Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych u dzieci - Dysplazja

2019-02-07
Wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych u dzieci - Dysplazja

Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego u dzieci, czyli dysplazja bioder należy do najczęstszych wad rozwojowych. Zwichnięcie bioder może być jedno lub obustronne. Zazwyczaj chodzi tu o zaburzenia w rozwoju stawu biodrowego, określane mianem dysplazji, gdy panewka jest płytka i nie wykazuje odpowiedniego zagłębienia.

Wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych u dzieci - Dysplazja

Tak jak napisaliśmy we wstępie niedostatecznie wykształcona panewka jest płytka i nie wykazuje odpowiedniego zagłębienia Niedostatecznie wykształcona panewka nie utrzymuje głowy kości we właściwym położeniu i ta wydostaje się poza obrąb panewki. Na skutek tego wydłuża się i wiotczeje torebka stawowa, zmienia się statyka stawu i dynamika mięśni.

Zwichnięcie głowy kości udowej ujawnia się wyraźnie wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić tj.ok 1 roku życia.

Przy obustronnym zwichnięciu charakterystyczny kołyszący kaczkowaty chód dziecka,zaś przy jednostronnym zwichnięciu, dziecko utyka wyraźnie na stronę chorą. Kończyna jest skrócona, fałd pachwinowo-pośladkowy po stronie chorej jest obniżony i pogłębiony .

Wrodzona dysplazja bioder diagnoza i leczenie.

Bardzo ważne jest jednak jak najwcześniejsze rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego, zanim ujawnią się w pełni objawy zwichnięcia i podjęcie leczenia przed upływem 1 roku życia dziecka.Udaję się to obecnie coraz częściej już w pierwszych tygodniach życia dziecka,u którego można spostrzec asymetrię fałdów pośladkowych. Po stronie chorej fałd pośladkowy jest ułożony wyżej, następuje ograniczenie odwodzenia uda oraz na podstawie tzw objawu przeskakiwania tzn podczas wykonywania ruchów udem, przy przechodzeniu z odwiedzenia do przywiedzenia, wyczuwa się nieraz wyraźnie przeskakiwanie głowy kości udowej przez brzeg panewki.

Na te wczesne objawy powinna zwrócić uwagę położna lub pielęgniarka.W razie wątpliwości należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza pediatry lub ortopedy. badanie kliniczne uzupełnia się zwykle badaniem RTG w 3-4 miesiącu życia.Im dłużej dziecko nie jest leczone tym gorsze są następstwa Leczenie powinno się zaczynać jak najwcześniej, a więc w ciągu pierwszych miesięcy życia. Wystarczy wówczas stosowanie szelek Pavlika oraz specjalnych ortez odwodzących biodra >>>.  Po 3 roku życia pozostaje tylko leczenie operacyjne.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel