Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Różeniec górski - Twoja roślina mocy!

2021-03-25
Różeniec górski - Twoja roślina mocy!

Nazwa tego wieloletniego krzaka powstała od greckich słów: rhodia albo rhodon co znaczy mała różna, ponieważ zapach nadcinanych korzeni przypomina właśnie aromat róży. Różeniec górski (Rhodiola rosea) wcale nie jest różową rośliną, a wręcz przeciwnie, ma żółtawe kwiatostany. Od zabarwienia kłącza ludzie nazywają go też złotym korzeniem.


Różeniec górski jego historia i środowisko

Ukochanym środowiskiem różeńca są wilgotne miejsca w dolinach górskich rzek i strumieni, kamieniste brzegi jezior, alpejskie łąki. Tam różeniec tworzy zarośla, przeważający wśród innych roślin.

Te lecznicze krzaki były popularne w Starożytnym Tybecie i w Chinach, istniał tam nawet zakaz wywożenia go z kraju. Wiadomo, że w Tybecie żołnierze pili napój z różeńca, żeby odzyskiwać siły. W Chinach skrywano w tajemnicy właściwości rośliny, ale krążyły o niej słuchy, że przyjmuje się ją dla poprawy krwiobiegu i do oczyszczania krwi.

Na ąłtaju różeniem górski jest od dawna czczony jako środek, który zwiększa energię i wytrzymałość. Juhasi chętnie zaparzają ten wysuszony korzeń, żeby dodać sobie sil w czasie trudnych przepraw przez góry. Ludzie Ałtaju mawiają "Ten, kto znajdzie złoty korzeń, będzie do końca swych dni szczęśliwy i zdrowy".


W czym tkwi siła różenica górskiego?

Już współczesne badania wykazały, że różeniec jest potężnym  adaptogenem - preparatem który wykazuje ogólne oddziaływanie tonizujące, przewyższające nawet działanie korzenia żeń-szenia ( łac. Panax ginseng). Oto dlaczego różeniec jest szczególnie pożyteczny w okresie stresu i wytężonej pracy, dlaczego jest dodawany do leczniczych balsamów.

Różeniec górski normalizuje procesy wymienne, stymuluje umysłowe działanie człowieka, poprawia pamięć i koncentrację.Wszystko to dzięki licznym substancjom aktywnym, które są zawarte w różeńcu.

Jako lekarstwo ekstrakt z różeńca jest wskazany przy przebytych infekcjach, intoksykacji, fizycznych albo psychicznych urazach, po ciężkich chorobach somatycznych, przy dystonii wegetatywno-naczyniowej, astenicznych i nerwowych zaburzeniach różnego pochodzenia. Różeniec górski pomaga też przy obniżonym ciśnieniu krwi, wzmacnia działanie gruczołów płciowych. Może być z powodzeniem stosowany w leczeniu impotencji, dla przywrócenia cyklu menstruacyjnego i przy innych chorobach kobiecych.

Poprawia procesy wymienne i jest idealny dla tych, którzy starają się schudnąć. W europie jest on aktywnie wykorzystywany do produkcji środków kosmetycznych, ponieważ znakomicie sprawdza się przy starzejącej się skórze. Efekt stosowania różeńca górskiego można wzmocnić, łącząc go z innymi roślinami ogólnie wzmacniającymi.