Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Uwaga! leki na nadkwasotę mogą być powiązane z krwawieniami z żołądka

2019-09-28
Uwaga! leki na nadkwasotę mogą być powiązane z krwawieniami z żołądkaPlum, pssssy, plum, pssssy...Taki dźwięki wydaję tabletka Alka-Seltzer wpadająca do szklanki z wodą i musująca w niej. Leczenie zgagi lub niestrawności z jej użyciem wydawało się niezwykle skuteczne. W latach swojej popularności kampania reklamowa tego środka przekonała nawet młodszych ludzi bez problemów z trawieniem do  stosowania go – był to po prostu lek na kaca.

Leki na zgagę i refluks żołądka mogą także nasilić objawy


Ale musisz wiedzieć, że aby zatrzymać refluks, zanim się rozwinie, lub złagodzić pojawiające się czasem zaburzenia żołądkowe, powinieneś powstrzymać się od połknięcia tego środka.

Ostrzeżenie FDA wiąże leki przeciw nadkwasocie, takie jak Alka-Seltzer, z krwawieniem z żołądka, a nawet ze zgonami.

A kto jest na szczycie listy „ryzyka”? Osoby starsze, powyżej 60. roku życia, zwłaszcza chorujące na chorobę wrzodową.

Według FDA w latach od 1969 do 2014 miało miejsce 41 przypadków poważnego krwawienia powiązanych bezpośrednio z tymi lekami na nadkwasotę dostępnymi bez recepty, i wszystkie zakończyły się hospitalizacją. Z wymienionych osób 21 chorych straciło tak dużo krwi, że wymagało transfuzji, którą zazwyczaj przeprowadza się wyłącznie przy dużych zabiegach chirurgicznych lub u osób chorujących na anemię.

Jak to możliwe, że sięgasz po Alka-Selzer, aby pomógł Ci rozwiązać problem z żołądkiem, a rośnie ryzyko krwawienia z żołądka?


Powodem tego jest fakt, że najpopularniejsze na rynku leki przeciw nadkwasocie – jak Alka-Seltzer, Bromo Seltzer i wiele innych (w tym ich leki generyczne) – są pełne aspiryny.

Jeżeli przestrzegasz zaleceń swojego lekarza, istnieje prawdopodobieństwo, że przyjmujesz codziennie aspirynę. Gdy nie przeczytasz etykiety, to nie zdajesz sobie sprawy, że codziennie bierzesz jej kolejną dawkę.

W przypadku aspiryny więcej nie oznacza lepiej. Udowodniono, że aspiryna nie działa dobrze na Twój układ pokarmowy.

I nie tylko. Dłuższe zażywanie aspiryny wiązano również z podwyższonym ryzykiem udaru. Dlatego też bardzo uważnie obserwuję swoich pacjentów przyjmujących aspirynę i utrzymuję u nich możliwie najniższą dawkę, jeżeli wiem, że nie są odporni na jej działanie.

A dolegliwości żołądkowe możesz uspokoić innymi środkami, bez powodowania krwawienia.

Spróbuj żuć gumę po posiłku. Pobudzi to wydzielanie większej ilości śliny w ustach zmywającej kwas i przyniesie ulgę w przypadku zgagi bez przyjmowania leków.

Możesz też spróbować sztuczki swojej babci i wymieszać pół łyżeczki proszku do pieczenia w szklance wody. To faktycznie działa!
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel