Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przepuklina rodzaje objawy i leczenie

2019-01-04
Przepuklina rodzaje objawy i leczenie

Przepukliny brzuszne zewnętrzne  należą do bardzo częstych chorób chirurgicznych. Najczęstsze z nich to przepuklina - pachwinowa, udowa, pępkowa i w bliźnie pooperacyjnej. Osoba, która ma jakiekolwiek uwypuklenie w obrębie brzucha, powinien zgłosić się do lekarza. Każdy zaś, kto ma przepuklinę, powinien pamiętać, że w każdej chwili grozi mu poważne powikłanie, tj uwięźnięcie przepukliny. Z tego względu, nie czekając na wystąpienie tego powikłania, zaleca się zazwyczaj leczenie operacyjne każdej przepukliny.

Przepuklina uwięźnięta


Przez uwięźnięcie przepukliny rozumie się zaciśnięcie zawartości worka przepuklinowego, najczęściej jelita, w obrębie pierścienia przepuklinowego, co pociąga za sobą zaburzenia przechodzenia treści jelitowej oraz zaburzenia ukrwienia jelita aż do martwicy jego ściany. Istotą uwięźnięcia jest fakt, iż pętla jelita, która dostała się do wnętrza worka przepuklinowego, nie może się z niego samoistnie cofnąć. Uwięźnięcie może nastąpić pod wpływem kaszlu, większego wysiłku fizycznego, przy podnoszeniu ciężkiego przedmiotu, a więc wtedy gdy pacjent przeciąża tłocznie brzuszną.


Objawy i leczenie przepukliny


Rozpoznanie uwięźnięcia przepukliny nie jest na ogół trudne.Jeśli tam gdzie dotychczas znajdowała się znikająca i znowu pojawiająca się przepuklina, wystąpią gwałtowne bóle brzucha, guz przepuklinowy staje się napięty i nie daję się odprowadzić, trzeba wtedy myśleć już, o uwięźnięciu. Czasem jednocześnie a zazwyczaj po 2-3 godzinach chory zaczyna skarżyć się na nudności, wymioty oraz wzdęcia, nie może oddać stolca i gazów.                                                   

Występują więc objawy obserwowane w ostrej mechanicznej niedrożności jelit - istotnie bowiem uwięźnięcie przepukliny jest jedną z postaci niedrożności jelit. Stanowi ono nagłe i niezwykle groźne niebezpieczeństwo zagrożenia życia dla człowieka, wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego. Samoistne odprowadzenie przepukliny może nastąpić, niekiedy po ułożeniu chorego na wznak z poduszką podłożoną pod miednicę i nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych. U dzieci może to również nastąpić w ciepłej relaksującej kąpieli.

Jeśli jednak zawartość przepukliny nie cofnie się po uwięźnięciu - nie ma na co czekać! należy natychmiast udać się do szpitala na oddział chirurgiczny. W przypadku tendencji do występowania przepuklin nieuwięźniętych - odprowadzalnych, najlepszym zabezpieczeniem będzie specjalny pas przepuklinowy, który dobieramy w zależności od umiejscowienia przepukliny.


Przepuklina pępkowa u dzieci objawy i leczenie.


Stosunkowo często spotyka się u niemowląt przepuklinę pępkową. Powiększa się ona w czasie kiedy dziecko płacze nie jest to aż tak niebezpieczne. Może też ona nieco powiększać się w ciągu początkowych kilku tygodni życia. W większości przypadków objawy jej występowania ustępują samoczynnie. Niekiedy przepuklina pępkowa potrafi utrzymywać się nawet w wieku 4-5 lat,wtedy może być wymagane wykonanie drobnego zabiegu operacyjnego, który usunie tą przypadłość.

Przepuklina pępkowa leczenie domowe

Zakładanie na pępek zwykłego plastra nie jest w takim przypadku wskazane z uwagi na brak pełnego oddziaływania terapeutycznego oraz podrażnienia skóry, które bardzo łatwo występują w tej okolicy u najmłodszych dzieci. Jedynym skutecznym sposobem na przepuklinę pępkową jest pediatryczny pas przepuklinowy>>, który jest wykonany z oddychającego nieuczulającego materiału a co najważniejsze prawidłowo rozkłada siły wokół całego tułowia i brzuszka malucha.

Przepuklina pachwinowa i mosznowa u dziecka

Jeśli u dziecka występuję przepuklina pachwinowa lub mosznowa, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdecyduje czy nie jest konieczna operacja. Takiej przepukliny nie można zostawić bez leczenia, z nadzieją że zniknie ona sama. Przepuklina pachwinowa w każdej chwili grozi uwięźnięciem jelita, co jest bardzo groźnym powikłaniem. Dlatego najlepiej operacje przeprowadzić wcześnie, szczególnie mając na uwadze bezpieczeństwo niemowlaków i małych dzieci. Bezapelacyjnie natychmiastowego leczenia chirurgicznego wymagają przepukliny uwięźnięte, które w ostrym stanie charakteryzuje - twardy, kulisty i bolesny guz w pachwinie oraz niepokój i płacz dziecka, niekiedy nudności i wymioty.

Zobacz pasy przepuklinowe wspomagające leczenie przepukliny >>

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel