Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poznajemy skrzywienia kręgosłupa

2019-06-07
Poznajemy skrzywienia kręgosłupaW odcinku pleców od kręgów szyjnych aż do lędźwi, kręgosłup może ulec skrzywieniu. Skolioza, pogłębiona kifoza lub hiperlordoza mogą być obecne od urodzenia lub wystąpić po chorobie. Niemniej jednak, najczęściej pojawiają się one bez znanej przyczyny podczas dorastania.

Co powoduję skrzywienie kręgosłupa?

Skolioza powoduje skrzywienie kręgosłupa w 3 płaszczyznach, bardziej widoczne z boku: plecy są „wykrzywione”, czasem z wyraźnym guzem po jednej ze stron. Skolioza może wpływać na zdolność pełnego oddychania, ale nie powoduje bólu. Schorzenie to występuje u 2 do 4% dzieci i nastolatków, 4 razy częściej u dziewcząt, niż u chłopców. W wieku dorosłym skolioza zwykle powoli się nasila i może powodować przewlekłe bóle kręgosłupa.

Kifoza stanowi deformację kręgosłupa, w której górna część pleców jest zakrzywiona w kierunku tylnym. Pochodzenie tego schorzenia jest nieznane, prawdopodobnie ma ono jednak charakter dziedziczny, a ponadto choroba Scheuermanna stanowi najczęstszą przyczynę kifozy u dzieci i młodzieży. Schorzenie występuje głównie u wysokich lub otyłych chłopców i może ostatecznie spowodować wypadnięcie dysku. Może również wystąpić w wieku dorosłym z powodu osłabienia mięśni lub kompresji kręgów ze względu na starzenie.

Hiperlordoza (pogłębiona lordoza) to nadmierne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (wygięcie w okolicy nerek) lub rzadziej kręgosłupa szyjnego. Może towarzyszyć jej kifoza, a schorzenie nasila się w szczególności w przypadku otyłości, osłabienia mięśni lub w okresie ciąży. Może ona ostatecznie prowadzić do zapalenia kości i stawów oraz szczypania krążków międzykręgowych.

Jak uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Kiedy stanowią one tylko wady postawy u nastolatków, skrzywienia kręgosłupa mogą być korygowane poprzez uprawianie sportu i przestrzeganie zasad dotyczących zdrowego trybu życia. Niemniej jednak, „prawdziwe” skrzywienia mogą być jedynie w pewien sposób kontrolowane pod względem zachodzących zmian. W związku z powyższym, w okresie wzrostu i w zależności od stopnia skrzywienia, wymagają one dokładnej kontroli medycznej, a w razie konieczności, noszenia specjalnego gorsetu ortopedycznego oraz sprzęt rehabilitacyjny. Czasami stosowany jest zabieg chirurgiczny polegający na zespoleniu niektórych kręgów (artrodeza).


Kup ☛ Gorset ortopedyczny na skrzywienia kręgosłupa


FAQ - najczęściej zadawane pytania

Skrzywienie kręgosłupa - jakie ćwiczenia wykonywać?

Ćwiczenia na skrzywienia kręgosłupa w wieku rozwojowym (dzieci i młodzież) mają charakter korekcyjny i symetryczny. Ich celem jest wykształcenie się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa jak lordoza(odcinek lędźwiowy i szyjny) i kifoza (odcinek piersiowy).
Istotne jest też w procesie rehabilitacji kręgosłupa prawidłowe napięcie mięśni całego tułowia, poprzez ukierunkowaną gimnastykę leczniczą. W każdym wieku zaleca się także ćwiczenia w wodzie takie jak pływanie (indywidualnie dobrany styl w zależności od rodzaju skrzywienia) czy aquareobic.

Jakie są objawy skrzywienia kręgosłupa?

Objawy skrzywienia kręgosłupa są związane z danym odcinkiem kręgosłupa i zaburzeniami aparatu ruchu jakie wywołuje dane schorzenie. Oprócz klasycznego objawu jakim jest ból pleców i skrzywiona sylwetka, mogą występować objawy wegetatywne związane z unerwieniem danego segmentu kręgosłupa.
Objawy wegetatywne to np: ból głowy, dzwonienie w uszach lub niedosłyszenie (głuchota), arytmia - zaburzenia rytmu serca, drętwienie i niedowłady kończyn, bóle mięśni i stawów, zaburzenia oddychania (skolioza).

Jak wygląda leczenie skoliozy kręgosłupa?

Leczenie skoliozy możemy podzielić na 3 elementy:
1. Rehabilitacja - gimnastyka lecznicza mająca na celu skorygowanie wady postawy, zabiegi fizykalne przeciwbólowe, rozlużniające i regenerujące, bardzo ważna jest też odpowiednia dieta.
2. Leczenie chirurgiczne - przy znacznej skoliozie nięzbędna jest operacyjna korekacja skoliozy wykonywana przez zespół specjalistów.
3. Leczenie konserwatywne - polega na zastosowaniu odpowiednio dobranego gorsetu ortopedycznego. Ortezę kręgosłupa dobiera lekarza specjalista lub fizjoterapeuta w zależność od stopnia skoliozy.Źródła:

  1. T. Kasperczyk: Wady postawy ciała. Diagnostyka i leczenia, Kraków 1999.
  2. H.D. Kempf – Szkoła pleców. SICI, Warszawa 1994.
  3. Pod redakcją:J.Kiwerski, R.Filutko - Bóle kręgosłupa. PZWL,Warszawa 2005.
  4. S. Owczarek, M.Bondarowicz – Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej. WSiP, Warszawa 1998.
  5. Nowakowski A.: Deformacje kręgosłupa, Skolioza i kifoza. Exemplum. Poznań 2009.
  6. Lonstein J.E., Bradford D.S.,Winter R.B., Ogilvie J.: Moe’s textbook of scoliosis and other spinal deformities. WB Saunders Company, Philadelphia 1995.
  7. Marciniak W.,Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2008.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

pixel