Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ból stawów wywołany zapaleniem kaletek maziowych

2019-06-07
Ból stawów wywołany zapaleniem kaletek maziowychOstry ból w okolicy stawów kończyny dolnej i górnej, obrzęk i zaczerwienienie pojawiające się nagle mimo zupełnego zdrowia, są zazwyczaj objawem stanu zapalnego w obrębie kaletek maziowych, które zapewniają odpowiednie "smarowanie" naszego narządu ruchu.

Zapalenia kaletek maziowych a ból stawów


Może to być reakcja na przebyty uraz, długotrwałe przeciążenia stawu spowodowane monotonnie wykonywaną pracą oraz kontuzją sportową. Nierzadko przyczyną bolesność i spuchnięcia okolicy stawowej jest toczący się w organiźmie ogólnoustrojowy proces zapalny lub zaburzenia przemiany materii np. dna moczanowa (zaburzenia przemiany kwasu moczowego).

Kaletki maziowe znajdują się w okolicy dużych stawów takich jak: kolana, bark, biodra i staw skokowy, pomiędzy skórą, kością a mięśniem. Zmniejszając tarcie ułatwiają ruch i przesuwanie się elementów stawu, a zarazem osłaniają wystające i narażone na uszkodzenie części tkanki kostnej. Są to woreczki wypełnione mazią podobną do tej, które znajduję się w stawach. O istnieniu kaletek maziowych dowiadujemy się, gdy zmienione przez odczyn zapalny, zaczynają potwornie boleć. Zapalenie powoduję wzmożoną produkcję mazi, obrzmiała kaletka może osiągnąć rozmiary nawet kurzego jaja,a jej rozciągnięta do granic możliwości torebka jest właśnie źródłem bólu. Uszkodzeniu mogą także ulec drobne naczynia krwionośne okolicy stawu, co z kolei powoduję małe wylewy.

Jak zmniejszyć ból stawów?

Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie bólu i obrzęku są zimne okłady i stabilizacja kompresyjna oraz terapia przeciwbólowa danego stawu, lecz gdy ból nie ustępuję należy zgłosić sie do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Ostre zapalenie, będące reakcją na uraz, przechodzą zazwyczaj równie nagle jak się pojawiły. Inaczej wygląda sprawa z procesami chronicznymi (przewlekłymi). Powstają one na skutek stałych mikro-urazów m.in. przy pracy na kolanach, chodzenia w niewygodnych butach (szpilki), uprawiania sportów wytrzymałościowych (bieganie).
W wyniku przewlekłego zapalenia powstają niekiedy wewnątrz kaletki maziowej, drobne guzki z tkanki łącznej działające drażniąco.
Czasem jedynym ratunkiem staję się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zmienionej patologicznie kaletki. Po zabiegu staw musi być unieruchomiony - w odpowiedniej ortezie stabilizującej bolesny staw, która odpowiednio zabezpieczy staw. W przypadku przewlekłych stanów zapalnych oraz rekonwalescencji po urazie, np. stawu kolanowego bardzo ważnym elementem jest odpowiednia suplementacja, która pozwoli dostarczyć organizmowi, wszystkich niezbędnych substancji odżywczych takich jak: witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, czy skuteczne nanokoloidy co przy regularnym stosowaniu złagodzi ból i zapobiegnie powikłaniom.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel