Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy pas na przepuklinę kresy białej jest skuteczny?

2020-06-09
Czy pas na przepuklinę kresy białej jest skuteczny?

Przepuklina kresy białej - Co to takiego? Przepuklina kresy białej jest schorzeniem powstającym na skutek zmniejszenia wytrzymałości powłok brzusznych, czego następstwem jest nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę brzuszną, w której normalnie się znajdują.
Każda przepuklina posiada swoje wrota, czyli miejsce, w którym zawartość jamy brzusznej przemieszcza się poza nią. W przypadku przepukliny kresy białej, wrota przepukliny powstają w linii środkowej ciała w nadbrzuszu dokładnie pomiędzy mostkiem a pępkiem. W miejscu tym przeplatają się włókna powięzi mięśniowych, tworząc silną błonę szerokości około 1 - 2 cm, zwaną kresą białą. W błonie tej niekiedy na przykład podczas ciąży powstaje otwór, początkowo niewielkich rozmiarów, powiększający się w miarę upływu czasu, przez który worek przepuklinowy wydostaje się poza jamę brzuszną, uwypuklając się pod skórą w postaci miękkiego guzka, czasem znikającego pod wpływem ucisku.
Workiem przepuklinowym nazywamy tę część otrzewnej, czyli tkanka pokrywająca wnętrze jamy brzusznej, która przemieszcza się poza obrąb jamy brzusznej. W worku znajdujemy zawartość przepukliny, którą stanowią najczęściej jelita, lub tak zwana sieć większa, czyli fartuch tłuszczowy pokrywający jelita. Rzadziej zawartość przepukliny stanowią inne narządy.

Przepuklina kresy białej i jej objawy

Zależą one od czasu trwania choroby. Pierwszym objawem jest zazwyczaj uczucie pobolewania lub nieokreślonego dyskomfortu w okolicy pępka i nadbrzusza po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydaleniu stolca. Wtedy przepuklina zaczyna uwypuklać się we wrota i jest widoczna w postaci elastycznego guzka uwypuklającego się pod skórą.

 

 Co może spowodować zaniedbanie przepukliny kresy białej?

Gdy pojawia się przepuklina, to  pewne jest, że samoczynnie nie zniknie. Wręcz przeciwnie będzie się powiększać, a dolegliwości z nią związane będą się nasilać. Chirurgiczne leczenie przepuklin zaawansowanych są o wiele trudniejsze i obciążone większą możliwością powikłań. Duże niebezpieczeństwo powstaje, gdy na skutek ucisku jelit we wrotach dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego, czyli niedrożności mechanicznej, a następnie martwicy i przedziurawienia jelit. To objawy przepukliny uwięźniętej. Zwlekanie w takiej sytuacji z operacją na ogół  prowadzi do zgonu.

 

Kiedy jest wskazana operacja przepukliny kresy białej?

Wskazaniem do leczenia jest stwierdzenie obecności przepukliny. Przepukliny samoistnie nie znikają, ulegają stopniowemu powiększaniu i mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia operacyjnego?

Przeciwwskazaniem jest brak zgody pacjenta. Współistnienie ciężkich schorzeń uniemożliwiających znieczulenie ogólne nie jest przeciwwskazaniem zabieg można przeprowadzić często również w znieczuleniu miejscowym. Ropne choroby skóry, czy inne ogniska zakażenia powinny być wyleczone przed zabiegiem.

Jak wygląda operacja przepukliny?

Operacja przepukliny kresy białej polega na wzmocnieniu i rekonstrukcji słabszej części ściany brzucha. Istnieje szereg różnych metod ich zaopatrywania. Obecnie często stosuje się proste szycie otworu w kresie białej przy małych przepuklinach lub metody bez napięciowe z wszyciem siatek z tworzywa sztucznego w przypadku większych przepuklin. Ten sposób terapii pozwala na dziesięciokrotne zmniejszenie liczby nawrotów przepukliny. Siatkę przyszywa się do odpowiednich struktur tak, by zamknąć wrota przepukliny, przez które pod skórę uwypuklają się narządy jamy brzusznej. Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami stwarzając mocną zaporę przed nawrotem schorzenia

Jakie są możliwe  powikłania po operacji przepukliny?

Po leczeniu chirurgicznym może dojść do powikłań, do których należą:

* Krwawienie z rany, najczęściej wymagające powtórnej operacji.

* Zakażenie rany, wymagające podawania antybiotyków, a niekiedy chirurgicznego otwarcia i drenażu rany.

* Niewielki odsetek pacjentów skarży się na trudne do sprecyzowania uczucie bólu, mrowienia lub pieczenia w okolicy operowanej. Jeśli takie dolegliwości wystąpią, to na ogół  ustępują samoczynnie  lub  znacznie zmniejszają swoje nasilenie w ciągu kilku miesięcy.   

*  Odnowienie przepukliny, który występuje u 1 do 3 procent operowanych.

* Zakrzepica w żyłach głębokich kończyn dol nych i miednicy może wystąpić pomimo profilaktyki przeciwzakrzepowej stosowanej rutynowo w każdej tego typu operacji.Zakrzepica żył głębokich wymaga leczenia, niesie ze sobą ryzyko zatorowości płucnej, ostrej, lub przewlekłej niewydolności oddechowej i krążeniowej, a także nagłego zgonu.

Dlatego warto zawsze po zabiegu zastosować specjalne pończochy uciskowe przeciwzakrzepowe.


Pas na przepuklinę kresy białej - czy jest skuteczny?

Jeśli mamy ostry atak przepukliny to nie ma innych sposobów leczenia, niż  zabieg chirurgiczny, który  może na trwałe usunąć przepuklinę. W zasadzie większość przepuklin może być leczona w sposób chirurgiczny, o ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania do operacji lub znieczulenia. W tych przypadkach stosuje się pas przepuklinowy czyli specjalnie skonstruowany pas ortopedyczny, który stabilizuję brzuch.
Pas brzuszny na przepuklinę kresy białej po założeniu w sposób kontrolowany uciska wrota przepukliny od strony zewnętrznej. w ten sposób  zapobiegając wydostawaniu się zawartości przepukliny z brzucha. Stosowanie pasów przepuklinowych w przypadku przepukliny kresy białej jest  skuteczne przy w pełni odprowadzalnej przepuklinie brzusznej, która nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu.  W przypadku ostrego ataku przepukliny konieczna natychmiastowa jest konsultacja u lekarza! Warto dodać że pas na przepuklinę kresy białej znakomicie się sprawdza jako pas po operacji brzusznej, gdyż posiada profesjonalną regulację docisku powłok brzusznych.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel