Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Błona śluzowa chroni przed bakteriami i wirusami

2020-06-28
Błona śluzowa chroni przed bakteriami i wirusami

Wnętrze nosa, jamy ustnej, gardła, jamy zatokowej, cały przewód pokarmowy łącznie z jelitami są pokryte błoną śluzową. Na jej powierzchni występuje ciągle warstwa śluzu wydzielanego przez gruczoły. Chroni on błonę od urazów (jemy różne pokarmy, które mogłyby uszkodzić błonę).


Błona śluzowa spełnia dwie podstawowe funkcje:


        1. Ochronną (zapobiega przechodzeniu bakterii do krwiobiegu),
        2. Transportową (zapewnia sprawne przesuwanie się pokarmu).


Powinna być odpowiednio gruba i masywna,aby stanowić przeszkodę dla bakterii, uniemożliwiającą ich przejście do krwiobiegu. Jeśli błona jest zbyt cienka, to jej obraz, otrzymywany poprzez usg, sprawia wrażenie zwiotczałej. Osoba z taką błoną może cierpieć na wiele dolegliwości. Jeśli błony są zbyt cienkie, pokarm przechodzi z trudnością przez przewód pokarmowy oraz jelita i może dojść do powstania przepukliny przewodu pokarmowego.

Ochrona błony śluzowej

Częstymi objawami niedomagania błony śluzowej w jamie ustnej jest obniżony język, zbyt gęsta ślina, częsty stan zapalny, mnożenie się bakterii. Wskazanie jest picie w takiej sytuacji odpowiednich ziół, chroniących błonę śluzową jamy ustnej i przełyku.

Siemię lniane

Stosować jako odwar: 1-2 łyżki nasienia lnu wsypać do dwóch szklanek wody, gotować 10-15 min. Pić 2 razy dziennie po pól szklanki.

Kwiat lipy

1 łyżkę kwiatu lipy zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przekryciem 15-20 minut, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pól szklanki między posiłkami.

Korzeń prawoślazu

Właściwy jest dla niemal wszystkich błon śluzowych - od jamy ustnej do jelit. Namoczyć jedną łyżkę korzenia w 1 szklance wody o temperaturze pokojowej, po 30 min. przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/4 - 1/3 szklanki, dzieci 3-6 razy dziennie po 1 łyżce. Jeśli stwierdzi się bakterie w gardle, to dobrze zrobi płukanie gardła korą dębu, rumiankiem i nagietkiem. Skuteczna też jest kuracja propolisem ( nalewką). Dzieci powinny stosować tyle kropki ile mają lat, na pół szklanki wody, raz dziennie; dorośli 15 kropli na pół szklanki wody, raz dziennie.

Zacznij od diety!

Śluzówki są znakomitą pożywką dla bakterii i wirusów oraz grzybów, stanowią dla nich prawdziwe żerowisko. Aby bakterie niszczyć, dobrze jest jeść zupę cebulową i czosnkową. Badania wykazały, e w regeneracji śluzówek bardzo pomagają witaminy A i E. Powinniśmy więc spożywać pokarmy, które je zawierają: nasiona słonecznika, orzechy arachidowe, olej słonecznikowy, oliwę z oliwek. W diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce.

Co niszczy błony śluzowe?

Niestety, nie będą to informacje, które nas zadowolą. Wielu bowiem z nas lubi białe bułki, najbielszy chleb, mocną, czarną herbatę i kawę. Produkty te to prawdziwe spustoszenie dla śluzówek. Zróbmy doświadczenie: gdy włożymy białą bułkę do szklanki wody, to ciasto wypije nam połowę płynu. Tak tez się dzieje w naszym przewodzie pokarmowym. Bułka zagrabia śluz z przewodu pokarmowego i jelit, powodując m.in. zaparcia. Jeśli w jelitach nie macie dostatecznej ilości śluzu, to stolec przykleja się do jelita i dochodzi do degeneracji jelita grubego i stanu zapalnego, które mogą doprowadzić do konieczności skrócenia jelita grubego i wstawienia sztucznego odbytu. Rozejrzyjmy się wkoło - coraz więcej ludzi poddaje się takiemu zabiegowi. A początkiem tego jest...smaczna bułka, ale nie tylko.

Popatrzmy na półki w sklepach, reklamy w telewizji i prasie. Oferuje się bardzo słodkie produkty: batony, ciastka. Są one tak przesłodzone, że przy jedzeniu aż "gryzą". Zjadanie tych słodyczy prowadzi do wysuszania śluzówek. Na błonę śluzową niedobrze oddziałuje mocna herbata. Powinniśmy zastąpić ją herbatami ziołowymi np. z lipy, korzenia prawoślazu, owoców leśnych.

Kilka szczegółowych porad dla Ciebie

1. Kamienie w śliniankach

Dobrze jest żuć rano łyżkę oleju słonecznikowego. Olej żuje się około 20 minut, aż zrobi się biały, po czym należy go wypluć.

2. Zatoki

W schorzeniach zatok wskazane jest wdychanie olejków eterycznych np. jałowcowy, sosnowy, eukaliptusowy. Bardzo dobra jest też inhalacja z użyciem skrzypu i mięty - gotować odwar 15 minut i potem wchłaniać opary pod przykryciem,

3. Katar (infekcje nosa)

Dobrze jest smarować dzieciom wnętrze nosa maścią propolisową o niskim stężeniu.

4. Zapalenie żołądka

Przy zapaleniu żołądka mamy do czynienia najczęściej z odczynem zapalnym jego śluzówki. Występuje ono przeważnie po zbyt obfitych posiłkach, składających się z ciężko strawnych potraw, wypiciu zbyt dużej ilości zimnych napojów, nadużyciu alkoholu. Ratunkiem jest lekka dieta , picie herbaty rumiankowej.