Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przestań się garbić i zacznij żyć!

2017-08-21
Przestań się garbić i zacznij żyć!Mowa ciała nigdy nie kłamie - Zdrowe plecy to proste plecy. Współcześnie panuje trend, w którym gloryfikuje się zdrowie i piękno. Praktycznie każdy dba by wyglądać estetycznie i zdrowo. Jednym z przejawów zdrowia organizmu człowieka jest jego postawa. Od zawsze osoby zgarbione uznawane były za chore lub zmęczone życiem. Na błędną postawę składa się jednak wiele czynników, a nie jedynie sama chęć wyglądania fit. Zdrowa postawa jest także atutem na polu zawodowym. Osoby wyprostowane uznawane są za pewne siebie i swojego zdania. Stąd popularność, jaką zdobywają ćwiczenia na garbienie się.Czym tak naprawdę jest garbienie się?Najogólniej rzecz ujmując za garbienie się lekarze i fizjoterapeuci uznają mimowolne przyjmowanie niekorzystnej postawy, której konsekwencją jest nadanie plecom kształtu litery "C". Najłatwiejsza do zaobserwowania niepoprawna postawa jest z perspektywy bocznej. Widać wtedy zaokrąglone plecy, głowę pochyloną do przodu oraz wydęty, wysunięty do przodu brzuch. Garbienie się można też zaobserwować po konsekwencjach zdrowotnych. Jest to z reguły ból nadmiernie obciążonego odcinka szyjnego kręgosłupa, ból mięśni grzbietu i ramion, które są w pozycji niezdrowej.


Jakie są powody garbienia się?Wady postawy, w tym garbienie się, są silnie uwarunkowane przyzwyczajeniami. Zauważyć można, że większą skłonność do garbienia się mają dorośli, którzy jako niemowlęta byli sadzani zanim samodzielnie usiedli z pozycji czworaków. Mięśnie międzykręgowe nie rozwinęły się poprawnie, a konsekwencją jest ich osłabienie i większa skłonność do złej postawy.
Skłonność do przybierania niepoprawnej pozycji bywa także wrodzona - napięcie mięśniowe wzmożone lub obniżone, może mieć takie konsekwencje. Już w okresie niemowlęcym powinno być ono zauważone i wyeliminowane za pomocą intensywnej rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty dziecięcego. W okresie noworodkowym wady te są łatwe do zniwelowania, pod warunkiem, że pediatra lub rodzice odpowiednio wcześnie je zauważą.

Współcześnie, istotną przyczyną niedobrej pozycji pleców jest praca przy komputerze, czy korzystanie z telefonu komórkowego w dużym skuleniu. Krzesło do pracy przy komputerze oraz wysokość monitora powinna być zindywidualizowana, tak aby nie pogłębiać i nie powodować wad.

Jak się nie garbić? Jak żyć?


Jeśli niepoprawna postawa - garbienie się - zostanie zauważone, powinno być jak najszybciej skorygowane, tak aby nie doprowadzać do niekorzystnych wzorców zachowań.
Proces korekcji postawy jest dwutorowy. Pierwszą rzeczą jest niezwłoczna poprawa sylwetki w momencie zauważenia, iż się garbimy. Należy wyprostować postawę, ściągnąć łopatki i cofnąć szyję i głowę. Istotnym jest to aby zdawać sobie sprawę z postawy własnego ciała. Do wyrobienia nawyku prostowania pleców. pomocny jest tak zwany pajączek, czyli szelki z alarmem informujące o przyjęciu pozycji zgarbionej. Podobną rolę, ale już mniej stresującą otoczenie spełnia, pajączek na plecy , czyli swego rodzaju aktywny korektor kręgosłupa.

Istotne są również ćwiczenia na garbienie się - wykonywane samodzielnie przed lustrem wyprosty postawy i pozycje wzmacniające mięśnie grzbietu. Jako wsparcie w ćwiczeniach mogą służyć duża piłka, poduszka sensomotoryczna, niektóre pozycje jogi. Najlepszym rozwiązaniem problemu jak się nie garbić jest wizyta u fizjoterapeuty. Dobierze on odpowiedni program zachowań, a co ważniejsze zdiagnozuje przyczynę problemów.

Ważnym w korekcji postawy jest to, aby podejść do wyzwania w sposób systematyczny. Tylko regularne działania we wszystkich aspektach przyniosą szybki i spektakularny efekt. Pożegnanie się z okrągłymi plecami, naszymi lub naszego dziecka, jest jednak tego warte.

Polecane

pixel