Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najczęściej występujące deformacje stopy u dzieci

2018-12-02
Najczęściej występujące deformacje stopy u dzieci

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu dwie najczęściej występujące deformacje stopy wieku dziecięcego. Lepsze ich poznanie może pomóc w zapobieganiu wadom postawy, które często są ich następstwem.

1. Stopa końsko-szpotawa

Stopa końsko-szpotawa jest często wadą rozwojową, występującą z reguły obustronnie. Deformacja ta polega na tym, iż brzeg wewnętrzny stopy jest podniesiony, a cała podeszwa zwrócona do wewnątrz. Jednocześnie występuje obniżenie i przywiedzenie przodostopia, czyli ustawienie końskie. Płaszczyznę podparcia stanowi więc środkowa część zewnętrznej krawędzi stopy. Leczenie konserwatywne w pierwszych tygodniach życia polega na ustawieniu stopy za pomocą specjalnych>ortez>stopy>,  które stosuję się od niedawna zamiast wysłużonego i niewygodnego gipsu. W bardziej zaniedbanych przypadkach oraz w stopie sztywnej należy przeprowadzić zabieg operacyjny.

2. Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa jest chorobą nabytą - wrodzona postać stanowi rzadkość. Istotą zniekształcenia jest koślawość pięty względem stawu skokowego patrząc od tyłostopia oraz nawrócenie stopy (uniesienie jej brzegu zewnętrznego) co w następstwie powoduje spłaszczenie podłużnego łuku stopy. U starszych dzieci i młodzieży stopy płasko-koślawe są najczęściej jednym z podstawowych objawów nieprawidłowej postawie ciała i towarzyszy zaburzeniom napięcia mięśniowego. Pierwszym objawem alarmującym nas o tworzącej się deformacji jest ból i uczucie drętwienia stóp (zwłaszcza po wysiłku fizycznym, długim spacerze itp). Właśnie ból stopy bądź zdrętwienie wskazują na niewydolność stóp, a więc początek płaskostopia.


Deformacje stopy leczenie

U dzieci w tym okresie może jeszcze nie być zmian w budowie stopy, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Zaawansowane płaskostopie to tzw. stopa bolesna i wypłaszczenie łuku stopy, która pociąga za sobą zmiany statyczno - dynamiczne. Bardzo postępującemu płaskostopiu towarzyszy najczęściej koślawienie stóp i stępu, które łatwo poznać po charakterystycznym wykoślawieniu bucików oraz zdzieraniu obcasów od ich strony wewnętrznej. Przy prawidłowych stopach obcasy zdzierają się od tyłu i nieco od strony zewnętrznej. Leczenie polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach korekcyjnych. wzmacniających mięśnie stopy oraz noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, które aktywnie korygują ułożenie stopy podczas chodzenia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel