dni w ciemne miejsce. W miksturze zmocz gazik i przyłóż na odcisk ( możesz też położyć na gazie kawałki czosnku). Kompres nakryj folią i owiń stopę bandażem. Pozostaw na całą noc. Rano zrób nowy kompres i trzymaj go cały dzień. Wieczorem, zanim zrobisz kolejny kompres na noc, posmaruj chorą stopę kremem do stóp lub do rąk. Kurację powtarzaj przez 3-4 dni.


Waleriana na dobry sen

 

 Zanim poprosisz lekarza o przepisanie tabletek nasennych, wypróbuj polecany przez nas prosty i tani sposób, który pomaga dobrze zasnąć i obudzić się wypoczętym.

Przez 2 miesiące wdychaj codziennie przed snem krople walerianowe na spirytusie. Zatkaj kciukiem lewą dziurkę nosa. Do prawej przystaw buteleczkę z kroplami i zrób 3 powolne i głębokie wdechy, a po tygodniu zwiększ ilość wdechów do 5. Powtórz to samo z drugą dziurką nosa.

Już po miesiącu zauważysz efekty tej kuracji. Będziesz lepiej i dłużej spać, staniesz się spokojniejsza i wypoczęta.

 

Jak przygotować żółty chrzan?



Można go dodawać do wędlin, mięsa lub zastąpić nim musztardę.

Składniki:

10 średnich korzeni chrzanu

2 łyżeczki przyprawy curry

1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy

Wykonanie:

Chrzan obierz, umyj i pokrój na kawałki. Przełóż do naczynia (to samo zrób z gotowym chrzanem). Wsyp przyprawy. Dokładnie to zmiksuj blenderem. Przełóż do zakręcanego słoika, trzymaj w lodówce. Podawaj jako dodatek do wędlin, pieczeni, pasztetów, sztuki mięsa, kotletów mięsnych i warzywnych (np. z fasoli, ciecierzycy). Możesz zastępować  nim musztardę w sosie sałatkowym typu winegret.


Lubczyk na wzdęcia i owrzodzenia żołądka


Olej lubczykowy reguluje pracę jelit, działa rozkurczowo i wiatropędnie, leczy owrzodzenia żołądka.

Składniki:

4 łyżki liści lubczyku

8 łyżek oleju kokosowego

Przygotowanie:

Zioła wsyp do niedużego słoika i dodaj olej, zamknij i włóż do naczynia z gorącą wodą do ostygnięcia.

Odstaw na 14 dni ( co drugi dzień  zanurzaj słoik w taki sam sposób).

Ostatniego dnia po rozgrzaniu oleju przecedź go, przelej do butelki i zakręć.

Przy zaparciach i wzdęciach pij po 1 łyżce oleju 2 razy dziennie przez 3-6 dni.

Przy wrzodach pij po 1 łyżce 2-3 razy dziennie przez 2 tyg.


Drożdże na nerwicę

 

Drożdże to lek na wiele dolegliwości. Wyjątkowo wartościowe są drożdże witaminy z grupy B, które łagodzą stres i napięcie nerwowe.

Zapewniają wewnętrzny spokój, lepsze samopoczucie oraz spokojny sen. Podajemy najprostszy przepis na napój drożdżowy.

1 łyżkę drożdży wrzuć do garnka, dodaj łyżeczkę cukru (lub miodu), 2 łyżki wrzącej wody (by nie fermentowały w jelitach) i mieszaj, aż się rozpuszczą. Dolej szklankę mleka i zagotuj. Odstaw do przestygnięcia. Pij rano, najlepiej przed śniadaniem. Stosuj 3 razy w tygodniu przez dwa miesiące.


Sposoby na topinambur

 

Topinambur to roślina, która robi ostatnio dużą furorę w Polsce. Podpowiemy jak łatwiej go obrać i co  może zastąpić w kuchni.

Obieraj go po ugotowaniu

Kształt tego korzenia sprawia, że obieranie go na surowo jest trudne. Skórka łatwiej odchodzi od miąższu, gdy topinambur jest ugotowany. Jeśli zamierzasz wykorzystać w potrawach gotowane bulwy (np. jako puree), ugotuj je w "mundurkach" i dopiero potem obieraj.

Dodawaj go do herbaty

Bywa nazywany "cytrusem Północy", bo dodany do herbaty czarnej lub zielonej lekko ją zakwasza. Możesz więc użyć tego warzywa, gdy nie masz akurat w domu cytryny. Dodaj 1-2 plasterki do kubka naparu.


Sezon grypowy jeszcze trwa

 

Warto sięgnąć po proste środki, by nie dać się chorobie.

  • Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką gorącej wody (ale nie wrzącej) i pij na czczo. Siemię chroni śluzówkę.
  • Pod wieczór zaparz w termosie herbatę z łyżką miodu i plastrem imbiru. Popijaj ją, gdy już będziesz w łóżku, ale zanim się napijesz wdychaj opary herbaty przez ok. pół minuty.
  • Trzy razy dziennie zapal świeczkę (na pół godziny) i skrop ją olejkiem pomarańczowym.
  • Możesz też świeżo obraną skórkę pomarańczy ścisnąć w palcach tuż przy płomieniu - olejek wytryśnie i zapali się.

 

Kiełki niezastąpione w codziennej diecie


Mają mnóstwo witamin - A, B, C i H - które korzystnie wpływają na stan włosów i paznokcie, a także przeciwutleniaczy, które działają przeciwstarzeniowo. Warto skorzystać z sezonu i jeść surowe kiełki codziennie.

Dorzucaj garść do sałatki, posypuj kanapki, mieszaj z twarożkiem. Kiełki rzodkiewki mają dwa razy więcej witaminy C niż bulwy rzodkiewki, i dużo siarki - taki zestaw składników to koktajl wzmacniający paznokcie. Kiełki pszenicy są źródłem magnezu, fosforu i kwasu pantotenowego, który ma działanie nawilżające i utrzymujące wilgoć, dlatego stosowany jest m.in. w szamponach.

 

Roślinna mieszanka na łuszczycę


Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje skórę lub stawy. Wspomóż leczenie mieszanką ziołową.

Składniki:

Po 10 g: liści bobrka trójlistnego, pokrzywy, skrzypu, korzenia arcydzięgla, korzenia łopianu, korzenia lukrecji, kłącza pięciornika, drapacza lekarskiego, bratka polnego, liści poziomki, rdestu ptasiego.

Przygotowanie:

Twarde zioła rozdrobnij i zmieszaj z pozostałymi. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką gorącej wody. Przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź. Podawaj po 1 szklance 3 razy dziennie 10 minut przez posiłkiem przez 3-4 tygodnie.


Ochrona przed komórką, smartfonem, tabletem...


Komórka, smartfon (także telewizor, radio, mikrofalówka) wytwarza szkodliwe pole elektromagnetyczne, które m.in. obniża odporność, zaburza krążenie i pracę tarczycy. Jak się ochronić?

Nie noś telefonu komórkowego w kieszeni, lepiej w torebce.

Nie zostawiaj komórki na nocnej szafce (przy głowie). Odłóż ją na krzesła obok łóżka.

 

Herbata z imbirem na zgagę

 

Jeśli często dokuczają ci zgaga i niestrawność, zacznij pić zieloną herbatę z dodatkiem świeżego imbiru. Ten napój pomaga w trawieniu i tym samym hamuje powstanie zgagi oraz innych sensacji żołądkowych.

Do kubka wrzuć pól łyżeczki listków zielonej herbaty, zagotuj 3/4 szklanki wody, odczekaj 1 min od wrzenia i dopiero wtedy zalej listki. Przykryj. Po 5 min dodaj 1/4 łyżeczki startego świeżego imbiru. Wymieszaj, wypij małymi łyczkami. Herbata ma największe właściwości zdrowotne, gdy jest ciepła. Pij ją 1-2 razy dziennie 30 min po posiłku przez co najmniej tydzień.

 

Mieszanka z melisą na sen

 

Ta mieszanka ziołowa z melisą rozluźnia napięcie mięśni, łagodzi niepokój, dodatkowo obniża ciśnienie i uspokaja serce. Dzięki takim właściwościom mieszanka działa nasennie.

Składniki: 5 łyżek melisy, 2 łyżki krwawnika, 2 łyżki kwiatów lipy

Przygotowanie: Wymieszaj składniki. 2 łyżki stołowe mieszanki zalej 1 szklanką gorącej wody i zostaw pod przykryciem na 20  min. Po tym czasie przecedź. Pij po 1/2 szklanki ciepłego naparu 2-3 razy dziennie przez 4-8 dni. Jeśli bezsenność powraca, kurację możesz powtarzać nie częściej niż raz na miesiąc.

 

Mniszek lekarski bez tajemnic

 

Jak przygotować go do jedzenia?

Zbieraj mniszek minimum 50 metrów od dróg ( ze względu na spaliny) i pól (ze względu na pestycydy).

Kwiaty zbieraj w suchy i słoneczny dzień. Nie myj ich, żeby nie spłukać z nich pyłku. Liście przechowuj nieumyte, myj je dopiero przed użyciem, bo suche będą lepiej się przechowywać. Owiń je w gazetę, włóż do plastikowej torby, zawiąż. Schowaj do pojemnika na warzywa w lodówce. Tak przechowywane mogą leżeć 3-4 dni. Przed jedzeniem namocz je kilka minut w zimnej wodzie, a potem opłucz z piasku pod bieżącą wodą. Przebierz liście, odrzucając suche i uszkodzone.

 

Jak złagodzić ból barku?

 

Ból barku może utrzymywać się nawet 2-3 miesiące. Zastosuj sposoby, które go złagodzą.

Okład z masy ziemniaczanej

Zetrzyj 3-4 ziemniaki ( jak do placków), odciśnij nadmiar wody. Ziemniaki wymieszaj z 2-3 łyżkami zwykłej białej mąki. Masę przełóż na ściereczkę i przyłóż do bolącego miejsca. Przykryj folią, na to połóż termofor z bardzo ciepłą wodą lub poduszkę elektryczną. Trzymaj 10 min. Zabieg rób raz dziennie przez 3 tygodnie.

Sok z cytryny

Przez 2-3 miesiące pij codziennie sok wyciśnięty z 1/2 cytryny wymieszany z 1/2 szklanki wody.


Maseczka z orkiszu


Orkisz, dzięki zawartości witamin A, D i E, cynku, selenu i fosforu bardzo dobrze wpływa na skórę.

Maseczka z orkiszu natłuści cerę oraz złagodzi podrażnienia. Dwie łyżki płatków orkiszowych wymieszaj z trzema łyżkami kwaśnej śmietany i odstaw na kilka minut. Nałóż na twarz i dekolt na 15 minut, a potem zmyj je letnią wodą.

 

Tasznik na krwawienie z nosa

 

Uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Zagotuj w rondelku 1 litr wody z łyżeczką soli. Dodaj 3 garście młodych listów tasznika, przykryj naczynie i odstaw na 3 min. Zioła przelej przez durszlak i odstaw do ostygnięcia. Następnie posiekaj je lub zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Na patelni podsmaż na maśle posiekaną cebulkę i czosnek, dodaj ziele tasznika. majeranek, sól i pieprz do smaku. Podlej wodą lub bulionem i gotuj przez 8-10 min. Podawaj z makaronem lub kaszą z dodatkiem łyżki kwaśnej śmietany. Jedz potrawę 2 razy w tygodniu.

 

 Okłady z aloesem na zaćmę

 

Zaćma to choroba dojrzałych osób, która bardzo utrudnia życie. Czekając na operację usunięcia zaćmy (a także po jej wykonaniu) zastosuj podane przez nas okłady na oczy (do wyboru).

  • Z żółtkiem   - żółtko wymieszaj z łyżką miodu i sokiem 1/2 cytryny. W miksturze zamocz 2 kawałki gazy, a potem przyłóż je na oczy, Okład trzymaj 30 min, rób go 2 razy dziennie przez 1-2 tygodnie.
  • Z aloesem - Odetnij 5-centymetrowy kawałek aloesu i  wydłub z niego miąższ. Nałóż go na 2 waciki kosmetyczne i połóż na powieki. trzymaj 10-15 min. Stosuj raz dziennie przez 2-3 tygodnie.

 

Naturalna pasta do butów

 

 Czy wiesz z oleju i octu łatwo sporządzić pastę bezbarwną do  każdego rodzaju obuwia.

Do garnuszka wlej 100 ml oleju lnianego, zagotuj na małym ogniu. Kiedy będzie wrzeć, wyłącz gaz i dolej 100 ml octu. Preparat wymieszaj i wystudź. Przelej do słoiczka. Nakładaj na bawełnianą ściereczkę i czyść buty, polerując jak zwykle. Nadaje się zarówno do prawdziwej skóry, jak i sztucznej (tzw. eko-skóry).

Przed pastowanie jasne buty przetrzyj szmatką nasączoną mlekiem lub wazeliną. Po wypastowaniu przetrzyj buty zewnętrzną częścią skórki cytryny lub pomarańczy(powinna być jak najaśniejsza).

 

Domowe sposoby na opryszczkę

 

Opryszczka lubi pojawiać się, gdy jesteś zmęczona i osłabiona np. na początku wiosny. Jak się z nią uporać?

  1. Tabletkę leku z kwasem acetylosalicylowym (polopiryna, aspiryna) wymieszaj z wodą na papkę. Smaruj opryszczkę 2-3 razy w ciągu dnia. Stosuj 1-2 dni.
  2. Szczyptę kurkumy w proszku wymieszaj z kroplą oleju sezamowego. Smaruj 3-4 razy w ciągu dnia. Stosuj przez kilka dni.

 

Nie wylewaj wody po ogórkach

 

Możesz użyć wody po ogórkach kiszonych do czyszczenia przedmiotów albo nawożenia roślin.

1.Czyszczenie bibelotów z mosiądzu.

Zanurz je w wodzie po ogórkach, odstaw na 20 min, potem czyść gąbką. Wypłucz i osusz papierowym ręcznikiem. Odzyskają blask.

2.Nawożenie roślin.

Jeśli w domu lub w ogrodzie masz rośliny liliowate, wrzosy, borówki, azalie, raz na 2-3 tygodnie podlej je wodą po ogórkach (dobrze rosną w kwaśniej ziemi). Jeśli taką wodą podlejesz hortensje, będzie kwitła na niebieskiego.

 

Mleczko pszczele na miażdżycę

 

Dawniej nazywano je eliksirem długowieczności. Dziś wiemy dlaczego - zawiera wiele cennych składników, które wzmacniają i regulują.

Zażywanie mleczka zalecane jest przy miażdżycy, bo pomaga naprawić straty, które ta choroba zdążyła wyrządzić w organizmie.

Mleczko można kupić w aptece w formie kapsułek, ale najlepsze jest w czystej postaci (przypomina miód).

Najlepiej wymieszać je z  miodem:  łyżeczka mleczka na 1/2 szklanki miodu.

Łyżeczkę mikstury (nie używaj łyżeczek metalowych) zażyj pod język, aby się tam rozpuściła. Stosuj 1-2 razy dziennie przez miesiąc.

 

Zawsze potrzebujesz błonnika



Błonnik usprawnia pracę jelit, obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega cukrzycy, chroni przed nowotworami. W dojrzałym wieku należy dbać, o to by znalazł się on w twoim codziennym jadłospisie. Bo jest to najprostszy (i dość smaczny) sposób, aby zadbać o zdrowie.

Ile błonnika należy jeść każdego dnia?

Aby organizm dobrze funkcjonował, trzeba przyjmować 8-10 g błonnika.

Tę ilość zapewni ci (do wyboru):

5 suszonych śliwek

10 migdałów

3 banany

2 jabłka

1 gruszka

2 ugotowane ziemniaki,

5 pomidorów,

1 szklanka gotowanej fasoli białej,

2 szklanki gotowanej marchwi,

1 szklanka gotowanych brokułów.

 


Mikstura na poprawę nastroju

 


Ta mikstura zawiera składniki, które wpływają na pracę mózgu i chronią przed obniżeniem nastroju.

Składniki:

7 łyżeczek nasion sezamu,

7 łyżeczek drobno pokruszonych orzechów włoskich,

łyżeczka nasion kopru włoskiego,

5 łyżek drobnego cukru,

oraz po pół szklanki: tłustego mleka, miodu, oleju sezamowego.

Przygotowanie:

Nasiona sezamu, kopru i orzechy włoskie zmiel w młynku do kawy. Do garnuszka wlej mleko, olej i miód, dodaj cukier i zmielone składniki. Gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny. Miksturę możesz przechowywać do 5 dni w lodówce. Potem zrób następną porcję.

Stosowanie:

Codziennie przez 2-3 miesiące zjadaj 4 razy dziennie po 2 łyżeczki mikstury.

 


Kozieradka na uderzenia gorąca i menopauzę

 


Herbatka z kozieradki pomaga przy uderzeniach gorąca i menopauzę.

Łyżeczkę nasion kozieradki namocz na noc w szklance wody. Rano wodę z kozieradką zagotuj, odcedź i po lekkim przestygnięciu - wypij. Możesz dosłodzić przygotowaną herbatę miodem. Pij 1-2 szklanki herbatki dziennie, tak długo jak chcesz.

 

Ziołowy napar zlikwiduje obrzęki

 

Zatrzymanie wody w organizmie może być objawem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej lub przemiany materii. Picie ziołowej herbatki pomoże zlikwidować obrzęki.

Składniki:

po jednej łyżce:

-korzenia lepiężnika

-jałowca

-nawłoci

-liści brzozy

-skrzypu

-lebiodki

Przygotowanie:

Wszystkie zioła zmieszaj. 3 łyżki sporządzonej mieszanki zalej 2 szklankami gorącej wody. Pod przykryciem odstaw na 30 minut. Po tym czasie przygotowany napar przecedź i pij po pół szklanki mikstury 4 razy dziennie.

Uwaga: aby kuracja była skuteczna, trzeba ją stosować przez 7-10 dni.

 

Biedrzeniec na suchy kaszel

 

Gdy suchy kaszel nie ustępuje, przygotuj mleczny napój z biedrzeńcem.

Składniki:

2 łyżki nasion biedrzeńca

1 łyżeczka miodu naturalnego

1 szklanka mleka

Przygotowanie:

Nasiona biedrzeńca zmiażdż w moździerzu i przesyp do naczynia. Zalej szklanką gorącego mleka, przykryj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie przecedź i dodaj miód. Pij po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie przez 6-12 dni.

 

Herbata z pieprzem na przeziębienie

 

 

Herbata z pieprzem wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych. zwalcza stany zapalne, działa napotnie i rozgrzewa. Podczas choroby warto ją pić codziennie.

Składniki:

  • 1/4 łyżeczki zmiażdżonych ziaren czarnego pieprzu
  • łyżeczka lub torebka zielonej herbaty
  • łyżeczka miodu
  • plasterek cytryny

Przygotowanie:

herbatę i pieprz wsyp do imbryka lub kubka. Zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem 5 minut. Przelej przez sitko, by odcedzić pieprz, następnie dodaj cytrynę i miód. Pij drobnymi łykami, wdychaj opary.

 

Naturalny "antybiotyk"

 

Naturalny antybiotyki najlepiej zrobić samemu w domu poniżej znajduję się  przepis.

Składniki:

  • 10 ząbków czosnku,
  • 8 łyżek miodu,
  • sok z 3 cytryn

Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę lub moździerz. Dodajemy miód i sok z cytryn. Mieszamy i odstawiamy na 24 godziny.

Przyjmujemy w czasie infekcji: 2 łyżeczki co 2 godziny.

Profilaktycznie: 1 łyżka rano i wieczorem.

 

Endywia pomaga na trawienie

 

Liście endywii inaczej nazywanej cykorią endywią zawierają sole potasu, wapnia i żelaza, witaminy: A, B, C, E oraz inulinę. Ta mieszanka reguluje procesy trawienne, odkwasza organizm i przyspiesza wydalanie toksyn.

Najlepiej spożywać ją na surowo, dodając do sałatek i kanapek. Przechowuj ją w lodówce zawiniętą w ściereczkę lub ręcznik papierowy- w folii traci cenne minerały.

Jest zalecana także chorym na cukrzycę.

 

Jak dobrze spać?

 

Stres, nagłe zmiany pogody, czy latem dające się mocno we znaki upały powodują m.in. zaburzenia snu. Cierpimy na bezsenność, budzimy się, po kilka razy w ciągu nocy, zlani potem, rano wstajemy z bólem głowy.

Specjaliści proponują kilka rad na bezsenne noce:

  • Nie objadaj się wieczorem. Proces trawienia większych posiłków obciąża żołądek i krwiobieg. Organizm nie znajduje czasu na odpoczynek.
  • Po wypiciu przed snem kilku szklaneczek wina czy piwa zasypia się wprawdzie znakomicie, ale już o 4,5 godzinach następuje przebudzenie.
  • Weź wieczorem ciepłą kąpiel z olejkiem lawendowym. To uspokaja ciało i ducha.
  • Śpij zawsze w najspokojniejszym pomieszczeniu Twojego mieszkania.
  • Przewietrz pokój, w którym będziesz spał.
  • Wypij przed pójściem do łóżka filiżankę gorącej ziołowej herbaty.
  • Ludzie starsi potrzebują mniej snu niż młodzi. Osoby, które skończyły 70 lat, nie powinny zbyt wcześnie kłaść się spać. Zrezygnuj z oglądania telewizji w łóżku. Długie patrzenie na serie obrazów nie pomaga w zasypianiu.

 

Uważaj na niedobory magnezu

 

Najważniejsze objawy niedoboru magnezu to:

  • zaburzenia pracy układów obwodowych, a więc nagłe uczucie ciepła, bólu, drętwienia,
  • zaburzenia działania układu immunologicznego - podatność na infekcje, w związku z tym np. chroniczny ból gardła.
  • przy chronicznych niedoborach organizm pobiera magnez z kości i stawów, więc zaczynają się ich bóle (tzw. strzelanie wszystkich stawów, bóle kości i mięśni, ból karku, strzykanie w krzyżu),
  • zaburzenia pracy centralnego układu nerwowego, zwłaszcza nerwice, stany lękowe, ciągłe uczucie zmęczenia, duże problemy ze snem.
  • drgania mięśni, skakanie powiek.