Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szczeć roślina bardzo lecznicza

2021-03-27
Szczeć roślina bardzo lecznicza

Szczeć pospolita (łac. Dipsacus strigocus) rośnie w Europie, Azji, Północnej Afryce na zboczach gór. W miejscach rozgałęzienie liście tworzą szalę, w której bez względu na pogodę może pojawić się niewielka ilość wody. Kwiat rośliny to jajowaty kolec. Roślinę ścina się, kiedy górna część i szyszki zaczynają się złocić, a pęd i liście są jeszcze zielone. Surowiec trzeba nieco rozdrobnić i suszyć w cieniu.


Co leczy szczeć?

1. Szczeć leczy kamicę moczową, wrzody żołądka i dwunastnicy, polipy, torbiele, nieżyty, choroby pęcherza moczowego. jedną łyżkę rozdrobnionego surowca zalać 0,5 l wrzątku. Ogrzewać na parze wodnej przez 10-15 minut. Przyjmować 3 razy dziennie po 170 ml 10 minut przed jedzeniem. Kuracja trwa 30 dni. Przerwa na 10 dni. Do wyleczenie trzeba przejść 304 kursy.


2. Przy kłębuszkowym zapaleniu nerek - wziąć 2 łyżki surowca, zalać 300 ml wrzątku, gotować przez 5 minut, przecedzić. Przyjmować 3 razy dziennie 1 godzinę przed jedzeniem. Dawka dla dorosłych to 100 ml, dla dzieci w wieku 5-8 lat - po 30ml, dla dzieci w wielu 8-15 lat - po 50 ml. Przyjmować przez 4 dni, na kolejne 4 dni przerwa. Kuracja trwa pół roku. przy hemoroidach robi się lewatywy z naparem ze szczeci.


3. Jeśli dokuczają wam obrzęki, skorzystać można z następującej receptury: 1 łyżeczkę surowca zlać 400 ml wody, gotować przez 20 minut. Przecedzić, przyjmować po 1-2 łyżki 6-7 razy dziennie.


4. Kobietom ta roślina pomoże przy mastopatii, zapaleniu gruczołu sutkowego, obrzękach gruczołów mlecznych. 1 łyżkę surowca zalać 0,5 l wrzątki i odstawcie na 30-40 minut. Zrobić okład ( kompres) na noc, a wciągu dnia pić ten sam napar po 150 ml 15 minut przed jedzeniem. Trzeba przeprowadzić przynajmniej 4 kursy po 20 dni. Przerwy między nimi wynoszą 3-5 dni.


5. Jest też bardziej złożony środek na obrzęk piersi:  zmielić szczeć w młynku do kawy, wymieszać z gwiazdnicą ( łac. Stellaria) i korzeniem goryszu (łac. Peucedanum) w proporcji 1:1:1, dodać smalec wieprzowy ) 1:1) i z tej maści robić okłady.


6. Popiół, pozostały po spaleniu rośliny - to środek leczniczy do stosowania zewnętrznego. Pomoże przy liszaju, wysypce, reumatyzmie, podagrze. Po prostu należy  wymieszać 1 łyżeczkę popiołu z 2 łyżkami oleju i nanosić na problemowe miejsca.