Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sezon na kiszeniaki!

2019-09-16
Sezon na kiszeniaki!

Sierpień i wrzesień to najlepszy czas na kwaszenie ogórków. Ogórki powinny być zebrane z samego rana, bo wtedy są najbardziej jędrne. Dziś dowiesz się wiecej ➤ Jak sprawdzić ogórki przed ukiszeniem?

Jaki jest idealny ogórek do kiszenia?

Przy kupnie ogórków do kwaszenia należy lekko je ścisnąć - powinny wtedy być sprężyste. Do kiszenia warto wybrać te ogórki, które mają mniej brodawek, są gładsze i z jasną skórką, gdyż ciemna świadczy o tym, że używano sporo nawozów. Idealny ogórek do kiszenia nie powinien być dłuższy niż12 cm. Mitem jest to, że im górki bardziej pokręcone, tym zdrowsze i mniej pryskane.

Jak przygotowujemy nasze kiszeniaki?

Ogórki świeże kroimy zawsze od strony jaśniejszego czubka a nie od ogonka, bo przy ogonku jest więcej związków, które dają gorzki smak i możemy "przenieść go? nożem na cały ogórek. Kiszeniaki warto włożyć do klasycznego weku z gumą.To ważne bo przepuszcza ona dwutlenek węgla, pozwala mu uciec ze słoika, ogórki są może mniej szczypiące, ale długo się przechowują. Zalewamy tylko zimną wodą. Warto dodać liście dębu lub porzeczki, bo powodują, że ogórki wolniej miękną. Po wyjęciu ukiszonych ogórków ze słoika nie wolno ich myć, biały nalot to korzystne dla Nas bakterie - nazywane dziś magicznie "probiotykami". Życzymy Państwu Smacznego!