Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zarostowe stwardnienie tętnic i choroba Bürgera

2021-04-16
Zarostowe stwardnienie tętnic i choroba Bürgera

Prawie u wszystkich osób po 50 roku życia pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w tętnicach, upośledzające ich sprawność. U cierpiących na cukrzycę z reguły dochodzi szybciej do uszkodzenia naczyń niż u innych osób. Stopień zwężenia naczynia, a więc zmniejszenia jego przepustowości, nie zawsze decyduje o wystąpieniu objawów chorobowych. To zależy od ciśnienia krwi oraz wydolności krążenia obocznego.

Symptomy choroby

Choroba dotyka przede wszystkim tętnice obwodowe, a potem duże naczynia biegnące wewnątrz tułowia, zaś miażdżyca częściej atakuje duże naczynia krwionośne tułowia niż tętnice obwodowe. Jednakże często mamy do czynienia ze zmianami miażdżycowymi w tętnicach ud i podudzi, predysponującymi do zakrzepów i zmniejszenia drożności tych naczyń. Zarastające stwardnienie tętnic kończyn dolnych częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Objawy choroby pojawiają się wówczas, kiedy naczynia krwionośne nie mogą już dłużej dostarczać odpowiedniej ilości krwi niosącej ze sobą tlen i składniki odżywce do kończyn oraz usuwającej produkty zużycia przemiany materii. Charakterystycznymi objawami tej choroby są ➤ bóle samoistne i przy chodzeniu, zmiany temperatury skóry na kończynach, różnice w zabarwieniu skóry oraz zmiany odżywienia skóry np. owrzodzenia czy zgorzel. Bóle spoczynkowe zwykle pojawiają się w nocy, ustępują zaś przy chodzeniu i w czasie ruchu. Często pojawiają się mrowienia i drętwienia palców, a chory ma kłopoty w zapewnieniu takiej temperatury stopom i rękom, przy której bóle nie występują.

Niekiedy pierwszym sygnałem upośledzenia krążenia krwi jest martwica tkanek, występująca po nieznacznym urazie, takim jak np. skaleczenie skóry przy obcinaniu paznokci. Zazwyczaj choroba dotyczy obydwu kończyn, jakkolwiek objawy występują na jednej z nich. Ostre objawy choroby mogą wystąpić po zatkaniu dużej tętnicy przez skrzep.Wówczas dochodzi do drętwienia palców, wyraźnego oziębienia skóry oraz kredowo białego zabarwienia skóry kończyny w miejscu zaopatrywanym przez zaczopowane naczynie.

Leczenie zarastającego stwardnienia tętnic

Leczenie w tej chorobie polega na stosowaniu ciepła ogólnie (przebywaniu w ogrzanych pomieszczeniach) oraz miejscowo (na brzuch), podawaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych w celu pobudzenia krążenia obocznego oraz wykonywaniu ćwiczeń ogólnych, mających na celu utrzymanie krążenia nie objętego chorobą układu tętniczego.

Duże znaczenie przywiązuje się do unikania wszelkich urazów: kończyn. zapobiegania zakażeniu oraz właściwego odżywiania. Terapię można wspierać odpowiednią suplementacją witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach A, D, E oraz K2Mk7 i Mk4. Bóle spoczynkowe można zwalczać śpiąc z głową ułożoną wyżej o 15-20 cm, gdyż ułatwia to dopływ krwi tętniczej do nóg. Chory nie powinien spacerować w nocy, jeśli nie jest odpowiednio ciepło ubrany, ani też siedzieć z nogami zwieszonymi z łóżka, gdyż może to powodować oziębienie nóg, zaś zgięcie kolan do kąta prostego upośledza dalej krążenie krwi. Energiczny masaż jest zawsze przeciwwskazany u wszystkich osób cierpiących na choroby naczyń. Dopuszczalne jest jedynie wykonywanie łagodnych ruchów głaszczących. Nie należy rozcierać skóry, gdyż w ten sposób można ją uszkodzić lub wciągnąć do krwiobiegu jakiś skrzep. Zarastające stwardnienie tętnic jest chorobą przewlekłą o charakterze postępującym trochę zbliżoną do zarostowego zapalenia tętnic, czyli choroby Bürgera.

 

Zarostowe zapalenie tętnic, zwane inaczej chorobą Bürgera, doprowadza do stanów zapalnych, tworzenia się skrzepów, oraz niszczenia tętnic i żył. Choroba dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet i w większości przypadków występuje u ludzi młodych. Objawy pojawiają się najczęściej u chorych 20-35 letnich.

Choroba Bürgera - Najpierw rzuć palenie!

Palenie tytoniu zdecydowanie przyspiesza procesy choroby i może być jedną z przyczyn jej występowania. Jakkolwiek z reguły jako pierwsze zostają zajęte stopy, to zmiany naczyniowe mogą pojawić się na rękach, a nawet dotyczyć całego ciała. Proces zapalny doprowadza do częściowego lub całkowitego wypełnienia naczyń krwionośnych tkanką bliznowatą. Dlatego też ustąpienie ostrego stanu choroby zależy od wielkości obszaru pozbawionego dopływu krwi oraz od powstałego krążenia obocznego. Często można zupełnie powstrzymać postęp choroby już tylko przez odzwyczajenie chorego od palenia tytoniu. Palenie należy rzucić natychmiast, zupełnie i na zawsze. Z drugiej strony stosuje się środki mające na celu polepszenie krążenia krwi. Może to być stosowanie ciepła, środków rozszerzających naczynia, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Dużą uwagę przywiązuje się do unikania urazów i zapobiegania zakażeniom, oraz do ochrony przed zimnem i koniecznością chodzenia.

Ćwiczenia profilaktyczne kończyn dolnych i górnych

Działania prewencyjne zapobiegające chorobie Bürgera, mogą przynieść zaskakujący efekt. Sprawdzoną metodą będą ćwiczenia nóg oraz rąk, które polepszają krążenie krwi i tonus mięśniowy w dystalnych częściach ciała. Te ćwiczenia można w prosty sposób wykonywać w domu. Do takiej gimnastyki w warunkach domowych możemy wykorzystać podręczny sprzęt rehabilitacyjny jak piłki, wałki, poduszki i taśmy do fizjoterapii.

Polecane

pixel