Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyleczyć popękane pięty?

2019-02-02
Jak wyleczyć popękane pięty?

Często słyszymy: "To tylko pęknięcia na piętach! Jeszcze nikt od nich nie umarł" - taką opinię często wypowiadają ci, którzy nie wiedzą, co to jest. Osobom, które męczą się z powodu pęknięć  na piętach, wcale nie jest do śmiechu. Ten problem dostarcza wielu cierpień:

1. silny ból, utrudniający swobodne poruszanie się;

2. defekt kosmetyczny, z powodu którego latem nie nosi się odkrytego obuwia.

Dlaczego mam popękane pięty?

Pęknięcia powstają z różnych przyczyn. Miejscowa przyczyna jest dobrze znana - to nadmierna suchość skóry i spadek jej elastyczności. Wystarczy założyć niewygodne obuwie, obetrzeć sobie nogę - i pojawiają się małe rysy na skórze. Potem jest coraz gorzej. W miejscu tych rys tworzą się pęknięcia, które otwierają drogę infekcjom - bakteryjnym i grzybiczym.

Często to właśnie grzybica, odporna na działanie lekarstw, warunkuje wyjątkowo oporny przebieg choroby. Aby potwierdzić obecność grzybicy należy wykonać specjalne badania.

Pęknięcia mają w swojej podstawie również problemy systemowe w organizmie.  Takie problemy ( chroniczne schorzenia wewnętrzna) trzeba obowiązkowo ujawnić. Przede wszystkim należy sprawdzić stan żołądka ( nieżyt żołądka, choroba wrzodowa), jelit ( zapalenie jelit, dysbakterioza jelit), wątroby i woreczka żółciowego. Chorobom układu żołądkowo-jelitowego mogą towarzyszyć zaburzenia odpornościowej ochrony organizmu i rozwój hipowitaminozy - kiedy w organizmie nie tylko nie są wchłaniane witaminy z pożywienia, ale też dochodzi do zakłóceń syntezy witamin w mikroflorze jelit. Hipowitaminoza jest jedną z przyczyn suchości skóry, która, jak zaznaczyliśmy, prowadzi do powstawania pęknięć.

Prócz tego trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi, żeby wykluczyć obecność cukrzycy, przy której powstają wyjątkowo sprzyjające warunki dla rozwoju wszelkich infekcyjnych komplikacji.

Pęknięcia trudno jest wyleczyć. Mimo wszystko należy próbować. Jeżeli wasza choroba ma podłoże grzybiczne, lepiej zwrócić się do lekarza.

Samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, można przyjmować prebiotyki (preparaty przyczyniające się do rozwoju prawidłowej mikroflory, na przykład inulinę), probiotyki ( preparaty zawierające pożyteczną mikroflorę) i multiwitaminy.

Ważną rolę odgrywa bogate w witaminy pożywienie, a także fermentowane produkty mleczne, zawierające pożyteczne bakterie.

Jak wyleczyć popękane pięty domowymi sposobami?

W leczeniu popękanych pięt nader efektywne są także środki medycyny ludowej. Oto niektóre receptury leczenia pęknięć:

- rozetrzeć na papę szczypiorek ( albo główkę cebuli) i przykładać do pięt przed snem. Z wierzchu papkę przykryć opaską z bawełny.

- wymieszać w równych częściach sok z cebuli, sok z aloesu ( łac. Aloe) i tran. Do mieszaniny dodać mąkę żytnią i zagnieść placem, przed snem przyłożyć do pęknięcia i przymocować opaską.

Następnego dnia rano, po opisanych wyżej procedurach, stopy umyć w wywarze z kory dębu ( łac. Quercus) - jeżeli nie ma widocznej infekcji, albo nagietka ( łac. Calendula).

Przy uszkodzeniu bakteryjnym i grzybiczym do nacierania można użyć 1% roztworu sangwirytryny (  preparatu z rośliny makleji ).

Nogi po wilgotnym nacieraniu powinny wyschnąć. Potem trzeba posmarować pięty odżywczym kremem ( z wit. A, z propolisem itp.).

Przy głębokich pęknięciach polecane są kąpiele ze mąką ziemniaczaną. Wymieszać 1 łyżeczkę mączki z 1l wody albo ugotować garść obierków ziemniaczanych, dodać garść nasion lnu ( łac. Linum) i ogrzewać na bardzo wolnym ogniu przez 20-25 minut.

Ostudzić zgęstniała mieszaninę do temperatury 40 stopni.

Moczyć nogi w takiej wodzie przez 20-30 minut. Kuracja obejmuje 10-12 procedur przez snem. Po procedurze nogi dokładnie wytrzeć, posmarować olejem rycynowym i założyć czyste , bawełniane skarpetki.

Głębokie pęknięcia, dobrze goją się po smarowaniu pięt przed snem miodem ( lub mieszanką miodu i propolisu). Miodowy kompres można zostawić na całą noc, a ramo zmyć resztki miodu i posmarować pięty tłustym kremem.

Długo niegojące się pęknięcia dobrze leczy maść z  propolisem. Wziąć 200 g masła śmietankowego, włożyć do garnka ( najlepiej stanowego, nie emaliowanego), doprowadzić do wrzenia, zdjąć piane. Dodać 40 g rozdrobionego propolisu i ogrzewać na wolnym ogniu do jego pełnego rozpuszczenia.

Żeby zapobiec pojawieniu się nowych pęknięć, regularnie przed snem, energicznie masujcie umyte i wymoczone w roztworze sodowym nogi podgrzaną oliwą z oliwek albo olejem rycynowym.

Doskonałe efekty przynosi też namaczanie nóg w witaminie C (kwas L- askorbinowy, askorbinian sodu, naturalna amla)

Nasze stopy zasługują na troskę.

Żeby je rozpieszczać ( szczególnie przy skłonności do powstawania pęknięć), noście dobrane i wygodne "oddychające" obuwie z naturalnych materiałów. Warto zadbać też o odpowiednie wkładki do obuwia>>, tak aby odciążać stopy podczas codziennego chodzenia po twardym podłożu. Będąc na wakacjach nie zapomnij o chodzeniu boso po piasku, trawie oraz każdym innym naturalnym podłożu.

Całkowicie zrezygnujcie z syntetycznych rajstop, pończoch i skarpet.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel